Nauka

Jak bardzo "mądry" jest żółw? Możesz być niesamowicie zaskoczony

Jakub Szczęsny
Jak bardzo "mądry" jest żółw? Możesz być niesamowicie zaskoczony
Reklama

Nie okazują emocji jak psy. Nie wtulają się jak koty. Nie krzyczą z radości jak papugi. A jednak: żółwie czerwonołape (Chelonoidis carbonaria) mają nastroje. I to takie, które są zaskakująco podobne do naszych. Badania opublikowane w "Animal Cognition" podważają jedno z ostatnich bezpiecznych założeń o gadach: że ich emocje, jeśli w ogóle istnieje coś takiego, ograniczają się do chwilowych impulsów. Te mogą mieć nawet określony nastrój.

Dyskusja o tym, czy gady "czują", wychodzi poza nawias bardzo frywolnej filozofii. Od uznania zdolności do przeżywania stanów afektywnych zależy to, jak traktuje je prawo, jak urządzamy terraria i jakie obowiązki ciążą na ich opiekunach. Przez lata dominował pogląd, że nawet jeśli gady potrafią uczyć się czy rozwiązywać problemy, to i tak są zamknięte w poznawczym pudełku pozbawionym emocji.

Reklama

To wszystko jednak runęło. Zespół z Uniwersytetu w Lincoln wykazał, że żółwie potrafią interpretować dwuznaczne sytuacje w sposób zależny od swojego nastroju. Co ważne: nie chodzi o jednorazowy, chwilowy strach czy ekscytację. Chodzi o długotrwały, "unoszący się" nad nimi stan emocjonalny, który naukowcy nazwali wręcz optymizmem. Czyli tak: jak żółwiowi jest dobrze, to jest bardziej optymistycznie nastawiony do świata.

W głowie żółwia

Naukowcy zaprojektowali test uprzedzenia poznawczego (cognitive bias test), wykorzystywany dotąd u ssaków i ptaków. Trening zaczynał się od nauczenia żółwi, że w jednej części wybiegu czeka nagroda (liście rukoli), a w drugiej nie. Gdy zwierzę rozumie już zasady, badacze umieszczają miskę z jedzeniem w miejscu pośrednim. Nie wiadomo, czy będzie nagroda, czy nie.

Optymistycznie nastawiony żółw podejdzie szybciej. Optymistycznie nastawiony mniej będzie zwlekał. Tego typu wnioski z badań są znane z badań nad psami, szczurami czy nawet pszczołami. Ale u gadów? Dotąd nie było na to twardych dowodów.

Nastrój koreluje z lękiem

Każdy z 15 żółwi uczestniczył też w dwóch testach lęku: z nowym przedmiotem i w nowym otoczeniu. Obserwowano, jak szybko ruszają z miejsca, jak blisko podchodzą i jak bardzo wysuwają głowę ze skorupy (to ostatnie jest u żółwi wskaźnikiem względnego spokoju).

Im większy "optymizm" w teście poznawczym, tym mniejsze oznaki lęku w nowych sytuacjach. Z kolei bardziej "pesymistyczne" żółwie wykazywały większą ostrożność i mniej eksplorowały. To trochę jak z ludźmi. Im nam lepiej, tym bardziej ciekawi świata jesteśmy. Im mniej szczęścia, tym mniej aktywności z naszej strony.

W tym przypadku nie chodzi o samo tempo poruszania się. Niektóre zależności wykryto niezależnie od ruchu, na podstawie zachowań związanych z wysuwaniem głowy. To znaczy, że mamy do czynienia z rzeczywistą zmianą stanu afektywnego, a nie tylko reaktywnością motoryczną.

Gady z uczuciami?

Jeśli żółwie potrafią być w danym nastroju, to znaczy, że odczuwają. A skoro odczuwają, to cierpią. A skoro cierpią, to mają prawo do ochrony. Nie tylko przed przemocą fizyczną, ale i przed trzymaniem ich w lichych warunkach. Sam miałem kiedyś żółwia: miał akwaterrarium z filtrem, grzałkę, miał swój kamień i dostęp do światła UVB z lampy. Dostawał odpowiednie jedzenie i suplementy. Aż poszedłem na studia i przestałem mieć żółwia, bo go sprzedałem: nie byłem w stanie już się nim zajmować.

Reklama

Czy był "szczęśliwy"? Cóż, nigdy mi tego nie powiedział, ale mam nadzieję, że tak. Wiem jednak, że ludzie często traktują żółwie tak, że w sumie to im wystarczy trochę wody, akwaterrarium i raz na jakiś czas jedzenie. Cały czas szklana klatka i... tyle z życia.

Czytaj również: Zwierzęta są mądrzejsze, niż myśleliśmy? Badacze rozwiewają wątpliwości

Reklama

Dla biologów natomiast to sygnał, że należy przeprojektować pojmowanie emocji w królestwie zwierząt. Jeśli nastroje mogą istnieć w mózgu gada, to pytanie nie brzmi już "czy?", ale "u kogo jeszcze?". Wiele wskazuje, że emocji wśród zwierzaków jest dużo więcej, niż nam się zdawało.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama