Apple

Całkiem nowy Apple Macbook Air - pierwszy komputer z procesorem M2

Kamil Pieczonka
Całkiem nowy Apple Macbook Air - pierwszy komputer z procesorem M2
44

Wbrew wcześniejszym przeciekom, Apple zaprezentowało dzisiaj nową generację procesorów z serii M. Pierwszym notebookiem z procesorem Apple M2 będzie nowy Macbook Air, który przy okazji zyskał też całkowicie nowy design. Odświeżono również Macbooka Pro 13.

Nowy Macbook Air upodobnił się do serii Pro

Wszyscy spodziewaliśmy się, że Apple pokaże dzisiaj nowego Macbooka Air, który przy okazji miał przejść dużą kurację odmładzającą. I tak faktycznie się stało, choć za główną zmianę trzeba jednak uznać premierę nowego procesora Apple M2. Układ produkowany w drugiej generacji procesu TSMC 5 nm został nieco przebudowany i ma oferować o około 30-40% lepszą wydajność przy podobnej konfiguracji jak M1. W Macbooku Air nadal do dyspozycji mamy 8 rdzeni procesora i nawet 10 rdzeni układu graficznego (GPU), który zaoferuje nawet o 35% większą wydajność. Do tego mamy więcej pamięci, do 24 GB oraz dysk SSD o pojemności do 2 TB. Wiele osób z pewnością ucieszy nowy design podobny do serii Pro oraz większy ekran, tym razem o przekątnej 13,6 cala.

Apple Macbook Air z procesorem M2 dostępny będzie w czterech nowych kolorach widocznych na zdjęciach poniżej. Bateria ma wystarczyć nawet na 18 godzin pracy (Apple dawno nie chwaliło się dokładnymi liczbami), a ładowanie odbywa się przy pomocy portu MagSafe z mocą nawet 67W, co sprawia, że energię w baterii można odzyskać znacznie szybciej. Apple obiecuje czas ładowania od 0 do 80% w 20 minut. Obudowa ma grubość zaledwie 11,3 mm, całość waży nieco ponad 1 kg, a do dyspozycji mamy cztery głośniki oraz ekran o jasności 500 nitów.

Apple pochwaliło się też nową kamerą - FaceTime HD o rozdzielczości 1080p, ale jak sami widzicie, odbyło się to kosztem zastosowania notcha. Nie jest to co prawda nic nowego dla Apple, ale nadal nie wygląda to lepiej niż w zeszłym roku... Na obudowie znalazły się też dwa porty Thunderbolt oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 cala.

Nowy Macbook Air z M2 będzie dostępny równolegle ze starszym modelem wyposażonym w procesor M1. Niestety cena nie wygląda zbyt zachęcająco, bo została ustalona na poziomie 1199 USD, zaledwie o 100 USD mniej niż nowy model Macbook Pro 13. Stary Macbook Air z M1 będzie kosztował o 200 USD mniej.

Apple Macbook Pro 13 z procesorem M2

Do sprzedaży trafi też nowy Macbook Pro 13 z procesorem M2, który również będzie oferował nieco większą wydajność niż poprzednik, a także dłuższy czas pracy na baterii dochodzący do 20 godzin. Nadal mamy tutaj aktywne chłodzenie, przez co komputer powinien oferować nieco większą wydajność pod dużym obciążeniem, a do tego mamy Thunderbolt oraz wsparcie dla WiFi 6. Szczerze powiedziawszy, nie wiem kto kupi Macbooka Air M2, jeśli model Pro 13 będzie droższy zaledwie o 100 USD.

W Polsce za najtańszego Macbooka Air z procesorem M2 będziemy musieli zapłacić 6999 złotych, za co dostaniemy procesor M2 z 8 rdzeniami CPU i 8 rdzeniami GPU, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Za mocniejszy model z GPU o 10 rdzeniach i dysk SSD o pojemności 512 GB trzeba już zapłacić o 1800 złotych więcej. Dorzucenie kolejnych 8 GB pamięci RAM to koszt 1200 PLN. Tyle samo zapłacimy za dysk SSD o pojemności 1 TB. Topowa konfiguracja będzie kosztowała 14 799 złotych. W zestawie można też zamówić jedną z dwóch ładowarek - 35 W z dwoma portami USB-C albo nową, mocniejszą ładowarkę 67 W, które zapewnia szybkie ładowanie baterii. Najtańszy Macbook Pro 13 z procesorem M2 został natomiast wyceniony na 7499 złotych w identycznej konfiguracji jak najtańszy Air M2 i również z dwoma portami Thunderbolt. Co ciekawe, stary Macbook Air z procesorem M1 zostaje w cenniku, ale jego cena wzrosła do 5799 złotych z wcześniejszych 5199 PLN (M1, 8 rdzeni CPU, 7 rdzeni GPU, 8 GB RAM, SSD 256 GB).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news