Apple

Czy wasze iPhone'y bledną? Aluminiowe modele rzekomo tracą kolor

Krzysztof Rojek
Czy wasze iPhone'y bledną? Aluminiowe modele rzekomo tracą kolor
44

IPhone'y zdecydowanie nie są telefonami doskonałymi. Do długiej listy problemów dołączyć można kolejny - samoistną zmianę koloru.

Jakby się z tym faktem nie spierać, iPhone'y to jedne z najdroższych smartfonów na rynku i jednocześnie - jedne z najbardziej popularnych urządzeń tego typu na świecie. Chwalone są jak świat długi i szeroki za jakość zdjęć, szybkość działania, oprogramowanie i jakość wykonania. Wychodzi jednak na to, że z tym ostatnim mogą być niewielkie kłopoty, szczególnie w kwestii utrzymania koloru przez telefon. Kiedy iPhone'y weszły do sprzedaży, pojawiły się już pierwsze problemy z odpyskującą, kolorową powłoką, jednak teraz wydawać się mogło, że telefony mają też problem z blednącymi kolorami.

iPhone - niektóre telefony bledną z czasem i nikt nie wie dokładnie dlaczego

Sprawa zaczęła być głośna w momencie, w którym kilka osób zamieściło informacje w social mediach, że ich iPhone'y 11, 12 i SE 2020 w kolorze czerwonym (Product RED) po kilku miesiącach używania zaczynają tracić kolor na aluminiowej ramce. W pierwszej chwili myślano, że takie zjawisko spowodowane jest używaniem case'a, ale to podejrzenie szybko odrzucono, jako że takie zjawiska miały miejsce w telefonach zarówno przechowywanych w etui, jak i tych, które tego etui nie miały.

Jak wynika z wątku na forum, Apple mogło używać różnych technik barwienia aluminium, w celu uzyskania różnych kolorów. Anodowanie, technika bardziej odporna m.in. na działanie promieni UV, miałaby być zarezerwowana dla modeli czarnych i srebrnych, podczas gdy bardziej "żywe" kolory, jak właśnie czerwony czy zielony miałyby być wytwarzane w innym procesie elektrochemicznym, dającym mniej stabilne rezultaty.

Z jednej strony - ciężko nie uwierzyć w zdjęcia, kiedy ma się je przed twarzą i nie wysnuć wniosków, że coś tu jest nie tak. Wszak iPhone 12 ma dopiero kilka miesięcy i takie rzeczy po prostu nie powinny się zdarzać. Z drugiej jednak strony - pierwszy raz spotykam się z tym problemem, a aluminiowe iPhone'y są z nami już jakiś czas. Mogło się jednak zdarzyć, że wada ta występowała od dłuższego czasu, lecz ludzie nie podnosili tego tematu publicznie, myśląc, że może "tak ma być" bądź po prostu zmieniali telefon na nowy model.

Czy kiedyś zdarzyło się wam (bądź waszym znajomym), że posiadany iPhone zaczął samoistnie zmieniać kolor?

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu