Felietony

Nowy robot od Boston Dynamics jest prawdziwym królem magazynów, patrzcie!

Kamil Świtalski
Nowy robot od Boston Dynamics jest prawdziwym królem magazynów, patrzcie!
39

Roboty od Boston Dynamics widzieliśmy już w wielu wcieleniach. Teraz przyszedł czas na ich wcielenie się w rolę... magazyniera! Zobaczcie sami jak im idzie!

Mimo że cały szereg firm regularnie przedstawia swoje roboty, rzadko którym udaje się zdobyć tyle uwagi co Boston Dynamics. Ich produkty intrygują, szokują, ale też wielu przerażają. Ich ruchy są na tyle dopracowane, że to aż przerażające. I jeżeli myśleliście że widzieliście już wszystko w ich wykonaniu, to... nic z tych rzeczy. Po spektakularnych robocich saltach w tył przyszedł czas na nieco bardziej praktyczne podejście do tematu. Z do takich zdecydowanie zaliczyć można prace magazyniera, w której roboty firmy... najwyraźniej całkiem nieźle się odnajdują.

Zobacz też: Robot-pies od Boston Dynamics "walczy" z człowiekiem. Warto zobaczyć

Handle od Boston Dynamics to robot, o którym już wcześniej słyszeliśmy. 198 centymetrów wysokości, może poruszać się nawet 14,5 km/h i podskakiwać na wysokość 122 cm. Na jednym ładowaniu może przejechać nawet 24 kilometry. Teraz okazuje się, że mimo iż na pierwszy rzut oka jest to najmniej zaawansowany robot w portfolio firmy ("tylko" 10 przegubów sprawia, że do starszych braci nie bardzo ma co startować), całkiem nieźle idzie mu wykonywanie zadań magazyniera. Zobaczcie sami:

Zobacz też: Boston Dynamics w końcu stworzyło robota, który może trafić do sklepów

Warto jednak wziąć pod uwagę, że z porównaniem do klasycznego Handle, tutaj gołym okiem już widać zmiany, a najważniejszą jest "ramię", którym urządzenie chwyta paczki. I trzeba przyznać, że jak na pierwszy film z jego udziałem, idzie mu to naprawdę nieźle — a znając możliwości Boston Dynamics można spodziewać się tego, że będą drążyć temat i coraz bardziej dopracowywać swój produkt, aż w końcu dojdą do perfekcji.

Zobacz też: SpotMini w nowym filmie. Roboty Boston Dynamics współpracują

Jeżeli chodzi o techniczne aspekty robota z powyższego materiału wideo, to pudła które przenosił ważyły około 5,4 kg (12 funtów). Twórcy obiecują jednak, że nie będą dla niego stanowić większego wyzwania przedmioty ważące nawet blisko piętnaście kilogramów (33 funty)! Jeżeli chodzi o wielkość palet, to jest w stanie obsłużyć głębokie na 1,2 metra i wysokie na 1,7 metra.  A to znowu sprawia, że... praca magazyniera nie jest dla niego wcale nieosiągalna. Nietrudno jest mi sobie wyobrazić takiego robota od Boston Dynamics królującego w tamtejszych alejkach i zajmującego się paczkami, chociaż... nie ma co ukrywać, że z porównaniem do wykorzystywanych obecnie rozwiązań w branży, ten wydaje się być dość nieefektywnym. Teraz, ale zobaczymy jak sprawy będą wyglądały za kilka czy kilkanaście miesięcy?

Zobacz też: Robot przyszłości - wizje science fiction powoli się urzeczywistniają

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu