Microsoft

Microsoft zastąpi tablice w szkołach aplikacją dla Windows 10

Konrad Kozłowski
Microsoft zastąpi tablice w szkołach aplikacją dla Windows 10
8

Microsoft idzie po rynek edukacyjny. Po tym, jak projekt Google pt. "Chromebook" okazał się strzałem w dziesiątkę, firma z Redmond zamierza odzyskać tę część rynku. Aplikacja Whiteboard ma w tym pomóc i trzeba przyznać, że jak na taką drobnostkę, to może mieć spore znaczenie.

Początkowo nieco nieśmiało, ale z każdym następnym krokiem Microsoft z coraz większym przekonaniem i pewnością zwraca się ku placówkom edukacyjnym, gdzie - jak ma nadzieje - nowa wersja Windows 10 będzie święcić tryumfy. Mowa oczywiście o Windows 10 S, który został zaprezentowany w maju tego roku. Trafił już na Surface Laptop - pierwsze pełnoprawny, klasyczny laptop od Microsoftu - lecz z opcją darmowego uaktualnienia do wersji Pro do końca tego roku. Ograniczenie w postaci oferty Sklepu Windows, gdzie przede wszystkim brakuje konkurencyjnej dla Edge przeglądarki, może okazać się dla wielu uniedogodnieniem nie do zniesienia. Dlatego Microsoft zasila platformę wszelkimi sposobami, między innymi dodając tam Painta, a teraz także i nowość, jaką jest aplikacja Whiteboard ("Biała tablica").

Aplikacja Whiteboard jest naszpikowana ciekawymi funkcjami

 

Już niedługo trafi ona do użytkowników Windows 10. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej około dwa miesiące temu i już sam zamysł wydał się naprawdę trafiony. Stworzenie przestrzeni, w której uczniowie mogliby pracować i, przede wszystkim, współpracować z zupełną swobodą, to świetna idea. Whiteboard, to aplikacja oferująca niemal wszystko, co może okazać się przydatne w warunkach edukacyjnych. Począwszy od wielu narzędzi do rysowania, pisania i mazania, poprzez inteligentne rozpoznawanie i rysowanie figur, a na automatycznym generowaniu wykresów równań kończąc.

Sam interfejs aplikacji jest bardzo prosty. Dominuje biała, gładka przestrzeń, gotowa na nasze bazgroły. U dołu ekranu umieszczono skróty do wszystkich funkcji i narzędzi. Znalazły się też skróty pozwalające szybko cofnąć lub przywrócić ostatnie działanie, przybliżyc lub oddalić widok, jak również wyczyścić tablicę jednym kliknięciem. Nie zabrakło świetnej, wirtualnej linijki umożliwiającej dokładne rysowanie linii. W ustawieniach dostępne są trzy przełączniki odpowiedzialne za aktywację lub wyłączenie funkcji automatycznego przekształcania rysunków w odpowiednie figury, a także tabele.

Ostani przełącznik uaktywnia ciekawą funkcję wyświetlania informacji o kątach wewnątrz figur, co pozwala na przygotowanie dokładnie takich, jakie będą nam potrzebne. Jeśli okoliczności wymuszą dodanie do obszaru pracy jakiegokolwiek obrazka, to dzięki wbudowanej wyszukiwarce Bing można to zrobić w błyskawicznym tempie - bez kopiowania i wklejania treści z innych źródeł.

Whiteboard dla Windows 10 - kiedy premiera?

 

Po obejrzeniu klipu na WindowsCentral sam nabrałem ochoty na wypróbowanie aplikacji. Najlepiej sprawdzi się oczywiście na urządzeniach Surface Pro czy Surface Laptop do pary z Surface Penem, choć kompatybilność nie będzie ograniczała się tylko do komputerów Microsoftu.

Aplikacja Whiteboard trafi do Sklepu Windows "jeszcze w tym roku", nie będzie częścią Fall Creators Update ani żadnej inne z nadchodzących aktualizacji.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu