Apple

Na takie Apple w samochodach właśnie czekam!

Kamil Świtalski
6

Jeden z najnowszych patentów złożonych przez Apple w Europie to... inteligentna przednia szyba samochodu. Rozwiązanie które przywodzi na myśl filmy sci-fi, ale też może okazać się niezwykle praktyczne!

Apple jest firmą o której mówi i pisze się non-stop. Większość wpisów na jej temat na AntyWebie okraszona jest słownymi przepychankami w komentarzach o tym, czy jest dobra, czy jest słaba; czy jest droga — czy niekoniecznie. I co najważniejsze: czy faktycznie jest tak innowacyjna, jak jej twórcy chcieliby uważać, że jest. Myślę że na żadne z tych pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi — bo każda ze stron ma swoje argumenty i (nierzadko słuszne) racje. Jedno jest pewne: to marka która wzbudza emocje i choć do rewolucyjności oraz niezawodności z jej złotych lat może jej trochę brakować, to na jej nowe produkty świat zawsze czeka z utęsknieniem. Tak też sprawy mają się w przypadku owianego tajemnicą Apple Car, który rzekomo powstaje, ale... tak naprawdę to nie wiadomo. Ale jeżeli nie cały samochód od Apple to... może przednia szyba? Ta doczekała się już pierwszego patentu.

"Inteligentna" przednia szyba samochodu od Apple

Apple wypełniło w Europie nowy patent związany z samochodową przednią szybą. System o którym mowa to po prostu Heads-Up Display i naszpikowany jest, jak możecie się domyślać, solidną dawką elektroniki. Całość z solidnym pakietem rzeczywistości rozszerzonej i opcjami takimi jak... rozmowy FaceTime bez konieczności wpatrywania w smartfon czy tablet. Oprócz tego Apple miałoby w swoim nowym produkcie mocno postawić na kwestie związane ze stanem fizycznym pasażera: wykrywać zmęczenie, śledzić czas reakcji, postawę czy tętno. Nie jest wcale wykluczone, że ich sprzęt będzie też połączony z całym zestawem innych czujników, które zamontowane są w samochodzie — w tym chociażby licznika -- i ostrzegać w chwili, gdy przekroczymy dopuszczalne na danym odcinku limity. Możliwości jest dużo, problem polega jednak na tym, że trzeba tam skupić się na tym, aby serwowane informacje i całe funkcje nie rozpraszały podczas jazdy.

Brzmi intrygująco, ale pamiętajmy: to "tylko" patent

Nie ukrywam, że sam chętnie zobaczyłbym trochę rozwiązań od Apple w samochodzie. Owszem, mamy CarPlay, ale chyba nikt nie wierzy w to, że na tym koniec. Tym bardziej że o samochodzie firmy plotkuje się już od dłuższego czasu. Na tę chwilę inteligentna przednia szyba w samochodzie jest tylko patentem -- a ten z finalnym produktem często dzieli sporo czekania. Nie jest wcale wykluczone, że do tego czasu sporo się zmieni w kwestii rozwijającej się w zastraszająco szybkim tempie technologii i przyjmie nieco inny kształt, niż w wypełnionym patencie. Mimo wszystko sam koncept wydaje się interesujący i... niezwykle potężny. Nie mówiąc już o tym, że pierwsze skojarzenie na myśl o przedniej szybie z rozszerzoną rzeczywistością to... bardzo mocno futurystyczne wizje filmowe! A skoro to Apple, to pewnie kiedy już uda się zrealizować projekt — zyska on rozgłosu co nie miara, nawet, jeżeli konkurencja z podobnych rozwiązań korzysta od lat ;)

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu