Dyskusja nad paszportami covidowymi toczy się w przestrzeni publicznej od wielu miesięcy. Sam pomysł spotykał się do tej pory ze skrajnym odbiorem, jednak już tylko z nieznaczną przewagą osób opowiadających się za jego wprowadzeniem. Niemniej, dzisiejsza Rzeczpospolita podaje, że trwają już wstępne prace nad ich wdrożeniem w krajach UE już od 25 czerwca.
Tegoroczne wakacje tylko z paszportem covidowym? UE planuje wprowadzić go już 25 czerwca
Dziś uruchomiony został kolejny etap szczepień w Polsce od rocznika 1962. Część obywateli z pewnością chętnie weźmie w nich udział, część nadal ma opory. Jednak wszystko wskazuje na to, że dla tych niezdecydowanych polski rząd i inne kraje UE szykują projekt, który ma ich do nich zachęcić.
Kalendarz szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce
Od dziś do rejestracji na szczepienia w Polsce dopuszczone zostały osoby urodzone 1962 roku i później, aktualny harmonogram przedstawia się następująco:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972,
- 24 kwietnia – rocznik 1973.
Ponadto osoby przewlekle chore ze zdiagnozowaną niewydolnością nerek, chorobą nowotworową czy po przeszczepie komórek, tkanek i narządów mogą przystąpić do szczepień priorytetowo i poza kolejnością.
Jeśli chcecie sami sprawdzić czy już się kwalifikujecie do rejestracji możecie to zrobić bez logowania i Profilu Zaufanego na tej stronie - pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl. Wystarczy na niej podać swój PESEL.
Paszporty covidowe w krajach UE
Jak donosi dzisiejsza Rzeczpospolita w UE trwają wstępne prace nad wprowadzeniem tzw. paszportu covidowego - Zielone Zaświadczenie Cyfrowe, stworzone na wzór już obowiązującego w Izraelu. Miałby on umożliwiać swobodne podróżowanie dla zaszczepionych osób, bez konieczności przechodzenia kwarantanny czy legitymowania się testem.
Na stronie Fly4free.pl możecie zapoznać się z listą krajów, które aktualnie wymagają albo posiadania negatywnego wyniku testu, albo konieczności przejścia kwarantanny, co w zasadzie przekreśla sensowność wyjazdów wakacyjnych. Jedynie 6 krajów nie wprowadziło (dane sprzed 3 tygodni) żadnych obostrzeń dla przybywających podróżnych - Albania, Meksyk, Kostaryka, Dominikana, Tanzania + Zanzibar i Macedonia Północna.
Paszport covidowy w zasadzie więc miałby służyć ułatwieniu w podróżowaniu, ale nie tylko. Niektóre państwa zastanawiają się nad jego wykorzystaniem wewnątrz kraju, jako przepustkę wstępu do kin, na stadiony czy do teatrów. Premier Morawiecki zapytany o termin wprowadzenia takich zaświadczeń, umożliwiających swobodne podróżowanie dla rodaków poinformował, że na razie trwają wstępne prace nad takim projektem w UE. Przy czym zaznaczył, że ich tempo i termin wprowadzenia uzależniony jest od udostępnienia możliwości zaszczepienia się wszystkim chętnym, co w żadnym kraju UE jeszcze nie nastąpiło.
Co Polacy myślą o pomyśle wprowadzenia paszportów covidowych? Jak wspominałem na początku, jeszcze w styczniu za takim rozwiązaniem w sondażu IBRiS opowiadało się aż 47,5% ankietowanych, przeciwnych było zaledwie 25% badanych. Jednak ostatnie kwietniowe badanie pokazuje już nieznaczną przewagę popierających. Za lub zdecydowanie za opowiada się obecnie 44% rodaków, a przeciwnego zdania jest już 39,2% osób, którym to pomysł ten przestaje się już podobać.
Paszport covidowy ma mieć formę wzajemnie honorowanego w krajach UE zaświadczenia cyfrowego. Otrzymywać go mają ozdrowieńcy, osoby zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub legitymujący się negatywnym wynikiem testu. Nad szczegółami i zasadami jego udostępnienia pracuje już Rada UE, a według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, Polska bierze w nich aktywny udział. Projekt według wstępnych założeń ma zostać uruchomiony już 25 czerwca tego roku, czyli jeszcze przed wakacjami.
Źródło: Rzeczpospolita.
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu