E-commerce

2 tys. automatów do wydawania paczek Poczty Polskiej. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć

Grzegorz Ułan
2 tys. automatów do wydawania paczek Poczty Polskiej. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć
18

Poczta Polska poinformowała dziś na swojej stronie o dość ambitnych planach rozbudowy sieci automatów do wydawania paczek.

Temat automatów do wydawania paczek Poczty Polskiej przewija się już od dłuższego czasu. Widać, że nasz narodowy operator pocztowy dostrzega konieczność zaistnienia z nimi w związku z rosnącą sprzedażą e-commerce i popularnością Paczkomatów InPostu, jednak wydaje mi się, że na razie tylko dostrzega.

Na konferencji prasowej w lipcu 2019 roku, Poczta Polska zapowiedziała, że do końca października zeszłego roku postawi 200 takich automatów paczkowych w całym kraju. A czego się dziś dowiadujemy, rok później?

Poczta Polska udostępnia największą w kraju sieć punktów odbioru, do której należą placówki pocztowe, sklepy Żabka, kioski i saloniki prasowe Ruchu oraz wybrane stacje Orlen. W sumie to 13 tys. punktów. Przesyłki można także odbierać już w ponad 240 automatach zlokalizowanych m.in. w placówkach pocztowych czy sklepach Biedronka. Obecnie 25% przesyłek kurierskich stanowią dostawy do punktów odbioru. Poczta przewiduje, że wraz ze wzrostem na rynku e-commerce oraz rozwojem sieci punktów odbioru, w tym automatów paczkowych, w 2022 roku nawet 50% paczek dostarczanych będzie do punktów i automatów paczkowych.

Aktualnie dysponują 240 automatami montowanymi wewnątrz placówek pocztowych lub w sklepach Biedronka. Więc albo w ciągu roku postawili jedynie 40 nowych, albo zapowiedź z zeszłego roku nie doszła do skutku. Niemniej możliwości Poczty w tym zakresie widać, że są dalekie od deklaracji. Co więcej, w dzisiejszym komunikacie czytamy, że w przyszłym roku ma ich być łącznie 500, czyli uśredniając stawiają 250 automatów rocznie (InPost stawia 2 tys. rocznie), a w 2022 roku chcą ich mieć już 2 tysiące.

Ciężko to widzę, ale trzymam kciuki, by tym razem nie skończyło się tylko na zapowiedziach. To bardzo wygodna forma odbioru przesyłek, im więcej takich automatów, tym lepiej dla nas wszystkich.

Źródło: Poczta Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu