Mobile

Aplikacje z Galaxy S5 już dostępne do pobrania. Bynajmniej nie z woli Samsunga

Tomasz Popielarczyk
7

Przedpremierowe przecieki to piękna sprawa. Czasem jesteśmy garścią świeżych informacji o jakimś produkcie, innym razem dostajemy łechtające wyobraźnię pogłoski, a jeszcze innym ktoś wrzuca do sieci całe pliki. Nie inaczej jest teraz - tuż przed wprowadzeniem na półki sklepowe nowego flagowca Samsun...

Przedpremierowe przecieki to piękna sprawa. Czasem jesteśmy garścią świeżych informacji o jakimś produkcie, innym razem dostajemy łechtające wyobraźnię pogłoski, a jeszcze innym ktoś wrzuca do sieci całe pliki. Nie inaczej jest teraz - tuż przed wprowadzeniem na półki sklepowe nowego flagowca Samsunga, modelu Galaxy S5. Część aplikacji, które tam znajdziemy, można już swobodnie pobrać na swoje urządzenie.

Co by nie mówić autorskie aplikacje Samsunga, które możemy znaleźć w smartfonach z rodziny Galaxy są często świetny produktami, które z przyjemnością zobaczylibyśmy na naszych Nexusach, Xperiach, One'ach i innych modelach. Z oczywistych względów jest to często niemożliwe - przynajmniej oficjalnie.

Dla chcącego jednak nic trudnego. Forum XDA pęka w szwach od tego typu programów. Krótko po premierze Nokii X zalały je fabrycznie instalowane aplikacje z tych modeli. Oprócz nich dziś znajdziemy tam m.in. oficjalne launchery z urządzeń LG czy Sony, aplikacje do notatek z Galaxy Note'a czy chociażby menedżer plików z MIUI. Teraz dołączają do nich aplikacje z Samsunga Galaxy S5, co jest tym bardziej niesamowite, gdyż model ten nie trafił jeszcze przecież na półki sklepowe.

Nie jest to byle jaki zestaw, bo w przeważającej mierze stanowią go programy, które Samsung mocno promował na swoim wystąpieniu podczas MWC w Barcelonie. Mam tutaj na myśli rozwiązania służące do monitorowania aktywności fizycznej oraz nawiązywania łączności z oficjalną opaską iz egarkiem, a więc: Gear Fit Manager, Galaxy Gear Manager oraz S Health. Zestaw ten dopełnia aplikacja do notowania S Note, pilot zdalnego sterowania WatchON wykorzystujący port podczerwieni, a także... kalkulator i tłumacz.

Nie jest do końca jasne, na których urządzeniach zadziałają te programy. Część z nich wymaga obecności stosownych bibliotek w systemie (a tym samym również interfejsu TouchWiz). Część natomiast będzie można prawdopodobnie zainstalować na każdym smartfonie. Problemy mogą mieć posiadacze starszych wersji modeli Galaxy S, które posiadają już poprzednie wydania tychże programów. Wówczas konieczne będzie posiadanie dostępu do roota, w celu usunięcia ich (nie da się wykonać po prostu aktualizacji).

Chciałem przeprowadzić szybki test programów, dlatego pobrałem pliki S Note'a i WatchON na mojego LG G2 z CyanogenModem. Niestety ani tradycyjną drogą, ani poprzez przeniesienie paczek do systemowego folderu z aplikacjami nie udało mi się zmusić programów do działania. Być może ktoś z Was będzie miał więcej szczęścia i podzieli się wrażeniami płynącymi z korzystania z nowych aplikacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu