Felietony

3 przełomy naukowe i technologiczne, które na zawsze odmienią ludzkość

Marcin Hołowacz
41

3 przełomy naukowe i technologiczne, które moim zdaniem sprawią, że ludzkość już nigdy nie będzie taka sama, a jej rozwój wkroczy na zupełnie nowy i niewyobrażalny etap.

Sztuczne, zaprojektowane przez nas życie

Jak tłumaczy Hank Green z SciShow, możemy ściągnąć z internetu odpowiedni plik, a następnie wykorzystując do tego drukarkę 3D, rozpocząć budowanie określonej struktury na podstawie tego pliku. Informacja, którą stworzył jakiś człowiek zostaje zamieniona na konkretny obiekt w prawdziwym świecie. A gdyby tak sztucznie stworzyć DNA i wszczepić je do komórki bakterii, która wcześniej została pozbawiona swojego pierwotnego łańcucha DNA? To taka pusta skorupa, do której wkładamy stworzone przez nas instrukcje, a ta zaczyna je wykonywać. J.Craig Venter dokonał czegoś takiego i stworzył komórkę, która była sterowana przez sztucznie stworzony genom.

Być może naukowe przełomy w przyszłości pozwolą na tworzenie zupełnie nowych gatunków od podstaw. Nie tylko bakterie, ale też rośliny i zwierzęta będą istnieć za sprawą ludzkiego projektu - organizmy zaprojektowane w taki sposób, żeby pełniły funkcje, które będą przydatne człowiekowi. Sami ludzie również mogliby stworzyć nowy, w 100% świadomie zaprojektowany gatunek ludzki, który będzie… doskonały? Science fiction czy potencjalnie możliwy do zrealizowania scenariusz, który mógłby mieć miejsce w przyszłości?

https://www.youtube.com/watch?v=MlAlOZIkm2M

Koronki neuronowe

Bezprzewodowy interfejs mózg-komputer, który zostanie zaimplementowany do mózgów nowego, syntetycznego gatunku ludzkiego. Co wy na to? Nie dość, że uzyskamy gatunek pozbawiony wszelkich wad, wyposażony w całkiem nowe możliwości, które zostaną świadomie zaprojektowane, to jeszcze wyposażymy go w koronki neuronowe. Taka dodatkowa warstwa mózgu pozwoli na niewyobrażalnie szybkie przesyłanie informacji między komputerami i ludźmi. Ponadto wymiana myśli między jednym a drugim człowiekiem również będzie zachodzić błyskawicznie. Przepustowość przesyłania informacji z jednego mózgu do drugiego mózgu będzie tak duża, że trudno sobie to wyobrazić. Dzisiaj wypowiadamy słowo za słowem, a druga osoba słyszy słowo, potem drugie słowo, aż w końcu powstaje z tego zdanie, a całość jest wyjątkowo powolnym procesem, który mógłby przebiegać zupełnie inaczej, tzn. sprawniej.

Wyobraź sobie, że w ułamku sekundy otrzymujemy informację będącą równowartością dwugodzinnego przemówienia na temat jakiejś nowej technologii. Nasze sztucznie zaprojektowane mózgi świetnie sobie radzą z szybkim przyswajaniem ogromnych ilości informacji, w czym dodatkowo pomaga im wszczepiona od najmłodszych lat koronka neuronowa.

https://www.youtube.com/watch?v=ZrGPuUQsDjo

AGI (artificial general intelligence), czyli silna sztuczna inteligencja

Jeżeli stworzymy sztuczną inteligencję, która będzie na poziomie inteligencji człowieka, to po chwili mogłaby się samodoskonalić w niewyobrażalnym tempie. Sama nauczy się programować i stworzy jeszcze lepszą AGI, której ludzie nie będą w stanie nawet pojąć. Ta z kolei będzie kontynuować swój proces doskonalenia i będzie czymś wielokrotnie potężniejszym niż tylko inteligencja na poziomie ludzkiego mózgu. W krótkim czasie dokona odkryć, do których samodzielnie doszlibyśmy dopiero w ciągu setek lat, albo nigdy. Żeby nad nią zapanować, osobliwość zostanie połączona z ludzkimi umysłami za pomocą koronek neuronowych. Od tej pory każdy człowiek będzie mógł korzystać z nieograniczonych możliwości oferowanych przez symbiozę z osobliwością. W krótkim czasie nastąpią rewolucyjne zmiany we wszystkich aspektach naszego życia, a ludzkość wkroczy na zupełnie nowy etap swojego rozwoju.

https://www.youtube.com/watch?v=9snY7lhJA4c

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu