24

Chrome OS w abonamencie wraz z aktualizacjiami sprzętu. Wchodzę w to!

Kilka dni temu, podczas konsumpcji piwa, połączonego z próbą postawienia Linuxa na pancernym Panasonicu (CF-28) – należącym do znajomego archeologa, mój stary netbook MSI Wind u100 zaliczył gwałtowne spotkanie z ziemią. Dysk twardy odmówił dalszej współpracy. Wzruszyłem ramionami, ponieważ absolutnie wszystkie wartościowe dane były przechowywane dla wygody „w chmurze”, a nie na netbooku. Jest to […]

Kilka dni temu, podczas konsumpcji piwa, połączonego z próbą postawienia Linuxa na pancernym Panasonicu (CF-28) – należącym do znajomego archeologa, mój stary netbook MSI Wind u100 zaliczył gwałtowne spotkanie z ziemią. Dysk twardy odmówił dalszej współpracy. Wzruszyłem ramionami, ponieważ absolutnie wszystkie wartościowe dane były przechowywane dla wygody „w chmurze”, a nie na netbooku. Jest to tylko jeden z powodów, dla których koncepcja Chrome OS w połączeniu z pilotażowym CR-48 z każdym dniem coraz bardziej mi się podoba. Kolejnym może się okazać, alternatywny model dystrybucji jako Google może obrać dla urządzeń z Chrome OS. Netbook z Chrome OS w abonamencie.

Plotki mówią o wypuszczeniu na rynek netbooków z Chrome OS już tego lata. Naprawdę interesujący jest dla mnie nie termin, ale model w jakim Google chce je – ponoć – sprzedawać. Według źródła uznawanego przez Neowin.net za wiarygodne, będą sprzedawane za 10-20 dolarów… miesięcznie, w połączeniu z ofertą komercyjnych kont Gmail – nie wiadomo jednak, czy ten model nie zostanie zaoferowany tylko posiadaczom płatnych kont Google Apps.

Takie rozwiązanie jest o tyle prawdopodobne, że sądząc po ankiecie wypełnianej przy próbie przystąpienia do programu pilotażowego CR-48 nacisk wydawał się być kładziony na użytkowników biznesowych, a oferta ma również gwarantować wymianę sprzętu w wypadku awarii i aktualizacje sprzętu, gdy pojawią się nowsze modele. W połączeniu z składowaniem danych w chmurze, umożliwiającym migracje przez zalogowanie się na nowej maszynie, mogłoby to solidnie odciążyć, każdy departament IT. Google Apps i netbooki z Chrome OS w abonamencie mogą drastycznie obciąć koszty w każdej firmie gotowej na przenosiny „w chmurę”.

Mi się taki model podoba – koniec z reinstalacjami systemów, koniec z setkami wersji tych samych plików.