Przed godziną zakończyła się prezentacja otwierająca konferencję Google I/O 2011 podczas której gigant z Mountain View zapowiedział kierunki rozwoju s...
Prezentacja poświęcona była głównie usługom i serwisom, które Google zamierza wprowadzić do swojej oferty. Pojawiło się jednak kilka tematów dotyczących Androida. Niniejszy wpis poświęciłem najciekawszym według mnie, omówionym sprawom.
Aktualizacja Honeycomb czyli Android 3.1
Podczas konferencji, zapowiedziana została aktualizacja dedykowanego dla tabletów Androida Honeycomb. Przenosimy się z wersji 3.0 do wersji 3.1. Ale co ta aktualizacja wnosi? Wnosi ona przede wszystkim poprawki dla elementów systemu, które w wersji 3.0 określane były jako średnio dopracowane. Mamy więc poprawki. Ale ok, ważne że Google postanowiło tak szybko zająć się słabymi stronami Honeycomb.
W aktualizacji pojawiła się jednak również bardzo ważna funkcjonalność. Jest nią USB-Host. Pozwala on podpiąć do tabletu z Androidem olbrzymią ilość urządzeń wykorzystujących interfejs USB. Wśród nich znajdą się pamięci masowe (pendrive'y), klawiatury, myszki oraz joysticki i gamepady.
Wydawałoby się, że USB-Host nie jest niczym wielkim. Według mnie, oznacza to jednak, że Chrome OS jest martwy, zanim jeszcze trafił na rynek. USB-Host był brakującym ogniwem, dzięki któremu Android stał się systemem całkowicie przystosowanym do pracy na typowych komputerach, takich jak notebooki. Oczywiście, czy coś z tego wyjdzie? Czy zobaczymy na rynku pełnowartościowe komputerki z Androidem? To się okaże w najbliższych miesiącach.
Google TV otrzyma aktualizację do Androida 3.1
Dowiedzieliśmy się także, że internetowy gigant nie porzuca swojego, wydawałoby się zapomnianego już dziecka - Google TV. Platforma otrzyma aktualizację oraz nowe funkcjonalności. Nowe Google TV zostanie oparte na Androidzie 3.1. Użytkownicy platformy otrzymają również dostęp do Android Market. Możliwe będzie uruchomienie istniejących już aplikacji, a wśród nich gier, na ekranie dużego telewizora.
Myślę, że dodając do tego wsparcie USB-Host, a co za tym idzie, również kontrolerów gier, możemy dość bezpiecznie założyć, że Google TV podąża w kierunku konsoli do gier. Konsoli, której gry będą współpracowały z wieloma rodzajami urządzeń.
Android Ice Cream Sandwich dla smartphone'ów
Od kilku miesięcy, większość z nas (miłośników Androida) zastanawiała się jaka będzie przyszłość systemu w wersji dla smartphone'ów? Teraz już wiemy. To znaczy, wiemy że będzie jakaś przyszłość;) Wiemy, że w Ice Cream Sandwich (co za głupia nazwa) Google zamierza ujednolicić system w wersji dla smartphone'ów z wersją dla tabletów.Ujednolicenie dotyczyć będzie nie tylko interfejsu, ale również oprogramowania, a dokładnie jego kompatybilności. Google nie podało jednak zbyt szczegółowych informacji na temat Ice Cream Sandwich, ani na temat daty jego premiery.
Pojawiła się jednak inna informacja, wydaje mi się kluczowa, w kontekście dzisiejszej prezentacji. Google zapowiedziało, że producenci oraz operatorzy komórkowi będą zobowiązani do aktualizowania urządzeń z Androidem. Podobnie jak powyżej, Google nie podało zbyt wielu informacji. Wiemy tylko, że wśród producentów, którzy zobowiązali się aktualizować swoje urządzenia znajdziemy firmy takie jak HTC, Samsung, Sony Ericsson, Motorola oraz LG. Wiemy także, że Google postuluje 18-miesięczny okres wsparcia telefonów od momentu rynkowej premiery. Podejrzewam jednak, że nowymi zasadami objęte będą dopiero telefony z Ice Cream Sandwich.
Android wchodzi w okres adolescencji;)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu