Google

Android i Wiadomości od Google z ciemnym motywem - kiedy kolej iOS-a?

Konrad Kozłowski
Android i Wiadomości od Google z ciemnym motywem - kiedy kolej iOS-a?
12

Tryb ciemny lub, jak kto woli, ciemny motyw w aplikacjach i systemach operacyjnych staje się coraz popularniejszy. Google w pocie czoła pracuje nad nowym wyglądem dla swoich aplikacji i usług, a teraz nadeszła kolej na Wiadomości obsługujące SMS-y. A tu odświeżony interfejs przynosi też tryb ciemny.

Najnowsza aktualizacja aplikacji Wiadomości od Google, to krok ku ujednoliceniu wyglądu wszystkich programów zgodnie z aktualnym stylem Material Design 2. Doskonale pamiętamy, jak dużą rewolucją było wprowadzenie pierwszej wersji zbioru zasad i reguł tworzenia interfejsów - był to krok milowy dla firmy z Mounatin View, która wcześniej tworzyła solidne i użyteczne produkty oraz usługi, ale ich wygląd był po prostu zaniedbany. Kto pamięta czytnik RSS-ów od Google czy pierwsze wersje Gmaila? Prostota i minimalizm, to najdelikatniejsze słowa opisujące ich ówczesny interfejs.

Ale Google postawiło wszystko na jedną kartę - Material Design zagościł nie tylko w webowych wersjach usług, ale przede wszystkim nadał kształt systemowi Android, który od wersji 5.0 Lollipop stał się po prostu wizualnie atrakcyjny. Niestety, to nie przełożyło się wcale na pełne wsparcie ruchu przez deweloperów. Nawet tak znaczący gracze jak Facebook nie są zainteresowani pełnym ujednoliceniem wyglądu własnych aplikacji z regułami i wymaganiami stawianymi przez Google. To wprowadza delikatny bałagan, szczególnie że w Google Play wciąż jest mnóstwo aplikacji, które pomimo tego, że wciąż działają i są bardzo pomocne, to ich interfejs pamięta jeszcze czasy sprzed transformacji Androida. Oczywiście na iOS też takie przypadki się zdarzają, ale natrafienie na wspieraną aplikację z wyglądem z okresu iOS 6 i poprzednich jest niemałym wyzwaniem.

Nowy wygląd aplikacji Wiadomości na Androidzie

Nie ze wszystkimi zmiany w Android P przypadają mi do gustu, ale jednego Google zarzucić nie można - z każdą wersją system jest coraz bardziej miły dla oka, Android P wykorzystujący elementy z Material Design 2 nie będzie wyjątkiem. To wymusza też na firmie aktualizację systemowych aplikacji, jak ta od wiadomości SMS, którą nazywamy po prostu Wiadomości. Jej najnowsza wersja garściami czerpie z przewodnika po Material Design 2, co ma swoje dobre i złe strony. Na pewno spodobał mi się nowy wygląd listy rozmów oraz samej konwersacji - wydaje się być lżejszy, delikatniejszy. Dymki z wiadomościami straciły kolor - nasze wypowiedzi mają delikatnie błękitne tło, zaś SMS-y rozmówcy mają zwykłe szare tło. Straciliśmy możliwość zmiany koloru kontaktu, co oznacza, że będziecie zdani na ten, który aplikacja przypisze miniaturce kontaktu.

Poradnik: Jak zaktualizować Androida?

W dolnej części ekranu, w prawym rogu, znajdziecie kompletnie nowy przycisk pozwalający utworzyć nową konwersację. Zamiast "plusika", wewnątrz znalazła się pełna etykietka "Rozpocznij czat", co sprawia, że sam przycisk jest naprawdę sporych rozmiarów. Podejrzewam, że do Google dotarły informacje, jakoby niektórzy użytkownicy miewali z tym wcześniej problem - okrągły przycisk z "plusem" nie był najwyraźniej postrzegany jako możliwość rozpoczęcia nowej rozmowy. Co ciekawe, gdy zaczniecie przewijać listę czatów, to przycisk zmniejszy swój rozmiar, byście mogli łatwiej odnaleźć poszukiwaną konwersację.

Tryb ciemny w aplikacji Wiadomości

Ale najważniejsza nowość dla wielu osób, to pojawienie się ciemnego motywu. Aktywujecie go w rozwijanym menu w prawym górnym rogu. Tło aplikacji przyjmie ciemnoszarą barwę, a etykiety i pozostałe ikonki będą jasnego koloru. Całość wygląda bardzo fajnie, lecz brak spójności z innymi aplikacjami (Messenger!) i starszymi niż Android P wersjami systemu powoduje, że wcale nie mam ochoty doznawać szoku po przełączeniu się z aplikacji Wiadomości do na przykład Gmaila.

By móc już dzisiaj uzyskać nowy wygląd aplikacji Wiadomości z ciemnym motywem, możecie pobrać na własną odpowiedzialność najnowszą wersję z APKMirror, zainstalować, wymusić jej zatrzymanie w ustawieniach systemowych i ponownie uruchomić.

Kiedy doczekamy się ciemnego motywu w iOS, a w szczególności w aplikacji Wiadomości, gdzie rządzi biel i jaskrawa zieleń na przemian z błękitem? Oby jak najszybciej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu