Ciekawostki technologiczne

Boston Dynamics dalej szokuje: ich Atlas potrafi już robić salta w tył!

Maciej Sikorski
Boston Dynamics dalej szokuje: ich Atlas potrafi już robić salta w tył!
17

Są rzeczy na niebie, które nie śniły się filozofom. Ale realizuje je Boston Dynamics. Po kilku miesiącach ciszy firma postanowiła o sobie przypomnieć z przytupem: najpierw zobaczyliśmy ulepszoną wersję maszyny SpotMini, którą część odbiorców nazywa mechanicznym psem, teraz zaprezentowano postępy robota Atlas. Niektórzy z Was pamiętają pewnie toporną konstrukcję, która z trudem kroczyła - to już przeszłość, w najnowszym filmie humanoidalny robot wykonuje ćwiczenia, którym nie podołałaby spora część ludzi. Ze mną na czele.

Atlas może najbardziej fascynować i przerażać, gdy spojrzy się na zestaw maszyn Boston Dynamics. Dlaczego? Bo przypomina człowieka, a to z automatu wzbudza w nas niepokój. Filmy z tym robotem trafiają do Internetu od kilku lat i już wcześniej było w nich widać postęp, jaki osiągają twórcy. Jednak tym razem przeszli samych siebie:

Przyznam, że już początkowe ewolucje robią na mnie wrażenie: wysoka maszyna (ponad 1,5 m) o wadze dorosłego człowieka wskakuje na podest i udaje się jej utrzymać równowagę. Potem przeskakuje na inny podest, zeskakuje, trafia na wyższą przeszkodę, z którą też sobie radzi - no... wow! Wisienką (truskawką?) na torcie, a może gwoździem programu, jest jednak salto w tył. Możliwe, że to ujęcie nagrywano tysiąc razy i Atlas tylko raz utrzymał równowagę. Nie zmienia to faktu, że się udało. Stworzenie maszyny, która utrzyma balans na dwóch kończynach jest znacznie trudniejsze, niż realizacja tego zamiaru na maszynie 4-nożnej. SpotMini fajnie się prezentuje, lecz Atlas wydaje się być projektem znacznie bardziej wymagającym i zaawansowanym.

W jaki sposób można wykorzystać tę maszynę? Oczywiście do eksterminacji ludzkości...;) A z pomysłów mniej radykalnych i bardziej pomocnych, wystarczy wspomnieć o pracach fizycznych - np. w magazynach czy sklepach, o czym Boston Dynamics mówił już wcześniej. Odpowiedni poziom autonomii sprawi, że maszyna będzie w stanie wykonywać zadania, które nie należą do zbyt skomplikowanych. Kiedy to nastąpi? Oto jest pytanie. Może zaprezentowana na końcu filmu wywrotka świadczy o tym, że nieprędko...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu