Apple

Apple wykorzysta Memoji i SharePlay w swoich goglach VR. Odpowiedź na metaverse?

Kacper Cembrowski
Apple wykorzysta Memoji i SharePlay w swoich goglach VR. Odpowiedź na metaverse?
2

Temat headsetu VR/AR od Apple pojawia się coraz częściej. Gogle do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości od giganta z Cupertino mają zadebiutować już niedługo - a dziś pojawiły się nowe doniesienia dotyczące Memoji i funkcji SharePlay dla FaceTime’a.

Według Marka Gurmana z Bloomberga, który wielokrotnie podawał już informacje na temat projektu VR/AR od Apple, nadchodzący headset ma być w pełni nastawiony na gry wideo, szeroko pojętą rozrywkę i komunikację.

Według Gurmana, gogle pozwolą na tworzenie sali konferencyjnych z nawet dziesiątkami osób. Rozmowy na FaceTime przybiorą dzięki temu całkowicie inny kształt, niż dotychczas. Zamiast prawdziwych twarzy reszty rozmówców, będziemy widzieli ich Memoji. Gogle mają odczytywać nasz wyraz twarzy, co przełoży się na wirtualną rozmowę i pozwoli na wyrażanie emocji poprzez naszą minę.

SharePlay ma zostać wykorzystane w celach stricte rozrywkowych. Niedawno wprowadzona funkcja do rozmów na FaceTime ma przełożyć się na wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość w taki sposób, że kilka osób wspólnie będzie mogło grać w gry, słuchać muzyki czy oglądać materiały wideo z różnych aplikacji.

SharePlay dla FaceTime pojawiło się wraz z iOS 15 w 2021 roku. Memoji są trochę starsze, bowiem zadebiutowały w 2018 roku, przy okazji iOS 12. Najnowsze doniesienia Bloomberga sugerują również, że Apple wydało parę narzędzi dla programistów, które pomogłaby firmie w pracy nad nadchodzącym urządzeniem. Nazwy tych narzędzi to ARKit i AR.

Niedawno informowaliśmy o tym, że headset VR/AR od Apple ma działać na nowym systemie operacyjnym o nazwie realityOS, który będzie oparty na iOS. Amerykański gigant nie planuje dostosowywać swoich gogli pod metaverse, co nabiera teraz więcej sensu - wygląda na to, że Apple stworzy swoje wirtualne środowisko.

Oficjalnego ogłoszenia prac nad headsetem jeszcze nie było. Plotki jednak sugerują, że pierwszej generacji gogli możemy spodziewać się jeszcze w tym lub maksymalnie w 2023 roku. Czy tak faktycznie będzie? Czas pokaże.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu