E-commerce

Allegro Ceny - Allegro będzie teraz samo obniżało ceny produktów sprzedawcom

Grzegorz Ułan
Allegro Ceny - Allegro będzie teraz samo obniżało ceny produktów sprzedawcom
1

Allegro bez wątpienia chce być już nie tylko największą platformą sprzedażową w Polsce, ale i najtańszą. Po programie SUPER CENA udostępnionych pod koniec lutego, czas na pełne wdrożenie dla wszystkich sprzedawców programu Allegro Ceny.

Super Cena Allegro to program skierowany bezpośrednio dla kupujących, a pośrednio dla sprzedających. Z kolei Allegro Ceny odwrotnie, dotyczy on bezpośrednio samych sprzedawców, a pośrednio kupujących, którzy prawdopodobnie nie będą nawet świadomi, iż z niego skorzystali.

Super Cena na Allegro - co to takiego?

Pod koniec lutego Allegro uruchomiło program, w ramach którego platforma raz dziennie monitoruje i porównuje ceny produktów sprzedawanych na Allegro i poza platformą. Na podstawie tej analizy przyznaje oznaczenie SUPER CENA zupełnie za darmo sprzedawcom, przy ich produktach spełniających poniższe warunki:

  • najniższa cena na Allegro
  • wystawione na koncie firmowym z jakością sprzedaży na poziomie co najmniej neutralnym
  • z opcją kup teraz
  • więcej niż 1 sztuka dostępnego towaru
  • produkt jest nowy
  • z darmową dostawą w ramach Allegro Smart!

Kupujący przy wyszukiwaniu interesujących ich produktów na liście filtrów mogą sobie zaznaczyć wyświetlanie tylko tych pozycji z oznaczeniem SUPER CENA. To z pewnością zwiększa sprzedaż sprzedawcom, którzy oferują najniższe ceny.

Allegro Ceny - program dla wszystkich sprzedawców

Allegro Ceny z kolei to program, który dostępny był do tej pory dla wybranych sprzedawców, ale już od 1 lipca będzie mógł w nim uczestniczyć każdy sprzedawca, który spełni następujące wymagania:

  • aktywne konto firmowe
  • jakość sprzedaży na poziomie co najmniej neutralnym
  • wskaźnik poleceń za ostatnie 12 miesięcy na poziomie co najmniej 98,5%
  • obrót na koncie w okresie styczeń – maj 2021: co najmniej 25 tysięcy zł.

Na czym on polega? Tutaj znowu Allegro analizuje ceny rynkowe popularnych w sprzedaży produktów, porównuje je z cenami na Allegro i w przypadku, gdy dany sprzedawca wystawia na Allegro jeden z tych produktów w konkurencyjnej (jak najniższej cenie) włącza go do programu i obniża jego cenę automatycznie w serwisie tak, aby zejść poniżej ceny rynkowej (to akurat tylko moje przypuszczenia, ale wydają się to oczywiste).

Sprzedawcy zakwalifikowani do programu widzą tę obniżkę w swoim panelu, podejrzewam, że na stronie głównej Allegro tego nie zobaczymy. Jednak oferty takie z pewnością będą się wyświetlać na samej górze dla osób, które sortują wyszukiwane produkty po jak najniższej cenie.

Kto za to zapłaci? Na szczęście różnicę pomiędzy ceną sprzedawcy a wyświetlaną kupującym pokryje Allegro. Pytanie tylko co z prowizją? Otóż tylko w promocji do końca lipca prowizja będzie obliczana od ceny po obniżce, tak więc po tej dacie Allegro zacznie naliczać prowizję od sprzedaży od ceny ustalonej przez sprzedawców.

Tak więc w rezultacie sprzedawcy, podobnie jak w programie Allegro Smart! będą w jakimś stopniu współfinansować z platformą te okazjonalne obniżki cen na Allegro. Oczywiście z programu w każdej chwili będzie można się wypisać lub wyłączyć z niego wybrane produkty. Odpowiednie takie opcje pojawią się na kontach wszystkich sprzedawców w czerwcu.

Pozostałe zmiany na Allegro

Z pozostałych zmian, które wejdą w życie 1 lipca można wymienić jeszcze skrócenie czasu na anulowanie zamówienia, za które kupujący nie wnieśli zapłaty - z 60 dni do 30 dni w przypadku licytacji i do 7 dni dla pozostałych ofert. Z kolei od 1 sierpnia Allegro wdroży możliwość automatycznego zwrotu wpłaty dla kupującego, który zwrócił zakupiony wcześniej produkt.

Źródło: Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu