Felietony

Zobacz jedyny taki samochód na świecie. Sweptail powstał specjalnie na życzenie klienta

Marcin Hołowacz
Zobacz jedyny taki samochód na świecie. Sweptail powstał specjalnie na życzenie klienta
19

Sweptail powstał specjalnie na życzenie klienta, który chciał otrzymać samochód jedyny w swoim rodzaju.

Naprawdę wyjątkowy Rolls-Royce

Kiedyś czytałem sobie bardzo przystępną książkę o ekonomii, która informowała o pewnej podstawowej prawdzie tego świata. To oczywiste, że można stworzyć różne warianty cenowe dla określonych dóbr w taki sposób, aby najlepiej wkomponować się w potrzeby różnych ludzi. Jeden szuka oszczędności, więc zadowoli się np. kawą bez dodatków, ale za to w niższej cenie. Drugi chciałby wydać więcej, ale za to oczekuje, że jego wydatek będzie sensownie uzasadniony przez otrzymane dodatki. Zapamiętałem, że jest jeszcze jedna grupa ludzi, która wydaje się być tą najciekawszą. Są ludzie, którzy chętnie grubo przepłacą tylko po to, żeby poczuć się wyjątkowo. Nie są oni zainteresowani otrzymaniem sensownych dodatków, które są dobrze uzasadnione pod względem cenowym… Oni zapłacą znacznie więcej, bo tego chcą. Mają pieniądze i chcą je wydać (czytaj kilkukrotnie przepłacić), więc trzeba im to umożliwić, bo inaczej ty drogi sprzedawco odbierasz sobie szansę na dobry zarobek. W zamian trzeba tylko dać coś o wydźwięku „premium”.

Wydaje mi się, że do takiej grupy ludzi należy klient firmy Rolls-Royce, któremu nie wystarczyło kupno luksusowego samochodu. Przecież każdy może sobie kupić luksusowy samochód, bo luksusowych samochodów jest pełno i kupują je wszyscy przyszli posiadacze takich pojazdów! No jak to tak… nie ma czegoś bardziej wyjątkowego, tylko dla mnie? Czegoś super premium? A no jest!

Niedawno świat mógł zobaczyć nowy model Rolls-Royce’a, który jest dosłownie jedynym takim modelem na całym świecie. Mowa o samochodzie Sweptail, którego nadwozie zostało zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z życzeniami klienta. Tak, jest to luksusowy pojazd, ale w zamian za odpowiednią kwotę (nie mam pewności, jednak internetowe plotki głoszą, że to prawdopodobnie najdroższe nowe auto na świecie) pojazd ten stał się naprawdę wyjątkowy, ponieważ nie ma takiego drugiego.

Sweptail

Pora na trochę informacji na temat samego Sweptaila. Jak wyjaśnia Giles Taylor, Director of Design w Rolls-Royce Motor Cars:

Samochód został zaprojektowany i ręcznie stworzony by spełnić oczekiwania konkretnego klienta. Człowiek ten przyszedł do nas z pomysłem. Naszą rolą podczas procesu twórczego było doradzanie, a następnie szycie według jego miary. Można powiedzieć, że ubiór ten został skrojony zgodnie ze stylem, przez pryzmat którego będziemy oceniani.

Klient pragnął otrzymać dwuosobowego coupé, który będzie posiadał sporych rozmiarów panoramiczny szklany dach. Natchnieniem były współczesne jachty oraz nadwozia samochodów marki Rolls-Royce z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Giles Taylor wraz ze swoim zespołem projektantów poświęcili na to (wraz z klientem) kilka lat, a efekty… trzeba przyznać, że są naprawdę imponujące.

Wydaje mi się, że dzięki tej prostej zasadzie o której wspomniałem wyżej, powstał bardzo oryginalny samochód, który inaczej nie ujrzałby światła dziennego.

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu