3

W Chrome pojawi się transkrypcja wideo na żywo. To świetna wiadomość

google chrome logo
Chrome Canary wprowadza nową usługę, która ułatwi życie wszystkim, którzy potrzebują lub chcą mieć dostęp do transkrypcji dźwięku w filmach. I bardzo dobrze.

Transkrypcja dźwięku z filmów może przydać się w różnych sytuacjach. Oczywiście najbardziej potrzebna jest tym, którzy mają problemy ze słuchem. Dzięki transkrypcji mogą dokładniej śledzić to, co dzieje się na wideo, nie martwiąc się, że coś ich ominie i czegoś nie zrozumieją. Czasami używamy jej również chcąc po prostu obejrzeć coś bez dźwięku, bo hasał by nam przeszkadzał. Na pewno są i takie osoby, dla których to po prostu kaprys. Idealną sytuacją jest ta, w której mamy możliwość skorzystania z jakiejś opcji. Nie szkodzi, jeśli jej nie ruszymy. Dobrze, że jest. Chrome Canary daje nam opcję transkrypcji na żywo w przeglądarce.

Transkrypcja filmu na żywo w Chrome Canary

W zeszłym roku Google wprowadziło funkcję transkrypcji, Live Captions, do Androidów 10. Wykorzystywana jest sztuczna inteligencja urządzenia, dzięki której następuje transkrypcja dźwięku w filmie. Na bieżąco wyświetlane są odpowiednie napisy. Film może być dostępny zarówno gdzieś online jak i bezpośrednio na urządzeniu. Teraz Google wprowadził tę samą funkcję do swojej przeglądarki Google Chrome.

Funkcja dostępna jest obecnie w najnowszej wersji Google Chrome Canary  (84.0.4136.2 i nowsze). Aby uruchomić opcję w przeglądarce należy przejść do  chrome: // flags, a następnie wyszukać podpisów na żywo (live captions). Po włączeniu flagi należy uruchomić ponownie przeglądarkę. Gdy już aktywujemy odpowiednią flagę w opcjach przeglądarki należy również włączyć rzeczoną funkcję w zaawansowanych opcjach – Accessibility settings.

Google zapowiada porządki w Chrome Web Store – no nareszcie!

Na ten moment Live Captions obsługuje język angielski, niemiecki i chiński. Miejmy nadzieję, że funkcja zostanie bardzo dobrze przyjęta i już niedługo zagości w przeglądarce Google Chrome. Z czasem twórcy zapewne dodadzą kolejne języki, w których będzie działała transkrypcja na żywo. W pewnym momencie z pewnością (a przynajmniej mam taką nadzieje!) pojawiłby się również język polski. Trudno jednak powiedzieć, kiedy to wszystko nastąpi. Na ten moment musimy po prostu śledzić usługę w Google Chrome Canary, obserwując uważnie jej zmiany i rozwój. Z pewnością będzie warto. Każda funkcja ułatwiająca poruszanie się w internecie zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i zwykłym użytkownikom, powinna sprawdzić się świetnie. Google Chrome, liczę na ciebie.

 

Źródło: Mspoweruser