Android

Aktualizacja Samsunga Galaxy S5 do Androida 5.0 Lollipop zaczyna się od Polski!

TP
Tomasz Popielarczyk
93

Kolejny koreański producent zaczyna swoją przygodę z Lollipopem od Polski. Aktualizacja dla Samsunga Galaxy S5 (a konkretnie modelu SM-G900F). Właśnie trafia do pierwszych urządzeń nad Wisłą. Tymczasem reszta Europy tfu... świata patrzy na nas z zazdrością. Co nowego przynosi aktualizacja? Zaledw...

Kolejny koreański producent zaczyna swoją przygodę z Lollipopem od Polski. Aktualizacja dla Samsunga Galaxy S5 (a konkretnie modelu SM-G900F). Właśnie trafia do pierwszych urządzeń nad Wisłą. Tymczasem reszta Europy tfu... świata patrzy na nas z zazdrością. Co nowego przynosi aktualizacja?

Zaledwie 31 dni potrzebował Samsung, aby przygotować działającą wersję Androida 5.0 Lollipop dla swojego flagowca. Jako pierwsi zainstalują go użytkownicy z Polski. Dlaczego stąd? Jesteśmy dla koreańskiego producenta ważnym rynkiem - od dawna zasiada on tutaj na fotelu lidera i właśnie u nas powstaje oprogramowanie dla jego urządzeń. Nie bez powodu może być również wprowadzenie Lollipopa dla LG G3 właśnie nad Wisłą. Z drugiej strony - ktoś musi tę aktualizację przetestować. Ale chyba nie ma najmniejszych powodów do obrażania się, że padło właśnie na nas, prawda?

Nowa wersja systemu tradycyjnie opatrzona jest nakładką graficzną TouchWiz. Pisaliśmy o tym już niejednokrotnie na łamach AW. W sieci pojawiały się również klipy wideo, na których prezentowano działanie i wygląd Androida 5.0 na Galaxy S5. Jak widać nie tylko poszczególne elementy interfejs, ale również aplikacje Samsunga zostały dostosowane do nowej stylistyki. Całość nadal jest przesiąknięta stylistyką TouchWiz, ale względnie nieźle komponuje się z Material Design. Producent musiał iść tutaj na większe ustępstwa niż LG, którego nakładka, zdawać by się mogło, od samego początku była projektowana z myślą o nadchodzącej aktualizacji. Niemniej wydaje mi się, że efekty są zadowalające.

Nie zabrakło typowych dla Androida 5.0 nowinek, a więc m.in. Smart Lock, MirrorLink i wyskakujących przy górnej krawędzi ekranu powiadomień. Dodatkowo producent wbudował tutaj funkcjonalny schowek, w którym zapisywana jest historia zrzutów ekranu i kopiowanego przez użytkownika tekstu. Przeniesiono tutaj również ekran odblokowywania ekranu z Galaxy Note'a 4, a także zaktualizowano sterowniki czytnika. W rezultacie ma on działać znacznie sprawniej i bardziej precyzyjnie.

Pozytywne doniesienia docierają od pierwszych testerów. Sammobile chwali, że to prawdopodobnie najszybsza wersja systemu, jaką kiedykolwiek Samsung wypuścił dla swojego urządzenia. Zasługą tego ma być po części przejście na środowisko uruchomieniowe ART. Czyżby w końcu udało się rozprawić z mitem o ociężałym TouchWiz?

Aktualizacja jest dostępna w systemie OTA, więc wystarczy uruchomić ją z poziomu urządzenia. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to w sposób klasyczny, a więc po kabelku z wykorzystanie programu Samsung Kies. Wybór należy do Was. Jeżeli jeszcze nie dostaliście powiadomienia o nowej wersji, prawdopodobnie zmieni się to w przeciągu najbliższych dni (lub godzin - kto wie).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu