Ciekawostki technologiczne

Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Co najczęściej grały radia w 2021 roku

Mirosław Mazanec
Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Co najczęściej grały radia w 2021 roku
3

Patrząc na czołówkę zestawienia przygotowanego przez ZPAV można powiedzieć, że Inżynier Mamoń z Rejsu wciąż rządzi.

Nowe wersje starych hitów

Miejsce pierwsze to Friday (Dopamine Re-Edit), czyli nowa wersja hitu Nightcrawlers Push The Feeling On. Miejsce drugie – remix I Was Made, który jest odświeżoną wersją hitu I Was Made for Lovin’ You Baby grupy Kiss. Dopiero na miejscu trzecim coś oryginalnego. I to po polsku – Ale jazz! sanah i Vito Bambino.

Polskich piosenek na liście jest mało. W pierwszej 20-ce są tylko trzy. W pierwszej setce już jest lepiej, zmieściło się 26 utworów, triumfuje sanah z pięcioma.

Poza nią w 20-ce mamy jeszcze ubiegłoroczny hymn Męskiego Grania „I ciebie też, bardzo” przygotowany przez Darię Zawiałow, Dawida Podsiadłę i Vita Bambino oraz „Bez Ciebie” Dawida Kwiatkowskiego. Zajmują odpowiednio miejsca 4 i 12.

Polskiej muzyki w porównaniu do roku 2020 jest mniej. Wtedy w pierwszej dwudziestce były 4 utwory, w pierwszej setce – 28.

Kobiety górą

Pięć singli w top 100 zapewniło sanah pierwsze miejsce w zestawieniu sumującym słuchaczy wszystkich utworów danego artysty odtwarzanych w 2021 r. Na miejscu drugim jest Ava Max, podium zamyka Dua Lipa. Te same trzy wokalistki zajmowały podium także przed rokiem, wtedy w innej kolejności: Ava Max, Dua Lipa, sanah.

Generalnie w zestawieniu rządzi muzyka lekka, łatwa i przyjemna.

Całe zestawienie znajdziecie tutaj.

Listę Airplay przygotowuje co roku firma MicroBe na zlecenie ZPAV czyli Związku Producentów Audio Video. To zestawienie najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych. Monitorowanych jest 76 rozgłośni oraz 14 muzycznych kanałów telewizyjnych.

Co z polskimi piosenkami?

Przypomnijmy, że dokładnie tydzień temu poseł Marek Suski złożył do Marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy regulującej ilość polskiej muzyki w radiu. Czas jej nadawania miałby zostać zwiększony z 33 do 50 proc. czasu dla wszystkich piosenek, z czego zdecydowana większość z nich, 80 proc., musiałaby być emitowana w najlepszym czasie antenowym, od godziny 5 do 24.

W tym momencie stacje układają playlisty w ten sposób, że polska muzyka jest najczęściej grana w nocy, w czasie minimalnej słuchalności.

Projekt zakłada też promocję utworów premierowych i artystów debiutujących na rynku. Suski tłumaczył, że zmiany te są spowodowane troską władz o polskich artystów, którzy w wyniku pandemii ograniczającej ich aktywność koncertową, stracili znaczną część swych dochodów. Zdaniem polityków opozycji to ukłon w stronę Pawła Kukiza, który zyskałby na proponowanych zmianach. Lider Kukiz’15 stwierdził, że kontestuje propozycje PiS. Zwrócił również uwagę, że jego ugrupowanie zgłasza podobne postulaty już od 2016 r.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu