E-commerce

Allegro Punkty - zupełnie nowa sieć punktów nadań i odbiorów paczek z Allegro

Grzegorz Ułan
Allegro Punkty - zupełnie nowa sieć punktów nadań i odbiorów paczek z Allegro
18

Trafiłem dzisiaj na komunikat Allegro skierowany do sprzedawców na tej platformie o możliwości dodania nowej formy dostaw dla swoich klientów - Allegro Punkty. Okazuje się, że to początek zupełnie nowej sieci, rządzącej się innymi prawami niż dotychczasowe Punkty Odbioru czy Paczkomaty.

Kiedy dwa tygodnie temu dostaliśmy komunikat prasowy od Kolportera z informacją o nawiązaniu współpracy z Allegro i udostępnieniu 600 nowych punktów odbioru w ich salonikach pomyślałem, że to zwyczajnie poszerzy istniejącą sieć 30 tys. punktów odbioru. Ot, kolejne miejsce do nadania, zwrotu czy odbioru paczki. Otóż nie, to zalążek nowej sieci - Allegro Punkty, niezależnej od Punktów Odbioru i Paczkomatów InPostu.

Czym są Allegro Punkty? Taki komunikat otrzymali sprzedawcy na Allegro:

To nasza nowa usługa, w ramach której ruszamy z własną siecią punktów nadań i odbiorów. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić kilka tysięcy stacjonarnych punktów i 1500 automatów paczkowych. Na początek Ty i Twoi klienci możecie skorzystać z około 600 punktów odbioru w Salonikach Kolportera.

Grubo, jak na kilka miesięcy tego roku, a na następny zapowiedzianych jest już kolejnych 1500 automatów paczkowych Allegro i zapewne kolejne kilka tysięcy nowych punktów odbioru w ramach nowej sieci Allegro Punkty. To oznacza, że w niespełna dwa lata są w stanie zbudować nową zróżnicowaną sieć punktów nadań i odbiorów, konkurencyjną do obecnej. W dalszej perspektywie mogą znacząco uniezależnić się od istniejącej sieci zwłaszcza w kontekście uruchomienia własnego centrum logistycznego.

Obecna sieć liczy około 30 tys. punktów odbioru, na którą składają się Paczkomaty InPostu, placówki Poczty Polskiej, Żabki, stacje Orlenu, kioski Ruchu czy sklepy innych sieci handlowych. Zobaczmy więc, jak przedstawiają się aktualne warunki cenowe dla sprzedawców, którzy teraz mają do wyboru trzy sieci punktów nadań i odbiorów przy małych paczkach do 25 kg.

Cennik dla sprzedawców w usłudze Allegro Paczkomaty

Aktualnie sprzedawcy na Allegro za dostarczane przesyłki rozliczają się bezpośrednio z InPostem, a więc muszą podpisać umowę, przy okazji mogą skorzystać wtedy z darmowego odbioru przesyłek przez kuriera przy minimum 5 paczkach nadanych jednorazowo.

InPost w specjalnej ofercie dla sprzedawców na Allegro ustalił podstawową cenę za nadanie paczki do 25 kg na poziomie 8,99 zł. Tyle sprzedawcy odprowadzają bezpośrednio do InPostu za każdą paczkę.

Co w przypadku programu Allegro Smart!? Tutaj rozliczenie bierze na siebie Allegro, z tym że od sprzedawców pobiera za każdą paczkę 0,99 zł lub 1,99 zł w zależności od wartości zamówienia.

Tak więc w każdym przypadku sprzedawcy ponoszą jakiś koszt przy każdej nadanej paczce.

Cennik dla sprzedawców w usłudze Allegro Punkty Poczta, Żabka, Orlen, Ruch

W przypadku dotychczasowej sieci Punktów Odbioru cennik przedstawia się następująco:

Tu rozliczamy się z kosztów z Allegro i za każdą przesyłkę nadaną do Punktu Odbioru sprzedawcy płacą Allegro 9,49 zł. Jednak maksymalna kwota jaką mogą ustawić w cenniku za dostawę wynosi 9,99 zł. Tak więc teoretycznie mogą zyskać na tym 50 groszy na przesyłce, no i nie ponoszą opłat za przesyłki nadane w ramach Allegro Smart!. Tu również potrzebna jest osobna umowa z Pocztą Polską.

Cennik dla sprzedawców w usłudze Allegro Punkty

Nowa sieć punktów nadań i odbiorów Allegro Punkty nie wymaga podpisywania umowy z firmą kurierską czy Pocztą Polską, przesyłki możemy nadać samemu w jednym z punktów sieci lub skorzystać ze zlecenie stałego podjazdu. W jego ramach kurier podjedzie pod drzwi i odbierze od sprzedawców paczki. W przypadku nadania co najmniej 3 razy w tygodniu minimum 4 paczek również będzie to za darmo. W przeciwnym wypadku z dodatkowego kosztu dojazdu kuriera, sprzedawcy rozliczać się będą z Allegro.

Koszt nadania w Allegro Punkty jest konkurencyjny przede wszystkim w stosunku do obecnych Punktów Odbioru, ale też dla Paczkomatów InPostu. Mimo takiej samej ceny 8,99 zł za przesyłkę, sprzedawcy będą odprowadzali do Allegro 8,49 zł za przesyłkę, czyli tutaj również potencjalnie 50 groszy na przesyłce zostaje w kieszeni sprzedawców. Do tego tutaj nie ponoszą żadnych kosztów przy przesyłkach nadanych w ramach Allegro Smart!.

Tak więc teraz sprzedawcy na Allegro będą mieli trzy opcje do wybory na dostawy małych paczek, a z chwilą rozrostu nowej sieci nadawania Allegro Punkty (zwłaszcza przy realizacji planów 3 tys. automatów paczkowych) może się okazać za dwa, trzy lata, że dotychczasowe dwie formy nadawania stracą sporą część tego tortu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu