Apple

Nowy macOS zadba o nasze bezpieczeństwo także w kwestii podłączania akcesoriów USB-C i Thunderbolt

Kamil Świtalski
Nowy macOS zadba o nasze bezpieczeństwo także w kwestii podłączania akcesoriów USB-C i Thunderbolt
0

Jedną z nowości w nowym systemie macOS ma być ograniczenie dostępu do plików. Każdemu podłączonemu kablowi / stacji dokującej trzeba będzie udzielić zgód, jeżeli chcemy zadbać o transfer plików.

O tym że akcesoria mogą okazać się groźnym narzędziem służącym do ataku przez hakerów - wiadomo nie od dziś. Kilka lat temu głośno zrobiło się o kablu Lightning z implantem USB, a w ubiegłym roku Krzysiek wspominał o keyloggerze ukrytym w przejściówce. Takich sytuacji może być potencjalnie b. dużo, dlatego nowy system Apple - macOS 13 Ventura planuje wprowadzić dodatkową warstwę ochronną przy podłączaniu nowych akcesoriów.

macOS 13 Ventura: przy podłączaniu akcesoriów USB-C i Thunderbolt system zapyta, czy aby na pewno chcemy ich używać. Po co? Dla naszego bezpieczeństwa

W przenośnych komputerach Mac z procesorami Apple silcon nowe akcesoria USB i Thunderbolt wymagają zatwierdzenia przez użytkownika, zanim będą mogły komunikować się z systemem macOS w przypadku połączeń podłączanych bezpośrednio do portu USB-C. Nie dotyczy to zasilaczy, samodzielnych monitorów ani połączeń z zatwierdzonym hubem. Urządzenia można nadal ładować, jeśli wybrano opcję Nie zezwalaj.

— czytamy w dokumentacji nowego systemu.

Jak zwykle u Apple - takie zmiany budzą sporo wątpliwości, w dużej mierze związanych chociażby ze wsparciem akcesoriów. Z opisu wynika, jakoby firma nie planowała zrobić wielkiego skoku na nieautoryzowane kable nieznanego pochodzenia do ładowania komputerów — co przecież od lat jest problemem w świecie iOS i tamtejszych Lightningów. Akcesoria te bez problemu wciąż mają ładować oraz pozwalać podłączać komputery do zewnętrznych ekranów, bez naszej zgody nie będą mogły one jednak dokonywać wymiany danych - tym samym użytkownicy mogą spać spokojnie.

Na tę chwilę trudno jeszcze wyrokować czy faktycznie zmiany nadchodzące w nowej wersji systemu okażą się kłopotliwe dla użytkowników — mam nadzieję, że nie. Co istotne - mają one dotyczyć nowej wersji systemu dla komputerów z Apple M1 i M2, nie wiadomo nic na temat tego, czy analogicznie sprawy będą działać również dla komputerów z układami Intela.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news