E-commerce

Allegro zapowiada, że w tym roku będzie niewiele podwyżek prowizji, za to pojawią się prowizje od kosztów dostawy

Grzegorz Ułan
Allegro zapowiada, że w tym roku będzie niewiele podwyżek prowizji, za to pojawią się prowizje od kosztów dostawy
38

Allegro jeszcze przed minionym weekendem poinformowało na swoich stronach o zmianach, jakie czekają sprzedawców na tej platformie oraz w osobnym komunikacie przesłanym do nas, wyjaśniającym wprowadzane zmiany. Przyjrzyjmy się więc nim, bo są to istotne zmiany, zwłaszcza dwie.

Tak więc zacznijmy od nich. Allegro Smart! to bez wątpienia niebywały sukces, który przyniósł wiele dobrego, nie tylko sprzedawcom - od momentu wprowadzenia tej usługi sprzedawcom udało się zwiększyć liczbę transakcji o 37%, jak i dla klientów, którzy zaoszczędzili ponad 250 milionów złotych na kosztach dostawy.

Nie ma się co oszukiwać, że i dla Allegro przyniosło to wiele dobrego, większa sprzedaż, większe zyski, więcej klientów wybierających oferty ze znaczkiem Allegro Smart!. Naturalną więc konsekwencją jest dążenie Allegro do tego, aby ten znaczek pojawiał się częściej przy jak największej liczbie ofert.

Prowizje od kosztów dostawy na Allegro

Jak tego dokonają? Zmuszając sprzedawców do udziału w tym programie poprzez wprowadzenie prowizji od kosztów dostawy. Tak Allegro tłumaczy ten ruch:

Klienci na Allegro oczekują niskich i przejrzystych kosztów dostawy. Obecnie zdarza się, że ceny dla tych samych metod dostawy istotnie różnią się pomiędzy ofertami. Może to spowodować, że klienci będą szukać innych miejsc do zakupów, gdzie koszty dostawy są niższe i bardziej przewidywalne. Chcemy przekonać kupujących, że warto kupować od sprzedawców na Allegro, bo tutaj mają niskie koszty dostaw, a nawet dostawy bezpłatne dla klientów w ramach programu Allegro Smart!

Jak to ma dokładnie wyglądać? Otóż Allegro od 2 kwietnia 2020 roku będzie obliczało prowizję od sprzedaży od kwoty całkowitej transakcji, czyli uwzględniającej też koszty dostawy, za które sprzedawcy obciążają kupujących. Dla przykładu:

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę o wartości 18 zł. Prowizja 6% od kwoty 118 zł wyniesie więc 7,08 zł.

Jeśli jednak sprzedawca sprzedaje produkt spełniający warunki Allegro Smart! nic się nie zmienia:

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę do punktu odbioru w ramach Allegro Smart! Prowizja 6% od kwoty 100 zł wyniesie więc 6 zł. Ta metoda dostawy jest dla kupującego bezpłatna, dlatego prowizja obejmuje tylko koszt towaru.

Taka zmiana powinna zminimalizować liczbę ofert bez znaczka Allegro Smart!, ale też i ofert z produktami w niskiej cenie (z wysokimi kosztami dostawy) od sprzedawców nie uczestniczących w programie, z uwagi na nieopłacalność takiej sprzedaży.

Allegro podzieli się kosztami dostawy w Allegro Smart! z kurierem

Kolejna istotna zmiana na Allegro dotyczy kosztów dostawy w programie Allegro Smart! z kurierem, a dokładniej przerzucenia części tych kosztów na sprzedawców.

Do 29 lutego nadal będzie to zerowy koszt po stronie sprzedawców, co Allegro tłumaczy wsparciem sprzedających w intensywnym okresie świątecznym i karnawałowym, ale od 1 marca promocja ta się kończy i część kosztów dostawy będą ponosić sprzedawcy - Allegro nazywa to - współfinansowaniem takiej dostawy przez sprzedawcę.

Allegro nadal będzie pokrywało większą część kosztów dostawy, ale pozostałą część sprzedawcy będą musieli pokryć w formie rabatu, którego będą udzielać kupującym. I tak, w przypadku dostawy Allegro miniKurier24 InPost, Allegro Kurier24 InPost, Kurier InPost, Pocztex Kurier24, Kurier DPD, Kurier DHL, Kurier FedEx, Kurier GLS, Kurier TNT Express, Kurier UPS, X-press Couriers - Allegro pokryje do 8 zł, przy maksymalnej cenie przesyłki 12,99 zł.

Natomiast w przypadku dostawy Pocztex Kurier 48, Allegro Pocztex Kurier 48 - Allegro pokryje do 6 zł przy maksymalnej cenie przesyłki 9,90 zł.

Pozostałe zmiany na Allegro

A oto pozostała liczba zmian, które Was czekają na tej platformie sprzedażowej, wraz z datami ich wprowadzenia:

  • Usprawnimy przyznawanie rabatów transakcyjnych (zwrotów prowizji) - sprzedający otrzymają go łatwiej i szybciej, w oparciu o nasze dane systemowe - 24 marca 2020 roku.
  • Dla większej transparentności uzupełnimy Regulamin o informacje o sortowaniu po trafności i powody nakładania ograniczeń na konta - 4 lutego 2020 roku.
  • Będziemy wymagać certyfikatu przy sprzedaży pieców na paliwa stałe, aby wspierać działania chroniące środowisko - 4 lutego 2020 roku.
  • Znacznie poszerzymy możliwość sprzedaży produktów inwestycyjnych na Allegro, aby sprzedający mogli zaoferować klientom większy wybór produktów takich jak złoto, srebro, platyna czy diamenty - 17 marca 2020 roku.
  • Zmienimy wysokość prowizji od sprzedaży w kilkunastu kategoriach (to jedna z nielicznych zmian planowanych na ten rok: przez większą część roku nie planujemy wprowadzać zmian w tej kwestii) oraz umożliwimy zapisanie na koncie karty do regulowania rachunków na Allegro, co ułatwi tę czynność - 4 lutego 2020 roku.

Tabelkę ze zmianami prowizji, które wchodzą w życie od 4 lutego, znajdziecie w tabelce pod tym linkiem (pdf) - kolor czerwony - usunięte zapisy, kolor zielony - nowe, obowiązujące od powyższej daty zapisy.

Źródło: Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu