Przeglądarki internetowe

Takie sterowanie multimediami w Chrome powinno być od dawna

Konrad Kozłowski
Takie sterowanie multimediami w Chrome powinno być od dawna
4

Nowa wersja Chrome Canary pozwala na globalne sterowanie multimediami dzięki dodanemu przyciskowi odpowiadającemu za audio i wideo.

Przeglądarka już od dawna nie służy nam tylko i wyłącznie do przeglądania stron internetowych zapełnionych tekstem. Mutlimedia odgrywają w Sieci coraz większą rolę, dlatego im lepiej poradzi sobie z nimi przeglądarka internetowa, tym lepiej dla użytkowników. W przeglądarce słuchamy muzyki i oglądamy filmy, dlatego Google nareszcie postanowiło trochę ułatwić nam zarządzanie takimi multimediami z poziomy innych kart.

Sterowanie mutlimediami w Chrome - oto nowe przyciski

Wyciszanie niechcianych dźwięków to jedno, ale już niedługo powinniśmy mieć wszyscy możliwość zatrzymania odtwarzania oraz zmiany utworów/wideo za pomocą zawsze dostępnych przycisków znajdujących się zaraz obok paska adresu. Nie są one domyślnie widoczne i aktywne w Chrome Canary, niezbędna jest ich aktywacja w chrome://flags pod nazwą Global Media Controls. Co ciekawe, na chwilę obecną jest to tak niedopracowana funkcja, że próby skorzystania z przycisku na wideo YouTube bardzo często powodują zawieszenie strony. Ale według doniesień jest on komptybilny ze Spotify, Vimeo i Podcastami Apple. Dodatkowo, przeglądarka nie rozpoznaje więcej niż jedno źródło dźwięku i jestem bardzo ciekaw, jak panel od multimediów będzie zachowywał się właśnie w takich okolicznościach.

Obrazek: Gizmodo.

Możemy więc się już zacząć domyślać, dlaczego Google wycofało funkcję szybkiego wyciszania za pomocą ikony głośnika pojedynczych kart i schowało tę opcję do podręcznego menu. Szkoda tylko, że nie ta podmiana nie następuje na zakładkę, bo nie wiemy nawet, kiedy można spodziewać się pełnej funkcjonalności w niestabilnych wersjach Chrome, o stabilnym wydaniu nie wspominając, a osób pragnących powrotu głośniczka nie brakuje.

Jeśli macie ochotę przetestować nowość w praktyce, to możecie sięgnąć po Chrome Canary już dzisiaj, ale jak wspomniałem, od tej wstępnej wersji niestety nie można wymagać jeszcze zbyt wiele.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu