Apple

Apple zrywa rozmowy z producentem procesorów. Co z przyszłorocznymi iPhonami?

Mirosław Mazanec
21

Amerykanie nie chcą się zgodzić na 6 proc. podwyżkę cen. Firma odpowiada za 25 proc. zamówień z fabryki TSMC.

Pod koniec czerwca pisałem o tym, że TSMC zapowiedziało podwyżkę cen produkowanych przez siebie układów o 6 proc. Tekst możecie przeczytać tu.

Dla przypomnienia. Tajwańska firma produkuje procesory m.in. dla Qualcomma. Amerykanie przenieśli tam całą produkcję, rezygnując z usług Samsunga. Powodem były zbyt wysokie temperatury chipów wyprodukowanych w Korei, TSMC uzyskiwał lepsze wyniki.

Tajwańska firma oświadczyła jednak jakiś czas temu, że od nowego roku podniesie ceny swoich usług. Początkowy plan zakładał podwyżki w przedziale 6-9 procent. Jak donosi Economic News Daily negocjacje między nimi a Apple zaczęły się jednak od 3 proc. stopniowo dochodząc do 6 proc. TSMC tłumaczył podwyżkę bardziej kosztownym w wytwarzaniu 3 nm procesem technologicznym który miał mieć zastosowanie w najnowszym procesorze Bionic.

Jednak wg najświeższych doniesień, Apple kategorycznie stwierdziło, że nie zgadza się na podniesienie cen i nie zamierza negocjować z TSMC. A amerykanie zapewniają Tajwańczykom aż 25 proc. całego dochodu.

Najprawdopodobniej z tego powodu najnowsze MacBook Pro czyli M2 Pro i M2 Max będą pracowały na procesorach wytworzonych w 5 zamiast 3 nm. Do końca zresztą nie wiadomo, czy z tego powodu Apple zdecyduje się je zaprezentować w październiku. Być może trzeba będzie na nie czekać do przyszłego roku. Pisał o tym ostatnio Kamil Świtalski.

Źródło: Depositphotos

Nie wiadomo również, czy odrzucenie podwyżek zaproponowanych przez TSMC wpłynie na harmonogram przyszłorocznych premier iPhonów. Powinny one pracować na kolejnej generacji A17 Bionic. Miał on być produkowany właśnie w 3 nm procesie. Jeśli koszty jego wytworzenia będą wyższe, wyższy będzie również koszt produkcji całego smartfona. A jeśli Apple zamierza wycenić swoje iPhone 15 Pro i iPhone 15 Ultra na podobnym poziomie co iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max, może to zmusić TSMC do poniesienia większych kosztów produkcji. Bo jakoś nie sądzę, by Apple zeszło z marż, żeby utrzymać cenę smartfonu.

Raport nie podaje, czy wznowiono rozmowy między TSMC a Apple a jeżeli tak, na jakim są etapie.

Źródło: Depositphotos

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news