Chrome

Chrome Canary w wersji na komputery nabiera nowych barw

Piotr Kurek
Chrome Canary w wersji na komputery nabiera nowych barw
1

W sieci debiutuje kolejna odsłona testowej wersji Chrome. Canary 77 nie wprowadza zbyt wielu daleko idących zmian wpływających na wygodę użytkowania. Zamiast tego skupia się na warstwie wizualnej przeglądarki pozwalając na zmianę koloru interfejsu.

Aktualizacja 17.07. Chrome Canary z nowymi kolorami i poprawkami

Udostępniona w ostatnim czasie aktualizacja Chrome Canary do wersji 77.0.3855.0 na Windows i macOS wprowadza kilka kosmetycznych zmian w nowym panelu Dostosuj pojawiającym się na stronie startowej po włączeniu odpowiedniej flagi (instrukcję znajdziecie na końcu tekstu). Początkowo wybór opcjonalnej kolorystyki interfejsu był bardzo ograniczony — sprowadzał się do zaledwie 5 opcji. Teraz mamy ich 20 i są dość zróżnicowane. Zmieniono też sposób prezentowania samych opcji. Zamiast podglądu przeglądarki mamy przedzielone na pół pokolorowane koła. Przyznam szczerze, że poprzednie rozwiązanie było dla mnie czytelniejsze. Warto jednak pamiętać, że do pełnego wdrożenia nowych funkcjonalności może się wiele zmienić.

W nowym Chrome Canary naprawiono też opisy opcji, które dostępne są w zakładce Skróty. Jednak sama ich funkcjonalność nadal nie jest dostępna — nie mamy możliwości ustawienia własnych skrótów do stron internetowych wyświetlanych na ekranie startowym przeglądarki.


Kolorowy Chrome Caanry

Grupowanie i szybkie udostępnianie kart, łatwa instalacja aplikacji PWA, tryb czytania, czy tryb ciemny i tapeta na ekranie startowym. Ostatnie miesiące dla Chrome to intensywne wprowadzanie zmian, które mają nam pozwolić na jeszcze wygodniejsze zarządzanie przeglądarką internetową Google. Jednak zanim wszystkie innowacje trafią do szerokiego odbiorcy, muszą przejść żmudną drogę w testowych wersjach aplikacji. Chrome Dev, Chrome Canary, Chrome Beta — trzy kroki i trzy fazy testów. W zależności od wybranego wariantu, możemy spotkać się z różnymi nowościami, które w przyszłości trafią do podstawowego Chrome’a.

W udostępnionym kilka dni temu Chrome Canary z numerkiem 77 pojawiają się funkcje, które w głównej mierze wpływają na wygląd całej przeglądarki oraz przygotowują grunt pod kolejne zmiany zmierzające do strony głównej otwieranej wraz z nowym oknem, czy kartami. Chrome od lat oferuje style graficzne dostępne w chrome web store — sklepie, w którym znajdziemy wszelkiej maści rozszerzenia, czy style graficzne od różnych twórców lub przygotowanych przez zespół pracujący w Google. Chrome Canary 77 pozwala na zmianę kolorystyki interfejsu bez konieczności sięgania po zewnętrzne rozwiązania. W chwili obecnej mamy do wyboru 4 warianty kolorystyczne oraz wygląd domyślny. Patrząc jednak na nazwę nowej zakładki kolory i motyw możemy podejrzewać, że w przyszłości pojawią się kolejne, bardziej rozbudowane opcje.

Na karcie dostosuj tę stronę, oprócz ustawienia własnego tła dla strony głównej, mamy możliwość zarządzania skrótami, które pojawiają się pod paskiem wyszukiwania. Domyślnie wyświetlają się najczęściej odwiedzane strony, jednak już wkrótce będziemy mogli dostosowywać je według własnych potrzeb i wybierać te, które chcemy widzieć na stronie głównej lub całkowicie zrezygnować z ich wyświetlania (w chwili obecnej ustawienie skrótów nie działa).

Ustawienie kolorów i motywu, tła, czy skrótów dostępne jest po aktywowaniu dwóch flag: chrome://flags/#chrome-colors oraz chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2, które włączają nowe funkcje dla przycisku dostosuj znajdującego się na stronie głównej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu