24

Zbliżeniowe płatności BLIK wkrótce w pierwszym banku. Co o nich wiemy? [Aktualizacja]

blik
Nowy regulamin banku ING, który zacznie obowiązywać w połowie sierpnia, wprowadza zapisy o płatnościach zbliżeniowych BLIK. A to oznacza, że być może, jeszcze w te wakacje, do użytku zostanie oddany nowy, wygodny sposób płacenia w sklepach.

Jak informuje serwis Cashless.pl klienci banku ING zaczęli otrzymywać informacje na temat zmian w regulaminie, które wejdą w życie 16 sierpnia. Wśród wielu zapisów i zmian, jakie zaczną obowiązywać za kilka miesięcy, znalazły się informacje dotyczące płatności zbliżeniowych BLIK, które operator zapowiedział pod koniec 2018 r. Dzięki partnerstwu z Mastercard, spółka Polski Standard Płatności będzie mogła wdrożyć nowe rozwiązania, z których zaczną korzystać klienci w całej Polsce a także zagranicą.

Zobacz też: W końcu! Zbliżeniowe płatności BLIKIEM!

O tym, że BLIK pracuje nad zbliżeniowymi płatnościami wiemy od dwóch lat. Jednak dopiero w ostatnich miesiącach cała procedura nabrała tempa — głównie za sprawą zakończenia negocjacji i formalności związanych z wejściem Mastercard do Polskiego Standardu Płatności jako kolejnego udziałowca. To właśnie amerykański operator dostarczać będzie technologię umożliwiającą użytkownikom BLIKa na płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem smartfona, czy innego urządzenia umożliwiające przeprowadzanie tego typu transakcji.

transakcja BLIK Zbliżeniowy – bezgotówkowa transakcja zbliżeniowa w kraju lub zagranicą, dokonywana w sieci akceptacji organizacji płatniczej Mastercard w terminalach z funkcją zbliżeniową. Bank poinformuje o dacie rozpoczęcia świadczenia usługi BLIK Zbliżeniowy.

— z regulaminu „świadczenia usług Systemu bankowości internetowej ING Banku Śląskiego S.A.”

BLIK zbliżeniowy coraz bliżej. Z nowej formy płatności będziecie mogli skorzystać już niedługo

blik

Zobacz też: BLIK już nie do zatrzymania w płatnościach w sieci! Prawie dwa razy częściej nim płacicie niż kartami

Jak to będzie wyglądać? Tego wciąż do końca nie wiadomo. Banki muszą po swojej stronie wprowadzić zmiany i dostosować się do nowych rozwiązań oferowanych przez BLIKa. Zapisy w regulaminie ING nie mówią też wprost, czy BLIK zbliżeniowy zostanie wprowadzony z dniem obowiązywania regulaminu, ale można się domyślać, że jeśli prace nad nową funkcjonalnością trwają bez większych problemów, to jeszcze w te wakacje pierwsi klienci banku będą mogli korzystać z nowych płatności zbliżeniowych na swoich telefonach. Wystarczy aplikacja banku na Androida i iOS i odpowiednie jego skonfigurowanie. W tym ostatnim przypadku mowa jest m.in. o dodaniu nowej karty do aplikacji Wallet, która pozwoli na płatności zbliżeniowe BLIK.

AKTUALIZACJA 5.08. Zbliżeniowy BLIK z poślizgiem. Usługa prawdopodobnie nie wystartuje w tym roku

Nowych informacji dotyczących zbliżeniowego BLIKa ponownie dostarcza Cashless.pl. Tym razem nie są one optymistyczne. Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis, zbliżeniowe płatności zaliczą spore opóźnienie. A wszystko związane z efektami trwającej pandemii koronawirusa, które nie odpuszcza i nic się nie zapowiada, by miała to zrobić w najbliższych tygodniach, czy miesiącach. Banki mają skupiać się na wdrażaniu innych, ważniejszych z punktu widzenia samych użytkowników, rozwiązań. Chodzi tu między innymi o systemy do składania wniosków o uzyskanie pomocy finansowej dla przedsiębiorców w ramach  tzw. tarczy antykryzysowej.

Serwis podaje, że wdrożenie zbliżeniowego BLIKa może zakończyć się pod koniec roku, choć pewniejsze jest jego uruchomienie w pierwszym kwartale 2021 r. Cashless.pl skontaktował się z biurem prasowym Polskiego Standardu Płatności, jednak jaką przesłano nie potwierdza tych informacji, dodając tylko, że prace nad funkcjonalnością trwają i zakończą się tak szybko, jak jest to możliwe.