Apple

RealityOS - nowy system operacyjny Apple ma przenieść nas do innego świata

Kacper Cembrowski
RealityOS - nowy system operacyjny Apple ma przenieść nas do innego świata
3

Headset VR/AR od Apple to już wyłącznie kwestia czasu. Wszystkie plotki wskazują, że headsetu do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości pierwszej generacji możemy spodziewać się jeszcze w tym roku - teraz programiści zauważyli nowy system o nazwie realityOS. Wygląda na to, że to właśnie na nim mają opierać się gogle od Apple.

System oznaczany jako rOS został pierwszy raz zauważony w 2017 roku przez Bloomberga. realityOS pojawił się również przedpremierowo w iOS 13. Temat powrócił po kilku latach, a nowe wpisy o tajemniczym systemie znaleziono w GitHubie i App Store.

W kilkuletnim już raporcie Bloomberga mogliśmy przeczytać, że realityOS opiera się na iOS. Nazewnictwo wydaje się zatem jak najbardziej prawdopodobne - w końcu firma z Cupertino lubi dodawać do nazwy swoich systemów “OS”, czego dowodem jest watchOS, macOS, iPadOS czy sam iOS. Za rOS miał rzekomo odpowiadać Geoff Stahl, jeden z weteranów Apple.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o najnowszych doniesieniach o headsecie VR/AR od Apple, które podał zaufany informator Ming-chi Kuo. Mężczyzna poza tegoroczną datą premiery przyznał, że gogle będą mogły pochwalić się taką samą mocą obliczeniową jak MacBooki z procesorem M1. Ma to być również całkowicie osobne urządzenie i samodzielna platforma, co wskazuje, że system operacyjny bez wątpienia będzie potrzebny.

Niektóre źródła twierdzą, że realityOS czy rOS to wyłącznie kryptonim i system nadchodzącym gogli finalnie będzie nosił inną nazwę. Według Marka Gurmana z Bloomberga, kryptonimem, którym posługują się pracownicy Apple od kilku lat jest “Oak”, a realityOS to ostateczna nazwa nowego systemu.

Niestety, wraz z doniesieniami o rOS, dowiedzieliśmy się także, że kalifornijski gigant może przesunąć premierę headsetu minimum do 2023 roku. Apple planowało oficjalnie ogłosić projekt już tej zimy, jednak firma ma trochę problemów z aparatem i przegrzewaniem się sprzętu, a także właśnie z samym systemem operacyjnym. Wygląda więc na to, że pierwsza generacja sprzętu od Apple pozwalającego nam zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość i doświadczyć rozszerzonej rzeczywistości, pojawi się trochę później - a szkoda.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu