Apple

Apple zdecydowało się na podział iTunes. Nareszcie!

Piotr Kurek
Apple zdecydowało się na podział iTunes. Nareszcie!
8

Wczoraj do sieci trafiły pierwsze zrzuty ekranów z nadchodzącego iOS 13. Największą uwagę przykuwa ciemny motyw. Apple nie zapomniało też o odświeżeniu aplikacji, czy nowych funkcjach. Dziś z kolei mamy okazję zobaczyć nowości z nadchodzącego macOS 10.15, w którym szykuje się mała rewolucja.

Zobacz też: iOS 13 na pierwszych zrzutach. Wygląd nowej wersji mobilnego systemu Apple nie zaskakuje

iOS 13 nie będzie jedyną nowością, którą Apple zaprezentuje już w najbliższy poniedziałek. Na Keynote otwierającym tegoroczne WWDC nie zabraknie systemu operacyjnego dla komputerów mac. O MacOS 10.15 do tej pory nie słyszeliśmy zbyt wiele, poza jedną, bardzo ważną informacją. Jak pisaliśmy na początku kwietnia, firma z Cupertino po długich latach postanowiła podzielić jedną z najbardziej przepełnionych funkcjami aplikację.

Chodzi oczywiście o iTunes, które na przestrzeni niemal dwóch dekad rozrosło się do narzędzia, w którym zarządzaliśmy urządzeniami mobilnymi firmy, pobieraliśmy i synchronizowaliśmy gry i aplikacje, słuchaliśmy i kupowaliśmy muzykę, oglądaliśmy filmy, seriale, czytaliśmy książki. W ostatnich latach funkcjonalność związana z przeglądaniem App Store została z iTunes wyeliminowana, jednak aplikacja wciąż jest sporym obciążeniem nie tylko dla komputera, ale także dla samych użytkowników, którzy często skarzą się na mało intuicyjny interfejs i dużo niepotrzebnych funkcji. Długo kazano nam czekać na nowe rozwiązania, a te przyjdą wraz z macOS 10.15.

Muzyka i TV. Te aplikacje zastąpią iTunes w macOS 10.15

aplikacja Muzyka

Serwis 9to5Mac, który wczoraj opublikował zrzuty ekranów z iOS 13, dziś dostarczył nam zrzutów z macOS 10.15 — a konkretniej z dwóch aplikacji — Muzyka oraz TV. Źródła potwierdzają, że Apple zdecydowało się na podział iTunes i zaoferuje użytkownikom osobne narzędzia do muzyki, jak i treści wideo. Muzyka, oprócz dostępu do Apple Music i lokalnej biblioteki, pozwoli na przenoszenie utworów na urządzenia mobilne. Nie wiadomo jednak, czy aplikacja ta pozwoli na tworzenie kopii zapasowych, czy zmiany niektórych ustawień iPhone’a, iPada, czy iPoda Touch. W aplikacji TV znajdziemy filmy i seriale dostępne w iTunes i nadchodzącej usłudze Apple TV. Na panelu bocznym, oprócz dostępu do biblioteki mamy możliwość przeglądania konkretnych tytułów według ustalonych kategorii.

aplikacja TV

Ciekawą zmianą jest też powrót do kolorowych ikonek w panelach bocznych obu aplikacji. Apple jakiś czas temu postawiło na monochromatyczne ikonki, co spotkało się z falą krytyki ze strony użytkowników. Najwyraźniej firma postanowiła znów tchnąć życie w swój system.

Więcej na temat macOS 10.15, iOS 13 i innych systemów Apple dowiemy się już na poniedziałkowym otwarciu WWDC. Konferencja WWDC 2019 już wkrótce. Podpowiadamy kiedy startuje prezentacja i gdzie można ją będzie obejrzeć 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu