Android

Chrome 75 na Androida miał usprawnić działanie haseł. Mam jednak wrażenie, że coś poszło nie tak

Piotr Kurek
Chrome 75 na Androida miał usprawnić działanie haseł. Mam jednak wrażenie, że coś poszło nie tak
3

Wczoraj Mozilla udostępniła najnowszą wersję Firefoksa kładącą duży nacisk na bezpieczeństwo danych użytkowników tej przeglądarki. Wraz z aktualizacją, wprowadzono rozszerzenie Firefox Lockwise (dawniej Lockbox), które służy jako menadżer haseł — także na urządzeniach mobilnych. W tym samym czasie Google zaktualizował Chrome w wersji na Androida i również wprowadził zmiany w działaniu haseł.

Zobacz też: Mozilla wprowadza do Firefoksa nowe zabezpieczenia i wygodny menadżer haseł

Chrome w wersji na Androida rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, choć patrząc na komentarze w Google Play, nie każda zmiana przypada do gustu użytkownikom mobilnej przeglądarki. Nie przeszkadza to jednak firmie we wprowadzaniu nowych rozwiązań, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, czy wygodę. Tym razem skupiła się w głównej mierze na hasłach i łatwym zarządzaniu nimi.

Chrome 75 w wersji na Androida wprowadza zmieniony sposób wypełniania formularzy loginami i hasłami. Wyskakujące dotychczas okienka z propozycjami zostały przeniesione na obszar klawiatury z czytelną listą zapisanych haseł i możliwością szybkiego wyboru konkretnej pozycji. Na dole znajdziemy też przycisk przenoszący do menadżera haseł, gdzie można je edytować. Nowością jest też sugerowanie silnych haseł. Dzięki niemu przy zakładaniu nowych kont, możemy skorzystać z wbudowanego w przeglądarkę generatora haseł i automatyczne ich zapisanie.

Zobacz też: Chrome ochroni Cię przed wszystkimi poza Google

Co ciekawe, mimo oficjalnego ogłoszenia wypuszczenia nowej, stabilnej wersji Chrome na Androida, na próżno szukać jej w Google Play, czy na serwisach udostępniających pliki APK. Google informuje, że trafi ona do użytkowników w najbliższych tygodniach. Po co więc ta zapowiedź, skoro nie można jej nigdzie dostać? Często zdarza się, że firma informuje, że część z jej produktów otrzymuje aktualizacje, lecz te są wykonywane po stronie serwera (bez konieczności ściągania z Google Play) i pojawiają się falowo. W przypadku Chrome tak nie jest, a każda kolejna wersja pojawia się w sklepie z aplikacjami. Wszystkim użytkownikom przeglądarki pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na aktualizację. A ta może pojawić się lada moment.


Aktualizacja 6.06

Aktualizacja jest już dostępna w Google Play i niestety rozczarowuje. Popup z zapisanymi danymi logowania dla konkretnej strony wciąż jest widoczny. Okienko wyświetlane jest również w momencie, w którym rozwijamy listę pod kluczykiem znajdującym się nad ekranem klawiatury. Co najciekawsze — generator oraz sugestie silnych haseł nie działają. Próbowałem na kilkunastu stronach i serwisach oferujących możliwość założenia konta i na żadnym z nich nie zasugerowano mi hasła, podobnie z resztą w przypadku chęci zmiany już istniejącego. Zamiast generatora, wyświetlane są sugestie zapisanych dla konkretnych stron loginów — także pod postacią wyskakującego okienka.

Źródło: 9to5Google i Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu