Apple

Apple wchodzi w XXI wiek, teraz można pobrać aplikacje mające 200 MB przez sieć komórkową

Kamil Pieczonka
Apple wchodzi w XXI wiek, teraz można pobrać aplikacje mające 200 MB przez sieć komórkową
52

Amerykanie mogą już testować możliwości sieci 5G i pobierać dosłownie gigabajty danych w ciągu kilkunastu sekund, ale Apple nadal tkwi w pierwszej dekadzie XXI wieku. W swoich urządzeniach z systemem iOS nie pozwala pobierać dużych aplikacji przez połączenie komórkowe, do niedawna limit wynosił 150 MB, teraz podniesiono go do... 200 MB.

W Apple wiemy lepiej czego potrzebuje użytkownik

Apple od zawsze wie lepiej czego potrzebują jego użytkownicy i ogranicza ich w wielu aspektach na swoich smartfonach i tabletach z systemem iOS. W wielu przypadkach to bardzo pomaga, szczególnie mniej doświadczonym użytkownikom, ale czasami jest zwyczajnie uciążliwe. Limit wielkości aplikacji jakie można pobrać przez sieć komórkową z AppStore od 2017 roku wynosił 150 MB. Jak donosi 9to5Mac ostatnio został podniesiony do 200 MB. Postęp to niewielki, ale zawsze coś ;-).

Możecie powiedzieć, że to bardzo dobrze, bo przecież kto pobiera aplikacje większe niż 200 MB przez sieć komórkową. Zawsze można skorzystać z WiFi i pobrać dowolną ilość danych. Niby tak, ale warto popatrzeć jak w ostatnim czasie "napęczniały" nawet podstawowe aplikacje na iOS. Facebook to blisko 260 MB, Twitter to nieco ponad 200 MB, a przecież nie są to jakieś rozbudowane gry czy skomplikowane aplikacje.

Nakładanie sztucznych ograniczeń w czasach, gdy praktycznie każdy operator daje kilka/kilkanaście GB danych to zwyczajnie utrudnianie życia użytkownikom. Tego typu limity to można nakładać w systemie dzieciom w ramach narzędzia kontroli rodzicielskiej, a nie dorosłym ludziom. Takie jest moje zdanie i na szczęście jako użytkownik Androida nie muszę się tym przejmować ;-).

Warto jednak wspomnieć, że ten limit 200 MB nie jest sztywny. Czasami możliwe będzie pobranie aplikacji, która ma nieco ponad 200 MB (nawet 230-240 MB) bo po drodze część danych zostanie przez AppStore skompresowanych. Podobne wybiegi stosują też deweloperzy, w sklepie ląduje gra/program w okrojonej wersji, a resztę dodatków pozwalają pobrać bezpośrednio z samej aplikacji, wtedy limit 200 MB nie obowiązuje. Mimo wszystko wydaje mi się, że dodanie w ustawieniach opcji "Jestem dorosły i mam duży pakiet danych" nikomu by nie zaszkodziło, po coś przecież jest ta sieć 5G.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu