Przeglądarki internetowe

Chrome 81 pozwala grupować karty i staje się dużo mniej irytujące

Weronika Makuch
Chrome 81 pozwala grupować karty i staje się dużo mniej irytujące
6

Nowa wersja Chrome pojawia się z opóźnieniem. Wszystko oczywiście przez koronawirusa. Na kolejną aktualizację znów będziemy musieli poczekać. Co przyniósł ze sobą Chrome 81?

Harmonogram zmian w przeglądarce Chrome zmienił się przez szalejącą pandemię koronawirusa. Google wypuściło wersję 81 dopiero teraz. Kolejna, którą miałoby być 82, nie pojawi się w ogóle. Na wersję 83 będziemy musieli poczekać aż do połowy maja. Wszystkie te ustalenia mogą jednak ulec zmianie ze względu na sytuację na świecie, czego Google nie ukrywa. Coś jednak dostaliśmy. Aktualizacja Chrome 81 można już pobrać na wszystkie mobilne i desktopowe systemy. Co takiego oferuje Chrome 81?

Web XR

Web XR Device API umożliwia aplikacjom webowym wykorzystywanie aparatu i czujników urządzenia do wytwarzania poleceń w wirtualnej rzeczywistości. Google za przykład funkcjonalności tego narzędzia podaje najprostsze sprawdzenie, jak będzie wyglądała nowa kanapa lub krzesło w naszym domu. Nie trzeba wykonywać żadnych specjalistycznych zadań, aby cieszyć się Web XR. Aplikację webową programiści będą mogli osadzić bezpośrednio na witrynie sklepu. Umieszczanie wirtualnych obiektów w widoku rzeczywistego aparatu z pewnością znajdzie wiele praktycznych zastosowań.

Powiadomienia przy ikonach

Chrome 81 rozszerzy działanie ikon aplikacji webowych przypiętych do przeglądarki. Od tej pory wyświetlane na nich będą małe ikonki z liczbą powiadomień, jakie na nas czekają. Ma to całkowicie zastąpić powiadomienia wysuwane na ekran. Google tłumaczy, że będzie to dużo bardziej przyjazne dla użytkownika, nie będzie mu w żaden sposób przeszkadzać. Ta opcja świetnie sprawdzi się w aplikacji wszelkiego rodzaju komunikatorów czy mediów społecznościowych.

Testy grupowania kart

Grupowanie kart należy włączyć, korzystając z zaawansowanych opcji eksperymentalnych. Aby uruchomić opcję należy wpisać na pasku adresu chrome://flags/#tab-groups i zatwierdzić zapis enterem. Następnie należy odnaleźć #tab-groups i zmienić wartość na Enabled. Teraz wystarczy uruchomić przeglądarkę ponownie, aby cieszyć się nową opcją. Grupowanie dostępne jest z poziomu menu kontekstowego po kliknięciu dowolnej otwartej katy. Możemy tworzyć grupy, nadawać im nazwy i kolory.

Testy API do obsługi NFC

W Chrome 81 jest Web NFC Api. Twórcy postanowili zamieścić to na próbę. NFC umożliwia aplikacjom webowym wykorzystywanie NFC na naszym urządzeniu. Pozwoli to na odczytywanie i zapisywanie tagów NFC. Google jako przykład użycia podaje wystawy muzealne. Przy eksponatach znajdowałyby się znaczniki NFC, z którymi reagowałaby witryna muzeum otwarta w telefonie, pokazując odwiedzającym szczegółowe informacje  na ich temat.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu