Apple

iPhone z iOS 16 niczym twierdza. Nie będą mu straszne zewnętrzne ataki

Piotr Kurek
iPhone z iOS 16 niczym twierdza. Nie będą mu straszne zewnętrzne ataki
1

iOS 16, iPadOS 16 oraz macOS Ventura otrzymają dodatkowe warstwy bezpieczeństwa dla urządzeń Apple oraz dedykowany tryb Lockdown, który ma sprawić, ze będą one ekstremalnie odporne na zewnętrzne zagrożenia.

Gdy w ubiegłym roku pojawiły się informacje o atakach na użytkowników iPhone'ów z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus, Apple potwierdziło, że pozwie izraelską firmę NSO Group, twórców oprogramowania szpiegowskiego wykorzystywanego do inwigilowania. Firma zapowiedziała jednocześnie, że będzie wysyłała powiadomienia osobom, które mogły paść ofiarą tego typu ataków. Dziś Apple przedstawiło nowe narzędzia, które pozwolą jeszcze bardziej zabezpieczyć się przed niechcianymi gośćmi usiłującymi dostać się do danych przechowywanych na smartfonie.

Tryb Lockdown. Dodatkowa forma zabezpieczenia przed cyberatakami

Przez lata Apple przekonywało nas, że iOS jest bezpieczny i jego użytkownikom niegroźne są ataki hakerów i firm wykorzystujących oprogramowanie szpiegowskie do zbierania informacji z iPhone'a. Coś jednak musiało się zmienić, skoro w nowych wersjach systemów dla iPhone'a, komputerów Mac i iPadów pojawi się dodatkowa warstwa bezpieczeństwa mająca sprawić, że tego typu ataki z zewnątrz staną się praktycznie niemożliwe. Jak podaje Apple, Tryb Lockdown skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy ze względu na zajmowane stanowisko lub prowadzoną działalność, stają się celem najbardziej wyrafinowanych zagrożeń cyfrowych. Chodzi m.in. o oprogramowanie udostępniane przez NSO Group i innych prywatnych firm pracujących nad oprogramowaniem szpiegowskim sponsorowanym przez różne rządy.

W chwili udostępnienia iOS 16, iPadOS 16 oraz macOS Ventura, Tryb Lockdown oferować będzie następujące funkcje i ograniczenia:

  • Wiadomości: większość załączników, które nie są obrazami, będą wyłączone. Niektóre funkcje, w tym podgląd linków, będą wyłączone
  • Przeglądanie stron internetowych: niektóre technologie internetowe, takie jak kompilacje just-in-time (JIT) JavaScript będą wyłączone, chyba że użytkownik wykluczy zaufaną witrynę z trybu Lockdown
  • Usługi Apple: Przychodzące zaproszenia i żądania, w tym połączenia FaceTime, są blokowane, jeśli użytkownik nie inicjował wcześniej takiego połączenia lub żądania
  • Połączenia przewodowe z komputerem lub akcesorium są blokowane, gdy iPhone jest zablokowany
  • Gdy tryb Lockdown jest aktywny, nie można zainstalować dodatkowych profili konfiguracyjnych ani zapisać urządzenia w systemie zarządzania urządzeniami przenośnymi (MDM - Mobile Device Management)

Apple zapowiada, że Tryb Lockdown będzie stale rozwijany i nowe opcje zabezpieczeń będą stale dodawane. Firma rozszerzy również swój program Apple Security Bounty, w którym pojawi się kategoria związana z dodatkowymi zabezpieczeniami. Osoby, które znajdą luki pozwalające obejść ograniczenia tego trybu będą mogły liczyć na nagrody w wysokości do 2 mln dolarów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news