Pasażerskie loty z Nowego Jorku do Londynu w zaledwie 3 godziny i 15 minut. Tak wygląda cel, który postawił sobie startup o nazwie Boom Supersonic. Tradycyjne loty na takim odcinku zajmują ok. 7 godzin, więc możliwość zaoszczędzenia dodatkowego czasu podczas długich lotów międzykontynentalnych z pewnością wydaje się atrakcyjna dla wielu ludzi.
Startup właśnie pozyskał dodatkowe 33 miliony USD od inwestorów, które pomogą im w zbudowaniu pierwszego ponaddźwiękowego samolotu do testów. W swojej wypowiedzi dla TechCrunch, CEO Blake Scholl wyjaśniał:
To sfinansuje nasz pierwszy samolot aż po etap jego lotów testowych. Mamy teraz wszystkie niezbędne elementy – technologię, dostawców i kapitał – do tego aby zacząć tworzyć historię i bić rekordy prędkości.
XB-1
Prototyp o nazwie XB-1, który zostanie zbudowany dzięki pozyskanemu kapitałowi, będzie miał wymiary 1/3 pełnoprawnego naddźwiękowca, jaki będzie finalną wersją produkowaną na szeroką skalę. XB-1 określany również jako Baby Boom, utoruje drogę do wytwarzania swoich większych braci. Prototyp jest niezbędny do przeprowadzenia najróżniejszych testów ukazujących, że projekt naddźwiękowego samolotu jest dobry pod każdym względem i sprawdza się podczas lotów. Wizualizacja XB-1 była prezentowana już wcześniej, teraz nadeszła pora na kolejny krok.
Musimy przeprowadzić testy strukturalne, po czym od latania będzie nas dzielił mniej więcej rok czasu – mówi Blake Scholl.
Same koszty związane z wybudowaniem samolotu mają wynosić ok. 13 milionów USD, natomiast większą część kosztów ma stanowić opłacenie zespołu inżynierów odpowiedzialnego za projekt. Dlatego część pozyskanych środków zostanie przeznaczona na Baby Boom, część na wynagrodzenia dla pracowników, a część na zwiększenie zatrudnienia i tym samym podwojenie wielkości zespołu.
Wszystko jest na dobrej drodze
Wszystko zapowiada się bardzo dobrze, ponieważ jednym z klientów firmy jest Virgin Galactic, które podpisało kontrakt na pierwsze dostawy ponaddźwiękowych samolotów produkcji Boom Supersonic. Richard Branson mówił kiedyś, że nigdy nie miał okazji przelecieć się samolotem Concorde i było mu z tego powodu przykro. Cieszy się z możliwości jaka płynie w związku z działalnością startupu i jest dobrej myśli w związku ze wznowieniem produkcji naddźwiękowców na cele transportu zwykłych ludzi.
Mach 2,2
Na swojej stronie internetowej Boom Supersonic chwali się, że ich samolot będzie 2,6x szybszy niż jakikolwiek inny samolot pasażerski. Realizacja ich projektu pozwoli na odbywanie lotów na trasie Nowy Jork – Londyn w czasie 3 godzin i 15 minut, pozwalając na zaoszczędzenie 3 godzin i 45 minut. Wszystko dzięki prędkości wynoszącej Mach 2,2 (Concorde osiągał Mach 2,0), podczas gdy zwykłe samoloty pasażerskie uzyskują prędkość Mach 0,85.
Bilety za przelot maszyną efektywnie skracającą czas podróży mają wynosić co najmniej 2500 USD w jedną stronę. W przeciwieństwie do samolotów Concorde mających miejsce dla 100 osób, produkty firmy Boom Supersonic mają zabierać na swój pokład 40 osób. Poza tym mają być bardziej wydajne.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu