52

iOS – te aplikacje zdecydowanie warto znać

Zarówno Apple, jak i Google, chwalą się milionami aplikacji dostępnych w ich repozytoriach. Wśród nich znajduje się mnóstwo ciekawych oraz mniej ciekawych propozycji.

Z pewnością macie już swoje ulubione aplikacje, jednak jeśli chcecie spróbować czegoś nowego, oto kilka propozycji. Część z prezentowanych aplikacji jest większości dobrze znana – i trudno się dziwić, bo w swoich kategoriach nie mają konkurencji – inne to natomiast mniej popularne, aczkolwiek dobrze rokujące rozwiązania. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Apka aparatu

Halide 

Halide oferuje przejrzysty, czytelny oraz wygodny interfejs w dużej mierze oparty o gesty. Aplikacja pozwala na zapis zdjęć do stratnych formatów JPEG i HEIC, jak i do bezstratnego DNG (gdy DNG nie jest dostępny, Halide zapisuje fotki do TIFF). Poza tym Halide oferuje focus picking oraz histogram. Wśród dodatkowych opcji warto wspomnieć o trybie głębi, który symuluje tryb portretowy i pozwala oglądać fotografowane obiekty w trybie AR.

Alternatywy:

ProCam 7

Blokowanie reklam w Safari

AdGuard 

AdGuard oferuje bogatą bazę filtrów, choć korzystać można tylko z niewielkiej ich części, gdyż na więcej nie pozwala limit obsługiwanych przez Safari definicji. Darmowa wersja aplikacji pozwala na korzystanie z podstawowych funkcji, reszta (w tym widoczny poniżej ciemny motyw) ukryta jest za czasową subskrypcją.

Chmura

OneDrive

OneDrive to chmura od Microsoftu i domyślna usługa tego typu na Windowsie 10. OneDrive pozwala na łatwe udostępnianie plików, współpracę (np. na plikach .docx) oraz Magazyn osobisty, czyli bezpieczną przestrzeń na pliki. Magazyn chroniony jest za pomocą Touch/ Face ID oraz weryfikacji dwuetapowej, a także blokuje się automatycznie po 3 minutach bezczynności.

Alternatywy:

Dropbox

Dysk Google

Czytnik RSS

Squid 

Squid to popularny agregator treści o określonej tematyce, który wyświetla treści zarówno z Polski, jak i innych krajów. Ponadto oferuje tryb Readera, zapisywanie artykułów na później oraz narzędzia do edycji zrzutów (rysowanie, dodawanie tekstu) z czytanych tekstów .

Alternatywy:

Microsoft News

Google News

Edycja zdjęć i filtry

Lightroom 

PS Express 

RNI Films

O ile obecność Lightrooma oraz PS Express z pewnością nie wymagają wyjaśnień, o tyle warto wspomnieć o RNI Films. Jest to aplikacja z filtrami w stylu analogowych klisz, które podzielone są na kilka typów (Vintage, Negative, Slide, Instant, BW). Poza tym aplikacja oferuje prostą edycję parametrów zdjęcia (jasność, kontrast, ziarno, tinta, itp.) oraz funkcję przycinania do określonych proporcji.

Alternatywy:

VSCO

Darkroom

Snapseed

Klawiatura

Gboard 

Gboard to aplikacja od Google, która ma liczne zalety, ale i wady. Do pierwszych zaliczają się rozbudowane opcje personalizacji oraz wygoda korzystania. Będąc przy wadach należy wspomnieć o trybie horyzontalnym, który zajmuje znacznie więcej miejsca niż klawiatura Apple i SwiftKey od Microsoftu, a także nie zawsze trafną predykcję i korektę słów.

Alternatywy:

SwiftKey

Klient poczty

Outlook 

Za Outlook’iem przemawia świetne renderowanie wiadomości, wsparcie dla POP3 oraz IMAP (wraz z ich automatyczną konfiguracją), chmur (OneDrive, Dropbox, Dysk Google, Box), synchronizacja kalendarza z wersją na PC i wsparcie dla dodatków (Evernote, FedEX Tracking, Jira Cloud, Slack, Trello i wiele innych). Wśród wad warto wspomnieć o problemach z wyświetlanie awatarów rozmówców oraz często nieprawidłową liczbę nieprzeczytanych wiadomości.

Alternatywy:

AirMail

Spark

Nagrywanie wideo

FiLMiC Pro

FiLMic Pro to aplikacja dla osób lubiących mieć pełną kontrolę nad aparatem. Między innymi z tego powodu chętnie korzystają z niej filmowcy nagrywający filmy z serii Shot on iPhone, osoby odpowiedzialne za nagrywanie teledysków, a nawet filmów. Aplikacja oddaje w ręce użytkownika zaawansowaną kontrolę ustawień, zapis do LOG, sławne Live Analytics, czy focus picking.

Alternatywy:

MAVIS – Pro Camera

Narzędzia sieciowe

– Network Pro

Network Pro to aplikacja pozwalająca na, m.in. sprawdzenie danych połączenia sieciowego, listy urządzeń podłączonych do sieci, przetestowanie pingu, śledzenie zużycia danych.

Alternatywy:

– iNetTools

 

Open Signal

Open Signal pozwala sprawdzić, gdzie znajduje się nadajnik sieci GSM, przeprowadzić speed test oraz śledzić zużycie danych komórkowych.

Nauka i edukacja

TED

TED to platforma dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć na różne kwestie z innej perspektywy lub posłuchać, co znane autorytety twierdzą na dany temat. Aplikacja na iOS ułatwia dostęp do szerokiej bazy przemówień dostępnych w serwisie TED, pobierania nagrań na później oraz prowadzenie historii obejrzanych już przemówień. Przemówienia dostępne są głównie w języku angielskim, a wśród napisów (zazwyczaj) na próżno szukać języka polskiego.

Khan Academy

Khan Academy otwiera dostęp do dość szerokiej bazy wiedzy ukazanej w prosty i zrozumiały sposób, często za pomocą łatwych do wyobrażenia sobie analogii. Wybierać można spośród licznych kategorii, w tym: matematyka, nauki przyrodnicze, ekonomia i finanse, informatyka, przygotowanie do egzaminu, rozmowy i wywiady, i inne. Podobnie jak w przypadku aplikacji TED, tak i tutaj językiem wiodącym jest angielski.

LifeHacks

Life Hacks to baza krótkich mądrości i wskazówek, które mogą uratować nas w nie jednej sytuacji. Od wysyłania mejli, przez zajęcia domowe, po wypad ze znajomymi. Wskazówki są zapisane po angielsku.

Notatnik

OneNote

OneNote oferuje czytelny wygląd nawiązujący do fizycznego notatnika i oferuje wiele przydatnych rozwiązań, np. szybkie tworzenie notatek, list, dodawanie zdjęć oraz plików audio, wygodne narzędzia formatowania tekstu, czy synchronizację ze Sticky Notes z Windowsa 10.

Alternatywy:

Bear

Evernote

SimpleNote

Google Keep

Odtwarzacz muzyki

VoX Music Player

VoX oferuje czytelny, wygodny i praktyczny interfejs oraz wsparcie dla serwisów SoundCloud, Spotify Premium oraz Last.fm. Niestety, część funkcji ukryta jest za drogą subskrypcją, jednak nie jest ona wymagana do korzystania z aplikacji.

Alternatywy:

KaiserTone

Odtwarzacz wideo

Infuse

Za Infuse przemawia wiele elementów, a wśród nich wygodne zarządzanie biblioteką filmów, świetna jakość oraz wydajność odtwarzania wideo (w tym .MKV w jakości BRremux), wsparcie dla wielu źródeł plików (przeglądarka, FTP, iTunes, Plex, chmura, pliki lokalne), wsparcie dla różnych formatów napisów, miniaturka z podglądem podczas przewijania filmu i wiele więcej. Niestety, Infuse ma podobny problem jak VoX – część funkcji ukryto za paywallem w postaci subskrypcji.

Alternatywy:

VLC

Skanowanie dokumentów

Scanbot

Scanbot to prosta aplikacja, która dobrze sprawdza się w tym, do czego została stworzona – „skanowania” dokumentów.  Scanbot wspiera różne usługi chmurowe i pozwala na łatwy eksport skanów do formatu PDF.

Alternatywy:

Cam Scanner

Adobe Scan

Utilities/ Użytkowe

Czyj to numer

Czyj to numer to aplikacja przydatna w chwili, gdy dzwoni do nas nieznany numer lub sami taki wbijamy. Jeśli znajduje się on w bazie numerów usługi (do której numery dodawać mogą także jej użytkownicy) to wyświetli się informacja czy jest to telemarketer lub inny (niepożądany) numer.

TestM

TestM to aplikacja przydatna, gdy gdy chce się kupić iPhone’a z drugiej ręki. Aplikacja pozwala przeprowadzić krótki test różnych elementów urządzenia w celu sprawdzenia czy wszystko działa jak należy. Test trwa tylko kilka minut, a może dostarczyć wiele ważnych informacji.