21

Podcasty – najlepsze aplikacje na każdą platformę

Kiedyś sporadycznie, teraz regularnie. Podczas innych czynności, przed snem lub w pełnym skupieniu nie robiąc nic innego. Podcastów można słuchać w wielu sytuacjach, stają się coraz popularniejsze, więc nic dziwnego w tym, że powstają kolejne aplikacje i usługi mające na celu ułatwić nam i uprzyjemnić ich odsłuchiwanie. Oto moje propozycje aplikacji oraz samych audycji, które […]

Kiedyś sporadycznie, teraz regularnie. Podczas innych czynności, przed snem lub w pełnym skupieniu nie robiąc nic innego. Podcastów można słuchać w wielu sytuacjach, stają się coraz popularniejsze, więc nic dziwnego w tym, że powstają kolejne aplikacje i usługi mające na celu ułatwić nam i uprzyjemnić ich odsłuchiwanie. Oto moje propozycje aplikacji oraz samych audycji, które warto śledzić.

Zacznę może od wyjaśnienia, czym tak naprawdę podcast jest, gdyż nadal zdarza mi się spotkać osoby, które spotykają się z taką nazwą po raz pierwszy. Podcasty są audycjami, programami audio oraz wideo, które publikowane są mniej lub bardziej regularnie. Zdarzają się jednorazowe produkcje, ale są one dość rzadko spotykane. Podcast może dotyczyć tak naprawdę wszystkiego. Przede wszystkimi są to dyskusje lub wypowiedzi osób na dane tematy.

Czasem kanał nie dotyczy żadnej konkretnej tematyki i takim przypadku najważniejszą rolę odgrywa lub odgrywają prowadzący. Wzrost popularności podcastów wynika także z ciągłego podwyższania produkcji, bowiem nietrudno już jest natrafić na produkcje będące słuchowiskami, opowieściami. Sporo z nich jest przygotowywane w iście profesjonalny sposób. Wiele programów telewizyjnych czy audycji radiowych również trafia później do widzów i słuchaczy w formie podcastów. Jest to szczególnie popularne pośród amerykańskich mediów, które śledzę, ale pojawiają się także polskie publikacje.

Nr 1 – Pocket Casts

discover

Do niedawna moim głównym sposobem śledzenia, pobierania, odtwarzania podcastów był program iTunes oraz aplikacja Podcasty w systemie iOS. Jednak wraz ze zwiększaniem się liczby subskrybownych podcastów stało się to nieco niewygodne, dlatego postanowiłem sprawdzić kilka alternatyw. Najlepszą z nich jest dla mnie aplikacja Pocket Casts, która obecna jest w każdym z trzech najpopularniejszych sklepów z aplikacjami mobilnymi.

Spójny interfejs, a jednak dostosowany do stylu systemu, opcja synchronizacji list podcastów pomiędzy urządzeniami i niezwykle przyjemna obsługa momentalnie mnie do Pocket Casts przekonały. Niestety, cechą zaporową dla wielu osób będą ceny aplikacji – w każdym ze sklepów za Pocket Casts musimy zapłacić i to nie mało. Wersja desktopowa, w postaci web-aplikacji, również wiąże się z jednorazowym, niemałym wydatkiem. Dlatego warto przyjrzeć się innym opcjom.

Jeśli chodzi o system iOS, to numerem jeden będzie wtedy aplikacja Overcast. Ładna, dopracowana i dostępna za darmo. Posiada wsparcie dla Apple Watcha oraz iPada. Użytkownicy Androida będą musieli pogodzić się z nieco mniej doszlifowanymi propozycjami. Wśród nich znajdą się Podcast Addict (darmowa wersja z reklamami) czy Stitcher Radio. Posiadacze smartfonów z Windows Phone mogą skorzystać z darmowej, systemowej aplikacji Podcasty, która służyła mi do niedawna.

groovepodcast.5

Kiedy Windows 10 trafi na urządzenia mobilne najlepszym wyborem będzie jednak Groove Podcast – aplikacja, która już dziś dostępna jest na komputerach z Windows 10. Jest, krótko mówiąc, fantastyczna. Zupełnie za darmo dostaniemy fajne narzędzie posiadające wszystkie funkcje i opcje, które potrzebne są do komfortowego słuchania podcastów. Na desktopie można również sięgnąć po wspominane na początku iTunes, które mimo wszystko polecę.

Tego słucham

Lista podcastów, których słucham jest dość obszerna. Z kilkoma z nich staram się być na bieżąco jak tylko mogę, inne zaś odsłuchuję tylko, gdy poruszony zostanie interesujący mnie temat. Z polskich podcastów warto wymienić Fakty RMF FM publikowane z dużą częstotliwością – dzięki temu w kilka minut można odsłuchać najważniejszych informacji. Raport o Stanie Świata to produkcja radiowej Trójki dodawana każdego tygodnia. Filmowy podcast Małe Filmidło, Teoria Chaosu – poruszający zagadnienia historyczne, paranormalne i inne intrygujące zdarzenia oraz Zombie vs. Zwierz szczerze komentujący naszą codzienność. Polskie Detroit już nie nadaje tak często jak kiedyś, ale biblioteka odcinków jest na tyle bogata, że warto do odsłuchać archiwalne wydania.

pocketcasts1

Jeśli chodzi o anglojęzyczne podcasty, to tutaj moja lista zawiera sporo więcej pozycji. Pośród nich są produkcje informacyjne, technologiczne oraz słuchowiska. Z pierwszej kategorii wymienię z pewnością NBC Nighlty News, StartTalk Radio oraz RunningMate. Pośród technologicznych podcastów podam takie tytuły jak: The Vergecast, Re/Code Replay oraz Re/Code Decode, Ctrl Walt Delete, Polygon Longform. Najciekawszą kategorią są słuchowiska. Tutaj prym wiodą Strangers, Limetown(!), The American Life, Serial, Criminal, Detective. Nie są to oczywiście wszystkie podcasty z mojej listy, nie wszystkie udaje mi się na bieżąco odsłuchiwać, ale robię co mogę;)

Jeśli słuchacie podcastu/podcastów to podzielcie się swoimi ulubionymi produkcjami oraz aplikacjami w komentarzach.

Główne zdjęcie: Patrick Breitenbach (Flickr).