Świat

Apple skasował jego podcasty, bo siał fake newsy i nienawiść. Giganci zaczynają się budzić i zaczynają walczyć?

Kamil Świtalski
Apple skasował jego podcasty, bo siał fake newsy i nienawiść. Giganci zaczynają się budzić i zaczynają walczyć?
19

Giganci internetowi najwyraźniej zaczynają się budzić i powoli działać. Pytanie tylko jak na ich kroki zareagują użytkownicy: nazwą je cenzurą, czy jak najbardziej zakwalifikują jako niezbędne działania?

Jeżeli myśleliście że fake news to fraza która pozostała w 2017 -- nie mam dla was dobrych wiadomości. Odnoszę wrażenie, że to może być dopiero początek. Giganci technologiczni czy tego chcą, czy nie, muszą obrać jakieś stanowisko. Nie dalej niż kilka tygodni temu zrobił to Facebook — jego włodarze zdecydowali się zostawić InfoWars — stronę skupiającą się na rozmaitych teoriach spiskowych. Motywowali to wolnością słowa, chociaż dzisiaj rano... zdecydowali się na nieco inne kroki w przypadku stron audycji za którymi stoi marka. Apple także nie pozostało w tej kwestii neutralne: kilka godzin temu usunęło pięć różnych podcastów Alexa Jonesa. Postaci która stoi m.in. za InfoWars. Jednak nie chodziło tutaj o sianie dezinformacji... a przynajmniej nie tylko o nią.

Apple zajmuje stanowisko. Mam wrażenie, że to dopiero początek burzy

Apple zagrało na ostro -- nie bawili się w usuwanie pojedynczych odcinków, a skasowali ze swojego Apple Podcasts katalogu pięć programów Jonesa. Rzecznik firmy w swoim oświadczeniu powiedział:

Apple nie toleruje mowy nienawiści i mamy jasne zasady, których muszą przestrzegać twórcy, aby zapewnić bezpieczne środowisko dla wszystkich naszych użytkowników. Podcasty które je naruszają są usuwane z naszej biblioteki -- nie da się ich wyszukać, pobrać czy odsłuchać. Wierzymy w prezentowanie szerokiego wachlarza poglądów tak długo, jak odbywa się to z poszanowaniem ludzi o innych poglądach.

Tym samym pięć z sześciu podcastów w katalogu InfoWars zostało usuniętych. Warto też zauważyć, że podobne kroki związane z podcastami Alexa Jonesa podjęło nie tylko Apple -- kilka dni temu usunięte zostały one także ze Spotify. Powód? Wielokrotne naruszenie zasad tamtejszego regulaminu.

Podjęte przez gigantów kroki mogą być początkiem sporej rewolucji -- mogą, ale wcale nie muszą. Dyskusja o InfoWars nie ustaje, a rodzice zabitego w strzelaninie w Newtown dziecka zdecydowali się pozwać Jonesa po tym, jak nazwał on całe zajście oszustwem. Sprawa wygląda poważnie -- ciekawi mnie jakie stanowisko zajmą inni internetowi giganci. No i, przede wszystkim, czy faktycznie audycje nie mają już powrotu na platformy z których zniknęły?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu