Apple

Apple ostrzega przed inwigilacją. Jak się przed nią ochronić?

Piotr Kurek
Apple ostrzega przed inwigilacją. Jak się przed nią ochronić?
Reklama

Apple ostrzega użytkowników iPhone'ów przed oprogramowaniem szpiegowskim. Komunikaty trafiły do osób z 92 krajów, a dotyczą sytuacji, w której do przejęcia kontroli nad smartfonem wykorzystywane jest oprogramowanie do inwigilacji.

Pegasus, który w założeniu miał pomagać w tropieniu terrorystów, w ostateczności stał się narzędziem do inwigilacji polityków lub innych "niewygodnych" obywateli różnych krajów. O systemie pisaliśmy wielokrotnie. Zarówno w kontekście Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które miało z niego korzystać, jak i masowych przypadków ataków, które ujawniło Amnesty International. Kilka lat temu okazało się, że Apple pozwało izraelską firmę za inwigilowanie użytkowników iPhone'a oraz wykorzystywanie oprogramowania i usług amerykańskiej firmy do prowadzenia nieuzasadnionych cyberataków.

Reklama

Apple w 2021 r. zapowiedziało, że będzie informować użytkowników sprzętów z logo nadgryzionego jabłka o podejrzeniu przeprowadzenia ataku na ich urządzenia. Ofiary cyberataków wspieranych przez obce państwa lub poddawane inwigilacji, oprócz wiadomości iMessage otrzymują też wiadomości e-mail na adresy powiązane z Apple ID. Na stronach Apple ID również wyświetlane będzie stosowne ostrzeżenie. Takie powiadomienia mają być wysyłane do setek osób każdego roku. Teraz dowiadujemy się, że Apple przesłało ostrzeżenia do posiadaczy iPhone'ów z 92 krajów i prosi, by informacje te traktować poważnie.

Uwaga na ataki. Apple ostrzega użytkowników iPhone'ów

Firma nie wdaje się jednak w szczegóły i nie informuje, do jakich krajów i konkretnych osób wysłała powiadomienia o możliwości naruszenia bezpieczeństwa ich urządzeń z wykorzystaniem oprogramowania inwigilującego:

Apple wykryło, że jesteś celem ataku oprogramowania szpiegującego, które próbuje zdalnie przejąć kontrolę nad iPhonem powiązanym z Twoim Apple ID

– ma brzmieć ostrzeżenie cytowane przez serwis TechCrunch powołujący się na komunikaty przesłane bezpośrednio przez Apple. W wiadomości czytamy również, że atak ten jest prawdopodobnie wymierzony w konkretną osobę ze względu na to, kim jest lub co robi. Chociaż nigdy nie jest możliwe osiągnięcie absolutnej pewności przy wykrywaniu takich ataków, Apple ma duże zaufanie do tego ostrzeżenia i prosi o potraktowanie go poważnie.

Źródło: Depositphotos

Apple przypomina też kilka kroków, na które warto zwracać uwagę w związku z bezpieczeństwem:

  • Uaktualnianie urządzeń do najnowszego oprogramowania, ponieważ zawiera ono najnowsze poprawki zabezpieczeń
  • Zabezpieczanie urządzeń za pomocą kodu
  • Korzystanie z uwierzytelniania dwupoziomowego i silnego hasła na koncie Apple ID
  • Instalowanie aplikacji z App Store
  • Używanie silnych i unikatowych haseł w Internecie
  • Powstrzymywanie się od klikania łączy i załączników od nieznanych nadawców

Apple nie chce zdradzać dodatkowych szczegółów na temat tego, w jaki sposób pozyskuje informacje i wysyła powiadomienia. Tłumaczy to względami bezpieczeństwa. Mogłoby to pomóc hakerom wspieranym przez obce państwa dostosować swoje zachowania i działania. A to umożliwiłoby uniknięcie wykrycia ich w przyszłości.

Tryb blokady w iPhonie. Takich zabezpieczeń nie pokona nikt

W 2022 r. firma wprowadziła dodatkowe warstwy bezpieczeństwa i narzędzia, które pozwolą skutecznie zablokować zdalny dostęp do iPhone'a. To tryb blokady/izolacji (Lockdown Mode) o którym pisałem w 2022 r. Wpływa on na działanie aplikacji systemowych i usług Apple:

  • Wiadomości — większość typów załączników do wiadomości jest zablokowana, z wyjątkiem niektórych obrazów, plików wideo i audio. Niektóre funkcje, takie jak łącza i podgląd łączy, są niedostępne.
  • Przeglądanie stron internetowych — niektóre zaawansowane technologie internetowe są blokowane, co może powodować wolniejsze ładowanie się niektórych stron internetowych lub ich nieprawidłowe działanie. Ponadto czcionki internetowe mogą nie być wyświetlane, a obrazy mogą zostać zastąpione ikoną brakującego obrazu.
  • FaceTime — przychodzące połączenia FaceTime są blokowane, chyba że wcześniej użytkownik dzwonił do danej osoby lub kontaktu. Funkcje takie jak SharePlay i Live Photos są niedostępne.
  • Usługi Apple — przychodzące zaproszenia do usług Apple, takie jak zaproszenia do zarządzania domem w aplikacji Dom, są blokowane, chyba że wcześniej użytkownik zaprosił daną osobę. Funkcja Game Center jest również wyłączona.
  • Zdjęcia — podczas udostępniania zdjęć informacje o lokalizacji nie są uwzględniane. Albumy udostępniane są usuwane z aplikacji Zdjęcia, a nowe zaproszenia z usługi Albumy udostępniane są blokowane. Nadal możesz wyświetlać udostępnione albumy na innych urządzeniach, które nie mają włączonego trybu izolacji.
  • Łączenie urządzeń — aby połączyć iPhone’a lub iPada z akcesorium albo innym komputerem, urządzenie musi być odblokowane. Aby można było połączyć laptopa Mac z Apple Silicon z akcesorium, Twój komputer Mac musi być odblokowany i musisz wyrazić na to zgodę.
  • Łączność bezprzewodowa — urządzenie nie łączy się automatycznie z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi i rozłącza się z niezabezpieczoną siecią Wi-Fi po włączeniu trybu blokady. Obsługa sieci komórkowej 2G jest wyłączona.
  • Profile konfiguracji — w trybie izolacji nie można instalować profili konfiguracji, a urządzenia nie można zarejestrować w rozwiązaniu do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM — Mobile Device Management), ani nie można nadzorować urządzenia.
Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama