Google

Google, tak jak Amazon, udostępni muzykę "z chmury" bez błogosławieństwa wytwórni

Gniewomir Świechowski
Google, tak jak Amazon, udostępni muzykę "z chmury" bez błogosławieństwa wytwórni
Reklama

Jutro w sieci ma się pojawić (dostępna tylko na zaproszenie) beta Google Music - serwisu który ma umożliwić streaming przechowywanej "w chmurze" muzyk...

Jutro w sieci ma się pojawić (dostępna tylko na zaproszenie) beta Google Music - serwisu który ma umożliwić streaming przechowywanej "w chmurze" muzyki do urządzeń mobilnych i innych komputerów. Google postanowiło uruchomić tą usługę mimo impasu w rozmowach z wielkimi wytwórniami muzycznymi, więc jak na razie nie będzie możliwości kupienia legalnej muzyki w Google Music tak jak w Amazon, a tylko przechowywania znajdującej się już w naszym posiadaniu - legalnie lub nie.
Reklama

Na start Google Music ma oferować możliwość przechowywania około 20 tys. kawałków - na razie za darmo, czym przebija analogiczną usługę Amazon. Nie wiadomo jednak jak będą się kształtowały ceny w przyszłości. Serwis/usługa ma stać się dostępna dla użytkowników w Stanach w przeciągu kilku tygodni.

Sądzę, ze względu na pojawiające się w sieci plotki, że głównym powodem uruchomienia usługi bez błogosławieństwa wytwórni, stały się próby nałożenia opłat za odtwarzanie muzyki składowanej, ale nie zakupionej za pomocą Google Music. Google skomentowało to następująco:

Niestety, kilka największych wytwórni była bardziej zainteresowana nieuzasadnionymi i nierealnymi na dłuższą metę warunkami, niż innowacyjną wizją jaką im przedstawiliśmy - powiedział   Jamie Rosenberg z Google.

Trudno mi uwierzyć w dobrą wolę wytwórni w konflikcie z Google. Zwłaszcza, że pomysł opłat licencyjnych za odtwarzanie kupionej wcześniej muzyki wydaje się szalony. Choć bezpośrednim płatnikiem byłoby Google - to koszt ostatecznie poniósłby użytkownik. Po raz drugi.

Chyba, że wszyscy użytkownicy sieci są piratami. Co - sądząc po działalności naukowej sponsorowanej przez wytwórnie - wydaje się być nawet prawdopodobne. ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama