Kryptowaluty

Ogromny atak na giełdę kryptowalut. Na szali znalazło się ponad pół miliarda dolarów

Kacper Cembrowski
3

Największa giełda kryptowalut została zaatakowana. Hakerzy chcieli wykraść ponad pół miliarda dolarów.

Rynek krypto nie jest w najlepszej kondycji

Cyfrowe waluty nie przechodzą ostatnio najlepszego czasu w swojej historii. Gwałtowne crypto crashe, których w tym roku było już kilka, a także liczne ataki hakerskie nie napawają optymizmem. Binance od jakiegoś czasu boryka się z problemem tajemniczych transakcji z kart klientów i chociaż majątki posiadaczy fizycznych kart bez przerwy są pomniejszane, to firma nie znalazła rozwiązania tego kłopotu. To jednak nie koniec problemów.

Źródło: Unsplash @kanchanara

Potężny atak na Binance. Hakerzy chcieli wykraść 570 milionów dolarów

Dzisiejszej nocy sieć Binance Smart Chain została zhakowana. Exploit trafił na Binance Bridge, czyli most cross-chainowy, który pozwala na transfer walut między dwoma blockchainami obsługiwanymi przez giełdę. Według doniesień, hakerzy byli w stanie skutecznie sfałszować transakcje na dwa miliony tokenów BNB o wartości blisko 570 milionów dolarów.

Plan hakerów nie został jednak w stu procentach spełniony. Prezes Binance, Changpeng Zhao, poinformował na Twitterze, że walidatorzy - osoby odpowiedzialne za działanie łańcucha - na życzenie giełdy wstrzymali Binance Smart Chain na ponad osiem godzin.

Mimo wszystko, nie udało się uniknąć strat. Czy użytkownicy mogą być spokojni?

Pomimo tak odważnej decyzji Binance, nie udało się w pełni uniknąć strat. Z sieci całkowicie zniknęło około 100 milionów dolarów (najnowsze doniesienia wskazują na kwotę 87 milionów USD). Pozostałe środki nie mogły jednak wydostać się z sieci przez zawieszenie działania BSC.

Źródło: Depositphotos

Po wskrzeszeniu Smart Chaina, zespół BNB Chain przeprosił za całą sytuację, oznajmiając, że zostanie przeprowadzona seria głosów zarządczych, aby ustalić, czy zamrozić zhakowane fundusze i czy należy zaoferować nagrodę za złapanie hakerów odpowiedzialnych za całe przedsięwzięcie.

Sposób ataku nie powinien być jednak szczególnym zaskoczeniem. Mosty są najczęstszym miejscem ataków - mając jednak na uwadze wielkość Binance’a, taka sytuacja zwyczajnie nie powinna mieć miejsca i sam fakt ataku budzi mnóstwo wątpliwości.

Źródło: Changpeng Zhao (Twitter)

Obrazek wyróżniający: Kanchanara / Unsplash

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news