Felietony

3 przełomy naukowe i technologiczne, które na zawsze odmienią ludzkość

Marcin Hołowacz
3 przełomy naukowe i technologiczne, które na zawsze odmienią ludzkość
41

3 przełomy naukowe i technologiczne, które moim zdaniem sprawią, że ludzkość już nigdy nie będzie taka sama, a jej rozwój wkroczy na zupełnie nowy i niewyobrażalny etap.

Sztuczne, zaprojektowane przez nas życie

Jak tłumaczy Hank Green z SciShow, możemy ściągnąć z internetu odpowiedni plik, a następnie wykorzystując do tego drukarkę 3D, rozpocząć budowanie określonej struktury na podstawie tego pliku. Informacja, którą stworzył jakiś człowiek zostaje zamieniona na konkretny obiekt w prawdziwym świecie. A gdyby tak sztucznie stworzyć DNA i wszczepić je do komórki bakterii, która wcześniej została pozbawiona swojego pierwotnego łańcucha DNA? To taka pusta skorupa, do której wkładamy stworzone przez nas instrukcje, a ta zaczyna je wykonywać. J.Craig Venter dokonał czegoś takiego i stworzył komórkę, która była sterowana przez sztucznie stworzony genom.

Być może naukowe przełomy w przyszłości pozwolą na tworzenie zupełnie nowych gatunków od podstaw. Nie tylko bakterie, ale też rośliny i zwierzęta będą istnieć za sprawą ludzkiego projektu - organizmy zaprojektowane w taki sposób, żeby pełniły funkcje, które będą przydatne człowiekowi. Sami ludzie również mogliby stworzyć nowy, w 100% świadomie zaprojektowany gatunek ludzki, który będzie… doskonały? Science fiction czy potencjalnie możliwy do zrealizowania scenariusz, który mógłby mieć miejsce w przyszłości?

Koronki neuronowe

Bezprzewodowy interfejs mózg-komputer, który zostanie zaimplementowany do mózgów nowego, syntetycznego gatunku ludzkiego. Co wy na to? Nie dość, że uzyskamy gatunek pozbawiony wszelkich wad, wyposażony w całkiem nowe możliwości, które zostaną świadomie zaprojektowane, to jeszcze wyposażymy go w koronki neuronowe. Taka dodatkowa warstwa mózgu pozwoli na niewyobrażalnie szybkie przesyłanie informacji między komputerami i ludźmi. Ponadto wymiana myśli między jednym a drugim człowiekiem również będzie zachodzić błyskawicznie. Przepustowość przesyłania informacji z jednego mózgu do drugiego mózgu będzie tak duża, że trudno sobie to wyobrazić. Dzisiaj wypowiadamy słowo za słowem, a druga osoba słyszy słowo, potem drugie słowo, aż w końcu powstaje z tego zdanie, a całość jest wyjątkowo powolnym procesem, który mógłby przebiegać zupełnie inaczej, tzn. sprawniej.

Wyobraź sobie, że w ułamku sekundy otrzymujemy informację będącą równowartością dwugodzinnego przemówienia na temat jakiejś nowej technologii. Nasze sztucznie zaprojektowane mózgi świetnie sobie radzą z szybkim przyswajaniem ogromnych ilości informacji, w czym dodatkowo pomaga im wszczepiona od najmłodszych lat koronka neuronowa.

AGI (artificial general intelligence), czyli silna sztuczna inteligencja

Jeżeli stworzymy sztuczną inteligencję, która będzie na poziomie inteligencji człowieka, to po chwili mogłaby się samodoskonalić w niewyobrażalnym tempie. Sama nauczy się programować i stworzy jeszcze lepszą AGI, której ludzie nie będą w stanie nawet pojąć. Ta z kolei będzie kontynuować swój proces doskonalenia i będzie czymś wielokrotnie potężniejszym niż tylko inteligencja na poziomie ludzkiego mózgu. W krótkim czasie dokona odkryć, do których samodzielnie doszlibyśmy dopiero w ciągu setek lat, albo nigdy. Żeby nad nią zapanować, osobliwość zostanie połączona z ludzkimi umysłami za pomocą koronek neuronowych. Od tej pory każdy człowiek będzie mógł korzystać z nieograniczonych możliwości oferowanych przez symbiozę z osobliwością. W krótkim czasie nastąpią rewolucyjne zmiany we wszystkich aspektach naszego życia, a ludzkość wkroczy na zupełnie nowy etap swojego rozwoju.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu