Felietony

Znalazłem swoją... drugą aplikację w BlackBerry App World, którą warto zakupić

Grzegorz Ułan
Znalazłem swoją... drugą aplikację w BlackBerry App World, którą warto zakupić
6

Wielokrotnie już zaznaczałem w swoich wpisach, że w BlackBerry App World dobrych aplikacji czy gier jest jak na lekarstwo. Dlatego też dość surowo podchodzę do tematu zakupu takowych w mobilnych sklepach. Testuje wiele takich pozycji, większość z nich leży później odłogiem i albo zapominam o nich a...

Wielokrotnie już zaznaczałem w swoich wpisach, że w BlackBerry App World dobrych aplikacji czy gier jest jak na lekarstwo. Dlatego też dość surowo podchodzę do tematu zakupu takowych w mobilnych sklepach. Testuje wiele takich pozycji, większość z nich leży później odłogiem i albo zapominam o nich albo z miejsca kasuje. Decyduje się na zakup takich aplikacji, do których wiem, że będę wracał i używał na co dzień, nie ze względu na atrakcyjny wygląd, ale na ich funkcjonalność i przydatność w codziennym korzystaniu ze smartfonu.

Tak było z BeReader, tak też jest z nowym programem, na który natrafiłem - Amplify.

Zanim zacznę ją Wam opisywać powiem, że to jedna z tych aplikacji, która w słusznym celu udostępniona została na zasadzie triala, którego możemy przetestować w pełnej wersji przez 15 dni. Twórcy, znając specyfikę obsługi terminali BB, doskonale zdają sobie sprawę, że po kilku dniach używania tego narzędzia, większość z nich nie będzie już sobie wyobrażała korzystania z niego bez tej aplikacji. Ja się zaliczam do tej grupy użytkowników. To świetna nakładka na system niezwykle usprawniająca i przyspieszająca powtarzalne czynności, które na co dzień wykonuję z moim telefonem, przedzierając się przez dostępne opcje. Tu, dostępne dosłownie pod jednym "klikiem".

Wiem, że BlackBerry to przede wszystkim fizyczna klawiatura i system skrótów, które natywnie załatwiają kilka z tych usprawnień, które oferuje Amplify, ale nigdy nie podjąłem próby nauczenia się ich wszystkich, a co więcej zapamiętania i w nawyk weszło mi jednak korzystanie z ikon dostępu na pulpicie i obsługi programów z menu opcji.

W smartfonach najszybszym sposobem uruchomienia innej aplikacji jest pozostawienie jej w tle, jednak dość znaczną wadą tego rozwiązania jest obciążenie baterii. Amplify umożliwia dostęp do praktycznie każdej pozycji w telefonie, podczas korzystania z innych aplikacji czy nawet podczas prowadzonej rozmowy.

Amplify, to taka nakładka, którą wywołujemy jednym, zdefiniowanym wcześniej, przyciskiem (przycisk wyciszenia, głośności bądź funkcyjny). Wysuwa się wtedy górny panel z aktualną godziną i datą (również przydatne, ale o tym później). Od tej chwili możemy korzystać z dostępnych w programie opcji. A więc wprowadzać terminarz, dodawać zadania czy notatki bez wychodzenia z danej pozycji. Co ciekawe, jest to szybciej niż bezpośrednio w aplikacji kalendarza. Wystarczy zacząć wpisywać daną komendę, wzbogaconą o autouzupełnianie i zdefiniować treść z czasem trwania, na przykład - 11-1, co doda w kalendarzu zajęty termin pomiędzy 11 a 13.

Możemy też podczas rozmowy albo czytania emaila, wywołać wszystkie terminy w danym dniu (wpisując today) lub nazajutrz (tomorrow) lub każdego innego dnia tygodnia, wpisując po prostu jego nazwę.

Wspominałem o przydatności godziny w wysuwanym pasku aplikacji. Otóż programy w BB mają to do siebie, że wyświetlają się w trybie pełnego ekranu, zasłaniając systemowy pasek. Dość uciążliwa kwestia podczas przeglądania rssów, czytania artykułów czy też podczas grania, kiedy to aby podejrzeć aktualną godzinę, trzeba "zrzucać" daną aplikację do działania w tle.

Kolejną niewątpliwą zaletą programu jest możliwość dostosowania go do swoich potrzeb i zdefiniowania własnych skrótów szybkiego dostępu. Wystarczy określić daną czynność w ustawieniach, przyporządkować dany klawisz, który po wciśnięciu klawisza "$" wyświetli nam już gotową komendę.

Jeśli to nam nie wystarcza, możemy skorzystać z funkcji "Hot Key", która zdefiniowane programy i klawisze im odpowiadające wraz z "altem" uruchamiają od razu daną pozycję.

Dodatkowo program umożliwia szybki dostęp, nie tyle do samych aplikacji, co do ich opcji. I tak, możemy szybko wyświetlać skrzynkę odbiorczą, nadawczą czy zachowane wiadomości, publikować posty na Facebooku czy generować zrzuty ekranu.

Wygląd programu również możemy dostosować do naszych upodobań, tak jak i położenia wiersza poleceń oraz wyboru przycisku uruchomiającego nakładkę. Podczas korzystania z Amplify nie zauważyłem większego obciążenia systemu czy szybszego zużywania baterii. Bez wątpienia to będzie druga moja pozycja, którą zakupię w BlackBerry App World. Po zakończeniu testowego okresu zakup pełnej wersji kosztuje 12 zł. Z czystym sumieniem polecam ten program, przynajmniej do przetestowania przez te dwa tygodnie. Z pewnością przypadnie i Wam do gustu.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobile