Ciekawostki technologiczne

10 istniejących zawodów, w które nasz tata by nie uwierzył

Krzysztof Rojek
10 istniejących zawodów, w które nasz tata by nie uwierzył
25

Naturalnym jest, że z czasem niektóre zawody odchodzą do lamusa a ich miejsce zajmują nowe. Dziś przyjrzymy się takim, które mogą budzić niemałe zdziwienie w starszym pokoleniu. Kim jest juicer, konsjerż i psia przedszkolanka?

Dawid Kosiński ze Spidersweb, zapytany o to, "czy bloger to zawód?" zazwyczaj odpowiada "tak, głównie dla rodziców". Żarcik ten dosyć dobrze pokazuje fakt, że to, co dziś uznajemy za pełnoprawny zawód i z czego można uczynić sposób na życie, było (jest?) nie do pomyślenia dla pokolenia naszych rodziców. Oczywiście - mówię to z pewną dozą generalizacji, oczywiście istnieje wiele osób w tym wieku które są na bieżąco z tym, jak wygląda współczesny rynek pracy. Myślę jednak, że dla jeszcze większej grupy osób część z wymienionych poniżej zawodów spotka się z niedowierzaniem i powątpiewaniem, czy czasem nie jest to spóźniony żart primaaprilisowy. Otóż nie - wszystkie zawody z poniższej listy istnieją i co więcej - najczęściej wiążą się z całkiem niezłym poziomem życia.

10 zawodów o których 20 lat temu nikt by nie pomyślał

Streamer

"No siedzi i gada ciągle do tego komputera" - podejrzewam, że tak właśnie niektórzy rodzice mogliby zareagować na widok pracy streamera. Pomimo tego, że z zewnątrz może wyglądać to niepozornie, po drugiej stronie ekranu streamerzy potrafią zgromadzić widownie na którą z zazdrością patrzyłyby stacje telewizyjne. Dość powiedzieć, że jeden z najpopularniejszych streamerów został "kupiony" przez Microsoft za, bagatela, 50 mln dolarów.

Psia przedszkolanka

O ile behawiorystyka zwierzęca sama z siebie nie jest dla wielu już taką nowością, o tyle założę się, że dużo z was nie wiedziało o istnieniu czegoś takiego jak "psie przedszkole". Jeżeli nie chce wam się samemu uczyć szczeniaka podstawowych komend czy zachowania w domu, możecie (za odpowiednią opłatą oczywiście) oddać jego wychowanie w ręce profesjonalistów.

Coach sukcesu

W dzisiejszych czasach coaching stał się bardzo interesującą i niesamowicie opłacalną ścieżką kariery. Z jednej strony coachem może dziś nazwać się każdy, co ekstremalnie szybko wypaczyło ideę tego zawodu, ale z drugiej - ludziom zdaje się to nie przeszkadzać i coache nie mający ku temu żadnego przygotowania także są w stanie zebrać sporą publikę.

YouTuber

Dziś, żeby odnieść sukces w sieci nie wystarczy tylko podręczny aparat z którego film wrzuca się bezpośrednio na YT. Za kanałami takimi jak MKBHD czy Linus Tech Tips stoi cała masa ludzi, takich jak: twórcy skryptów do materiałó wideo, operatorzy kamer, prowadzący programy, edytorzy wideo, edytorzy grafik czy osoby odpowiedzialne za merch i współprace komercyjne.

Influencer

Co trzeba, by zostać influencerem? W sumie - nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że jeżeli marki uwierzą, że jesteś w stanie przekonać swoich odbiorców na Instagramie (albo na dowolnej innej platformie) do ich produktu na tyle, by zaproponowały one współpracę komercyjną, to można od tej pory nazywać się już influencerem. Stawki oczywiście różnią się w zależności od tego ile osób influencer jest w stanie wokół siebie zgromadzić, ale i tak dużo osób w tym zawodzie patrzy z góry na średnią krajową.

Personal Shopper

Jak dobrać buty do sukienki. Jaki strój będzie najlepszy na wieczorne wyjście? Co kupić, żeby wzbudzić odpowiednie emocje. Na te wszystkie pytania odpowie (za odpowiednią opłatą) personal shopper, Jeżeli czegoś nie znajdziemy w Polsce, personal shopper jest gotów na nasze życzenie ściągnąć to z za granicy.

Ładowanie elektrycznych pojazdów

Ci z was, który poruszają się wypożyczonymi skuterami/hulajnogami/rowerami zazwyczaj wiedzą, że nie ma nic gorszego niż znalezienie w swojej okolicy pojazdu tylko po to, by przekonać się, że jest on praktycznie rozładowany i przez to - bezużyteczny. Dlatego firmy starają się nie dopuścić do takiej sytuacji, zatrudniając tzw. Juicerów, którzy dbają o to, by pojazdy elektryczne danej firmy zawsze czekały na klientów w pełni naładowane.

Konsjerż

W XXI wieku luksusowe hotele muszą dwoić i się i troić by zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających gosci. Stąd też funkcja konsjerża, osoby która "jest w stanie załatwić wszystko" - od biletów na mecz, przez miejsce w samolocie po unikatowe monety kolekcjonerskie. Dziś funkcja konsjerża wyszła z branży hotelarskiej i na rynku można znaleźć niezależne firmy specjalizujące się w takich usługach, np. dla biznesu czy nawet - klientów indywidualnych.

Social Media Ninja

Wydawać by się mogło, że każdy może prowadzić social media - w końcu to "tylko wrzucanie postów na fejsa". Jednak praca w social mediach potrafi być bardzo zajmująca - planowanie strategii, przygotowywanie grafik, copy, stała walka z algorytmami platform czy w końcu - bycie na pierwszej linii ognia jeżeli chodzi o konwersowanie z obserwującymi stronę oraz konieczność szybkiej reakcji na sytuacje kryzysowe. Temu zawodowi również nieco popsuł reputację fakt, że wiele firm świadczących usługi "obsługi fanpage'a" zatrudnia osoby, które nie mają ku temu ani doświadczenia ani predyspozycji.

Esportowiec

Kto grał kiedyś w gry komputerowe, kiedy rodzice byli w pobliżu, być może usłyszał sławetne "wyszedłbyś na dwór, w piłkę pokopał czy coś". Jak się okazuje, dziś równie duże pieniądze znajdują się w elektronicznym sporcie. Turnieje takich gier jak CS:GO, Dota, LOL czy World of Tanks przyciągają setki tysięcy widzów, a sponsorzy bardzo hojnie obdarowują zwycięzców nagrodami. Jeżeli doliczyć tego kontrakty z największymi markami, można śmiało założyć, że dziś esport to jak najbardziej opłacalna ścieżka kariery.

Patrząc na to, jakie zawody znalazły się na tej liście - jestem bardzo ciekawy, jak sytuacja na rynku pracy zmieni się za kolejne 5-1o lat. Czy powstaną kolejne zawody, w które ciężko będzie uwierzyć i jeżeli tak, to jakie? Kto wie, być może część z nich powstaje na naszych oczach. Jak wyglądałaby wasza lista takich profesji?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu