Google

Projekt Campfire umożliwi uruchomienie Windows 10 na Chromebookach, oficjalnie

Kamil Pieczonka
Projekt Campfire umożliwi uruchomienie Windows 10 na Chromebookach, oficjalnie
22

Wygląda na to, że użytkownicy Chromebooków doczekają się wkrótce podobnej funkcji jak Boot Camp na komputerach Apple. Tajemniczy projekt Campfire ma pozwolić na tzw. dual-boot, czyli możliwość wyboru jednego z dwóch systemów operacyjnych podczas startu komputera. Tym drugim ma być Windows 10.

Google przyda się dobra prasa

Jak pewnie pamiętacie, niespełna miesiąc temu Unia Europejska nałożyła na Google karę w wysokości bagatela 5 miliardów USD, za stosowanie praktyk monopolistycznych. Chodziło dokładnie o system dla urządzeń mobilnych - Android, który ma ograniczać użytkownikom i producentom smartfonów wybór innych aplikacji takich jak domyślna wyszukiwarka, sklep z aplikacjami czy przeglądarka. Google oczywiście zamierza się bronić, ale obawiam się, że nie będzie to łatwe zadanie, bo wiele z postawionych zarzutów jest całkiem słusznych.

Nie zmienia to jednak faktu, że firmie przyda się w najbliższym czasie pozytywna prasa, szczególnie taka związana z otwartością na inne rozwiązania. I to właśnie to może między innymi stać za projektem Campfire, który został odkryty kilka miesięcy temu w kodzie systemu Chrome OS. Od tamtego czasu specjalistom z XDA Developers udało się już odkryć kilka istotnych informacji na ten temat, a wszystko wskazuje też na to, że nowa funkcja trafi nie tylko do Pixelbooka, ale również do innych urządzeń z Chrome OS. Co więcej powinno to nastąpić całkiem niedługo.

Windows 10 na Chromebooku to nic nowego, ale...

Chromebooki umożliwiały już wcześniej uruchomienie innego systemu, ale wymagało to użycia trybu programisty (developer mode), co nie tylko nie jest przeznaczonego dla każdego, ale obniża też bezpieczeństwo. W ramach Campfire, możliwa będzie instalacja drugiego systemu operacyjnego, Windows 10, praktycznie tak jak na zwykłym PC. O tym, który system uruchomić będziemy decydować podczas startu urządzenia.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania. Windows 10 potrzebuje do działania około 30 GB przestrzeni, a Chrome OS kolejne 10 GB, zatem posiadacze Chromebooków z pamięcią o pojemności 16 lub 32 GB mogą w zasadzie zapomnieć o funkcji dual boot. To częściowo ogranicza grono zainteresowanych osób, bo takich urządzeń jest całkiem sporo. Wiele wskazuje na to, że Campfire może zostać oficjalnie zapowiedziany już podczas najbliższej konferencji Google na początku października, kiedy to spodziewamy się też premiery Pixela 3.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu