Recenzja

Teufel Radio One: radio, budzik i głośnik BT w jednym

Kamil Świtalski
Teufel Radio One: radio, budzik i głośnik BT w jednym
2

Głośnik Bluetooth w połączeniu z radiem? Nic nowego — co więcej, kojarzonego przez większość przede wszystkim z produktami z niższej półki cenowej. Takie sprzęty są na rynku od lat — i choć lwia część z nich serwowana jest w zaskakująco niskich cenach, to... no cóż, z niską ceną często wiąże się tak...

Głośnik Bluetooth w połączeniu z radiem? Nic nowego — co więcej, kojarzonego przez większość przede wszystkim z produktami z niższej półki cenowej. Takie sprzęty są na rynku od lat — i choć lwia część z nich serwowana jest w zaskakująco niskich cenach, to... no cóż, z niską ceną często wiąże się także niska jakość produktu. Teufel to marka, która od lat słynie z tego, że serwuje wysokiej jakości rozwiązania audio - czy to w formie słuchawek, soundbarów czy właśnie głośników. Dlatego z ciekawością sprawdziłem ich najnowszy, wprowadzony kilkanaście dni temu na rynek, produkt - Teufel Radio One.

Teufel Radio One nie urzekł na starcie prostotą obsługi

Głośnik z radiem Bluetooth od Teufel na początku nieco mnie zaskoczył brakiem jakiejkolwiek intuicyjności. Instrukcja nie okazała się zbyt pomocna, przez dłuższą chwilę poszukiwałem opcji konfiguracji daty i godziny... tymczasem wystarczyło uruchomić radio, wyszukać stację - a głośnik automatycznie zaciągnął wszystkie dane. Niby łatwo, ale nie. No ale po pierwszych trudach okazało się, że cała reszta jest dużo łatwiejsza — a po chwili okazało się że zarówno radio FM jak i DAB+ obsługiwane przez Teufel Radio One działają bez problemów. Szybko okazało się, że za pomocą kilku dostępnych w urządzeniu przycisków i okrągłego kontroler zarówno ręczne jak i automatyczne wyszukiwanie stacji radiowych to banał. Zdziwiło mnie jednak to, jak niewiele stacji radiowych wyszukało urządzenie. Rozwiązaniem problemu okazało się wyciągnięcie w dolnej części urządzenia niepozornej anteny — dzięki niej urządzenie wyszukało znacznie więcej stacji.

Jest radio, a co poza nim?

Producent reklamuje Teufel Radio One jako radio Bluetooth - i ma do tego pełne prawo. Mi jednak bliżej do podcastów i własnej muzyki, dlatego po wstępnej konfiguracji i sprawdzeniu jak działa jako radio, podłączyłem do niego smartfon i uruchomiłem ulubione piosenki (to można zrobić zarówno bezprzewodowo po BT, jak i wykorzystując wyjście AUX). Jakość dźwięku pozytywnie zaskakuje — mowa o niewielkiej konstrukcji skrywającej 20W głośniki bazujące na aluminiowych przetwornikach szerokopasmowych o średnicy 55mm. Firma od lat specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości rozwiązań dźwiękowych - i tym razem też nie zawiodła. Solidny bas dobrze uzupełnia niskie tony, które — jak można się było spodziewać — brzmią naprawdę dobrze. Poczucia przestrzenności nie brakuje - co jest pełną zasługą technologii Dynamore. Głośnik okazał się bardzo uniwersalnym i niezależnie od tego czy słuchałem muzyki elektronicznej, popu czy czegoś mocniejszego - wszystko brzmiało dobrze. Podobnie zresztą jak podcasty, których odsłuchałem na nim zdecydowanie najwięcej. Bądźcie też przygotowani na to, że przy dużej głośności głośnik lubi się ruszać, dlatego warto skorzystać z samoprzylepnych pasków pełniących rolę nóżek - i będących elementem zestawu. Warto jednak mieć na uwadze, że dopiero przy wartościach końcowych głośnik zaczyna trzeszczeć - ale i tak nie jest to tak dokuczliwe, jak w wielu innych modelach konkurencji.

Jest głośnik, jest radio, jest zegar... w takim razie nie mogło zabraknąć także... budzika! Możemy ustawić budzik jednorazowy lub schematyczny — ze wsparciem drzemki. Do naszej dyspozycji otrzymaliśmy cztery dźwięki alarmów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z radia lub muzyki z naszego telefonu. Wisienką na torcie jest port USB, który umieszczono tam by wszyscy mogli wygodnie podłączyć na noc smartfon (lub inne urządzenie) do ładowania.

Teufel Radio One - solidny sprzęt w cenie, która może odstraszyć

Za jakość trzeba zapłacić - i Teufel Radio One jest tego idealnym przykładem. Myślę że rekomendowane 779 złotych będzie dla wielu barierą nie do przeskoczenia. Z drugiej strony, decydując się na ten sprzęt zyskujemy solidnej klasy urządzenie, które nie tylko dobrze wygląda, ale też świetnie brzmi. W niewielkiej obudowie zamknięto podzespoły oferujące naprawdę wysoką jakość. Solidne akcesorium które świetnie sprawdzi się zarówno jako radio, jako budzik jak i sprzęt audio. Po prostu i aż.

Teufel Radio One
plusy
  • wysoka jakość dźwięku
  • radio FM i DAB+
  • AUX lub Bluetooth do wyboru
minusy
  • nieintuicyjna obsługa
  • cena urządzenia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu