Apple

Apple CarPlay - co to jest, jak działa i w jakich samochodach można korzystać z tej funkcji

Dawid Pacholczyk
Apple CarPlay - co to jest, jak działa i w jakich samochodach można korzystać z tej funkcji
1

Apple CarPlay to przykład tego jak telefon może w pozytywny sposób ingerować w naszą codzienność. Dla wielu auto to codzienny środek komunikacji w którym spędza się wiele godzin dlatego warto mieć na uwadze coś, co w prosty sposób poprawia komfort użytkowania.

Apple CarPlay, zresztą jak i Android Auto, to przykład technologii, z której trzeba skorzystać, aby docenić jej atuty. Z reguły jest ona elementem dodatkowym wyposażenia auta, za które trzeba trochę zapłacić, dlatego warto pierw zastanowić się czy jest nam to potrzebne i co nam to da. Ja osobiście przez długi czas uważałem to za całkowicie bezsensowny i zbędny bajer. Jednak po kilku tygodniach korzystania z tego systemu uważam, że jest to super sprawa. I mimo, że dzisiaj skupię się własnie na CarPlay to miej świadomość, że większość zalet dotyczących użytkowania, które tu opisuję, dotyczą również Android Auto.

Apple CarPlay - najważniejsze informacje

Apple CarPlay to forma lepszej integracji smartfona z samochodem. Dzięki posiadaniu tego systemu wszystko zdaje się być prostsze i bardziej intuicyjne. Jednak na czym polega jego przewaga w 2020 roku? Przecież muzyka idzie po BT, nawigacje mamy w aucie, a systemy pokładowe naszych aut są tak naszpikowane elektroniką, że posiadają własny OS.

To wszystko prawda, jednak, aby lepiej zrozumieć ideę Apple CarPlay wystarczy, że pomyślicie o nim jak o przedłużeniu waszego telefonu. Jest to system multimedialny, który pozwala nam na korzystanie z wielu funkcji naszego smartfona za pomocą systemów pokładowych auta. Co ważne, nie mówimy tu o substytucie czy nakładce, a o realnym korzystaniu z funkcji telefonu.

Apple CarPlay to odpowiedź na brak standardu wśród producentów samochodu oraz fakt, że często nie mają oni bladego pojęcia o tym jak robić wygodne i intuicyjne oprogramowanie. Dzięki CarPlay możemy korzystać z naszych ulubionych aplikacji do nawigacji czy podcastów w trakcie jazdy autem.

CarPlay dostępny jest dla posiadaczy wszystkich iPhonów zaczynając od iPhone 5.

Z jakimi samochodami Apple CarPlay jest kompatybilny?

Apple CarPlay to usługa, która stale się rozrasta. Obecnie Apple chwali się, że jest dostępna w ponad 500 modelach, co daje Ci sporą szansę, że Twoje następne auto będzie wyposażone w ten system multimedialny.

Oczywiście należy tu zaznaczyć, że wiele z modeli należy do marek, które u nas traktowane są raczej jako egzotyki. Mam tu na myśli np.: Acura, Borgward, Haval, Qoros czy Tata. Na szczęście znajdziemy tam też wiele modeli od producentów europejskich i nie mam tu na myśli tylko takich ekskluzywnych aut jak Porsche Cayenne czy Mercedes klasy S.

Apple CarPlay jest już dość popularnym system multimedialnym i producenci dbają o to, aby znalazł się on przynajmniej na liście wyposażanie dodatkowego. Dlatego nie problem jest kupić Volkswagena Peugota z Apple CarPlay.

Nie będę w tym artykule wymieniał wszystkich producentów czy modeli, bo jest to dynamiczna i długa lista. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany czy Twoje auto obecne lub przyszłe jest kompatybilne z Apple CarPlay zapraszam Cię pod ten adres.

Jeśli Twoje auto nie ma wsparcia dla CarPlay to nie wszystko stracone! Jest to szczególnie doba wiadomość dla właścicieli starszych modeli. Rozwiązaniem w takim wypadku jest skorzystanie z odpowiedniego odbiornika, który taką usługę oferuje. Przykładami producentów, którzy posiadają takie urządzenia w swojej ofercie są Alpine, Sony, JVC, Pioneer oraz Kenwood.

Jakie funkcje oferuje Apple CarPlay?

Apple CarPlay przede wszystkim wspiera kierowcę w kluczowych aspektach dla każdego kierowcy: nawigacja i muzyka. Jednak jego możliwości nie kończą się na tym. CarPlay jest również wyposażony w aplikacje do obsługi naszego kalendarza, wiadomości, no i nie zapominajmy o Siri dzięki której możemy sterować poszczególnymi funkcjami za pomocą komend głosowych.

Co do możliwości samej Siri to oferuje ona dokładnie to co znamy z naszych smartfonów. Możemy prosić o wskazówki, uruchomić nawigację, odtworzyć coś lub poprosić o odczytanie nam wiadomości. Co najważniejsze za kierownicą, możemy też podyktować wiadomość. Jeśli Siri czy asystent Google mają mieć gdzieś sens to właśnie za kierownicą podczas jazdy autem. Należy tu jednak nadmienić, że cała komunikacja z Siri odbywać się może jedynie w języku angielskim.

Siła całego systemu leży we wspomnianych już aplikacjach. Oczywiście sercem, póki co są podstawowe aplikacje jakie znajdziemy na naszym telefonie, takie jak Mapy, Wiadomości, Muzyka czy Kalendarz. Ja na przykład najczęściej korzystam z Apple Podcast. Jednak należy zaznaczyć, że Apple rozszerzyło możliwości łączenia apek innych producentów z ich systemem. Efekt? Większa różnorodność.

Dla przykładu do nawigowania z wykorzystaniem Apple CarPlay używam po prostu Google Maps, a nie map od giganta z Cupertino. W aucie możemy korzystać nawet z produktów takich jak Audible, Spotify czy (tu się lekko zdziwiłem) Facebook Messenger.

Dodatkowo fajnym bajerem jest fakt, że przy pierwszym połączeniu system podpowiada nam jakie aplikacje chcemy/musimy doinstalować na naszym telefonie. Sam proces parowania jest dziecinnie prosty (brawo Apple!)

Apple CarPlay vs Android Auto

Rok po przedstawieniu przez Apple systemu CarPlay na świecie pojawił się system Android Auto. Konkurencja w zakresie nowoczesnych systemów multimedialnych doskonale integrujących nasz smartfon z autem. Jednak co wybrać? Co jest dla nas lepsze? Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych różnica.

 

Apple CarPlay Android Auto
Działa tylko z urządzeniami Apple od iPhone 5 Działa tylko z urządzeniami z systemem Android od wersji 5.0. Google rekomenduje, aby smartfon miał na pokładzie Android 6.0
Nie wymaga dodatkowego oprogramowania. CarPlay jest częscią iOS Do poprawnej integracji wymaga ściągnięcia i zainstalowania dodatkowej aplikacji na naszym smartfonie
Obsługa komend głosowych: Siri w języku angielskim Obsługa komend głosowych: Google Assistant w języku polskim

Analizując różnice między oboma systemami łatwo zauważyć, że są one niemal bliźniacze. Ciężko tu mówić o wadach i zaletach, ponieważ często nie mamy wyboru co do tego z której platformy skorzystamy za sprawą kompatybilności. Jeśli korzystasz ze smartfona Apple, interesuje Cię CarPlay. Jeśli masz na pokładzie zielonego robocika to idziesz w Android Auto.

grafika, grafika, grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu