Android

Chrome na Androida z lepszym ciemnym motywem, jednak do ideału wciąż daleko

Piotr Kurek
Chrome na Androida z lepszym ciemnym motywem, jednak do ideału wciąż daleko
1

Ciemny interfejs graficzny — wszyscy na niego czekają. Zarówno użytkownicy Androida, jak i iOS. Jednak bez dobrej implementacji tego rozwiązania w przeglądarkach, wciąż będziemy oślepiani wszechobecną bielą stron internetowych. To się zmieni dzięki Google Chrome.

Dostosowanie stron internetowych do ciemnej kolorystki interfejsu graficznego nowych systemów mobilnych leży w gestii samych ich twórców. Jednak przygotowanie zupełnie nowego wyglądu nie zawsze jest łatwe i wymagać może sporych nakładów pracy. Zamiast czekać na ich ruch można już teraz skorzystać z funkcji oferowanej w przeglądarce od Google. Chrome 74 w wersji na Androida, oprócz możliwości przełączenia motywu z poziomu ustawień (po wcześniejszym ustawieniu odpowiedniej flagi), pozwalał też na zmianę wyglądu przeglądanych stron. Połączenie tych dwóch funkcjonalności nie działało jednak w 100%. Część obrazków wyświetlana była w bardzo dziwnych kolorach, często przypominających negatyw zdjęcia. Tak przygotowana funkcja negatywnie wpływała na odbiór treści i wygodę przeglądania internetu.

Chrome 75 z problematycznymi obrazkami

Zobacz też: Chrome 75 na Androida miał usprawnić działanie haseł. Mam jednak wrażenie, że coś poszło nie tak

Wydany kilka tygodni temu Chrome 75 w stabilnej wersji to także usprawniony ciemny motyw graficzny, który u niektórych użytkowników dostępny jest w ustawieniach — bez konieczności zmian w samych flagach. Jednak i tym razem połączenie z opcjonalną funkcją automatycznej zmiany kolorystki stron nie działa. Narzędzia te są wciąż opracowywane i udoskonalane w rozwojowych wersjach przeglądarki i wygląda na to, że Google znalazło sposób, by obrazki wyświetlały się bez żadnych problemów.

Chrome Canary 77 z poprawnie wyświetlanymi obrazkami

Zobacz też: Chrome potrzebuje tych nowości – czas pozbyć się wtyczek i rozszerzeń

W udostępnionym właśnie Chrome Canary 77 obie aktywne funkcje spełniają swoje oczekiwania — choć, jak możecie zobaczyć na załączonych zrzutach, różnią się nieznacznie odcieniami. Oprócz ciemnego interfejsu przeglądarki, automatyczne dostosowanie do czarnego otoczenia nie wpływa na same obrazki umieszczone na stronach internetowych. Jednak i w tej wersji trzeba samemu włączyć dostęp do Motywów oraz funkcji Android web contents dark mode aktywując odpowiednie flagi: chrome://flags/#enable-android-night-mode oraz chrome://flags/#enable-android-web-contents-dark-mode.

Do premiery Android Q mamy jeszcze kilka tygodni. Google ma jeszcze czas na dopracowanie swoich aplikacji, by były w pełni zgodne z nową, ciemną kolorystyką interfejsu smartfonów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu