Pewnie myślisz, że stworzenie fajnej infografiki to godziny ślęczenia w skomplikowanych programach graficznych? Może także wydawać Ci się, że jest to ...
Pewnie myślisz, że stworzenie fajnej infografiki to godziny ślęczenia w skomplikowanych programach graficznych? Może także wydawać Ci się, że jest to zadanie dla profesjonalnego grafika co też odpowiednio kosztuje. Mam dla Ciebie jednak dobrą wiadomość! W sieci można znaleźć przynajmniej 3 darmowe narzędzia, które pozwolą Ci na wykonanie profesjonalnie wyglądających infografik szybko i sprawnie, nawet jeśli nie posiadasz zdolności jakimi matka natura i lata pracy obdarzyły profesjonalnych grafików.
Inforgrafiki są często wykorzystywane aby w graficzny sposób przekazać duże ilości danych, głównie cyferek i procentów, tak aby były one sprawnie przetworzone przez nasze szare komórki i zapisały się na dłużej w naszej głowie. Ta forma przekazu informacji stała się bardzo popularna a często, nawet wręcz pożądaną przez odbiorców. Wykorzystuje się ją w biznesie do przedstawienia wyników ankiet, do porównania produktów lub usług, do przedstawienia wyników sprzedaży czy też po prostu jako ulotki reklamowe przeznaczone dla klientów. Właściwie to zastosowanie infografik może być ograniczone jedynie Twoją wyobraźnią i możesz je wykorzystać w wielu sytuacjach i na wiele sposobów w biznesie, marketingu, firmie czy też prywatnie.
Na pierwszą stronę natrafiłem przypadkiem, szukając programów graficznych, które można “odpdalić” w przeglądarce i zauroczyłem się jej funkcjonalnością i prostotą działania. Kolejne poleciały jak po sznurku i tak powstał pomysł na napisanie tego tekstu. Choć muszę ostrzec, że strony te są w języku angielskim, to jednak obsługa jest na tyle intuicyjna, że nikt nie powinien mieć większych problemów ze stworzenie swojego pierwszego dzieła infograficznego. Zapraszam do testów.
W serwisie możesz zarejestrować się na dwa sposoby:
1. Tworząc konto i użytkownika,
2. Poprzez logowanie za pomocą Facebooka lub Twittera
Do zabawy otrzymasz 6 różnych motywów. Po podjęciu decyzji i wyborze interesującego Cię motywu przechodzisz do kolejnej zakładki, w której masz do dyspozycji 5 opcji - możesz dodać diagram, mapę, tekst, plik graficzny lub video. W diagramach znajdziesz kilkanaście różnych form z których możesz skorzystać. Cały czas masz dostęp do podglądu powstającej właśnie infografiki, dzięki czemu wiesz na bieżąco jak będą się prezentowały wszystkie wprowadzone zmiany. Dane wprowadzisz, klikając na odpowiednie części inforgrafiki dla których chcesz dodać odpowiednie liczby czy procenty. Jeśli masz plan i wszystkie potrzebne dane pod ręką lub w głowie, stworzenie całości nie powinno Ci zająć wiele czasu. Gotowa infografika zostanie zapisana na Twoim nowym koncie. Od tego momentu możesz się już dzielić swoimi danym z odbiorcą docelowym za pomocą kanałów społcznościowych, odsyłając go do dedykowanej strony czy też zamieszczając infografikę na swojej stronie lub blogu, dzięki wygenerowanej wersji kodu gotowej do wklejenia w interesujące Cię miejsce.
Obecnie aplikacja jest dostępna jedynie w wersji darmowej, ale zauważyłem, że dostawca dodał okienko sklepu, jednak jest ono jeszcze nieaktywne.
Rejestracja w serwisie następuje bardzo podobnie do opisanej powyżej, z tym, że moja próba dokonania tego za pomocą Twittera się nie powiodła i musiałem skorzystać z tradycyjnego formularza.
W tej aplikacji otrzymujesz dostęp do pięciu darmowych motywów. To narzędzie w przeciwieństwie do infogr.am dysponuje bardziej zaawansowanym edytorem detali inforgrafiki. W edytorze możesz zmienić: kolory, czcionki, podstawowe kształty, załadowaną automatycznie wraz z motywem grafikę a także możesz dodać swoje pliki graficzne z dysku. W intuicyjny sposób zmienisz także położenie i rozmiar grafiki. Edytowanie, dodawanie i zmiana wszystkich pożądanych danych odbywa się metodą “kliknij&wpisz”:). Nikt kto korzystał kiedykolwiek z Painta, Worda czy Excela, nie powinien spotkać się z sytuacją kryzysową. Po wykonaniu wszystkich czynności i otrzymaniu zadowalającego efektu możesz zapisać gotową infografikę na swoim koncie lub na dysku w pliku RAW lub PNG.
To narzędzie w wersji podstawowej jest darmowe, ale posiada kilka ograniczeń, jak na przykład ilość motywów czy limit do 5 elementów graficznych, które możesz dodać z dysku. Jeśli przypadnie Ci ono do gustu i zdecydujesz się na zakup, możesz wybrać jedną z dwóch opcji: płatność miesięczna w wysokości 29 USD lub roczna w wysokości 169 USD.
Ostatnią moją propozycją jest Easel.ly. Jest to oparte na silniku Wordpress narzędzie, które zachwyciło mnie, nie tylko dlatego, że jestem fanem Wordpressa;), ale także z wielu innych powodów.
Rejestracja następuje jedynie za pomocą formularza nieodbiegającego od tego znanego użytkownikom Wordpressa. Sama aplikacja działa dość szybko, choć u mnie edytor graficzny trochę przymulał. Masz w niej do wyboru pakiet około 15 gotowych motywów. Do wykorzystania otrzymasz także dostęp do 10 kategorii grafik, takich jak miedzy innymi: ludzie, zwierzęta czy transport. To jednak nie koniec, autorzy tej internetowej aplikacji umożliwią Ci również dodawanie obiektów graficznych, łatwe ich powielanie a także edytowanie kolorów, grafiki czy tekstu, które odbywa się intuicyjnie i jak przy poprzednich dwóch narzędziach, także i w tym przypadku, każdy bez problemu powinien się uporać z tymi zadaniami.
Kiedy już jesteś zadowolony z efektów swojej pracy, klikasz “save” i wychodzisz z edytora do strony gdzie oczom Twoim ukaże się Twoja ostatnia infografika. Z tego menu wybierasz, pożądaną wersję, którą możesz następnie zapisać na dysku w formacie JPG, przesłać link bezpośrednio do dedykowanej strony lub pobrać kod, który umieścisz na blogu lub stronie internetowej, podobnie jak ma to miejsce w aplikacji infogr.am. Z Easel.ly można korzystać obecnie zupełnie za darmo i nie widać żadnych znaków płatnych funkcji.
Te trzy aplikacje są trzema różnymi narzędziami, tworzącymi ten sam produkt końcowy ale działającymi zupełnie różnie. Musisz koniecznie sprawdzić trzy i wybrać najlepszą dla siebie. Mam nadzieję, że któraś z nich przypadnie Ci do gustu i pewnego dnia zaskoczysz swojego szefa świetnie wykonanym raportem, którego częścią będzie ciekawie zmajstrowana infografika. Awans murowany;)
Jak zwykle na koniec moich tekstów, proszę o ciekawe komentarze. Możesz napisać, która z wyżej wymienionych aplikacji najbardziej Ci się podoba i dlaczego? Możesz także pochwalić się stworzoną za ich pomocą infografiką - dla szefa lub dla zabawy:). A może znasz jakieś podobne narzędzia? Napisz, czekam na Twój konstruktywny i zawierające użyteczne informacje komentarz;).
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu