E-commerce

Słuchawki Apple AirPods Pro do kupienia na Allegro za 133 zł. Jak Allegro walczy z podróbkami?

Grzegorz Ułan
Słuchawki Apple AirPods Pro do kupienia na Allegro za 133 zł. Jak Allegro walczy z podróbkami?
28

Napisał do nas Czytelnik, który w poszukiwaniu na Allegro dla siebie słuchawek natrafił na ogłoszenie sprzedaży AirPods Pro w cenie 133 zł. Jako ewidentną podróbkę zgłosił tę ofertę do Allegro.

Słuchawki Apple AirPods Pro kosztują obecnie w sklepie około tysiąca złotych, owe ogłoszenie na Allegro pozwala na ich zakup w cenie 133 zł. Widać w tej ofercie, że to towar dostarczany z Chin, a więc prawdopodobnie zakupiony na AliExpress.

Do tego cena, która stanowi 1/10 ceny rynkowej, więc z dużym prawdopodobieństwem świadczy o tym, że jest to zwyczajna podróbka. Jednak w odpowiedzi na swoje zgłoszenie, nasz Czytelnik otrzymał od Allegro taką informację, iż nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, iż oferowany towar jest nieoryginalny, a tym samym podjąć decyzję o usunięciu oferty, dodając, że w tym wypadku działania możemy podjąć na podstawie zgłoszenia od producenta.

Postanowiliśmy więc sami zapytać Allegro, co w tej sprawie naprawdę zrobili.

Antyweb: Czy fakt sprzedaży takich produktów za 1/10 ceny rynkowej, nie jest dla Allegro wystarczającym argumentem do zakwalifikowania oferty jako sprzedaży podróbek?

Allegro: Nie oceniamy tego w taki sposób. Zawsze ktoś może bardzo obniżyć cenę, ma do tego prawo. W przypadku towarów nieoryginalnych kluczowa jest ocena eksperta właściciela praw marki i taką ocenę zostawiamy naszemu partnerowi, który zrobi to zdecydowanie lepiej. To on sprawdza czy dany produkt faktycznie narusza jego prawa. Zgłosiliśmy ten konkretny przypadek (do Apple - przyp. red.) i w przypadku potwierdzenia naruszenia podejmiemy działania.

Antyweb: Jakie działania i czy w ogóle Allegro prowadzi w walce przeciwko sprzedaży podobnych podróbek na swojej platformie sprzedażowej?

Allegro: Tak! Allegro jest w to bardzo zaangażowane i dokładamy wszelkich starań by eliminować oferty, które nie tylko naruszają prawo, ale mogą wprowadzać kupujących w błąd.

To dla nas priorytet i pracujemy na tym już od wielu lat i w tym czasie zdjęliśmy tysiące tego typu ofert. Tylko w 2019 roku dotyczyło to 19 tysięcy ofert! Dokładnie od 16 lat działa w Allegro program Współpraca w Ochronie Praw (WOP), służący ochronie własności intelektualnej, w tym także eliminacji ofert sprzedaży przedmiotów i usług niezgodnych z prawem. Do programu przystąpiło już ponad 1,6 tysiąca marek, które wspólnie z zespołem ekspertów Allegro dbają o to, aby do sprzedaży na platformie nie trafiały przedmioty nielegalne.

Obecnie w programie biorą udział przedsiębiorstwa między innymi z sektora wysokich technologii, mody, elektroniki, motoryzacji, kosmetyków, z którymi serwis pozostaje w ścisłym kontakcie. Właściciele  praw, którzy nie przystąpili jeszcze do Programu WOP, mogą skontaktować się z serwisem poprzez specjalny formularz znajdujący się na stronie. I to się dzieje, liczba partnerów rośnie. Dzięki WOP, wspólnie z markami chronimy:

  • prawa właścicieli marek,
  • sprzedających przed prawnymi konsekwencjami, często nieświadomie dokonywanych naruszeń,
  • kupujących przed zakupem towarów naruszających prawo.

Wygląda więc na to, że ze strony Allegro temat jest rozpatrywany jedynie w przypadku bezpośredniej interwencji zainteresowanych marek. Samo podejrzenie, nawet graniczące z pewnością nie jest podstawą do usuwania tego typu ofert.

Swoją drogą zastanawiam się, czy Apple w ogóle zareaguje na to zgłoszenie, które Allegro wysłało w tym konkretnym przypadku, zgłoszonym przez naszego Czytelnika. Osobiście obawiam się, że niezbyt im będzie na tym zależało. Ale zobaczymy, damy Wam znać co dalej się zadziało w tej sprawie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu