Xbox

Jedno ustawienie w konsoli Xbox pozwoli zaoszczędzić 80 PLN rocznie

Kamil Pieczonka
Jedno ustawienie w konsoli Xbox pozwoli zaoszczędzić 80 PLN rocznie
9

Ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie, Polska nie będzie pod tym względem wyjątkiem, dlatego warto wykorzystać wszystkie dostępne metody aby obniżyć zużycie prądu. Okazuje się, że sporo można zaoszczędzić na konsoli Xbox.

Tryb Instant On w Xboksie staje się kosztowny

Nowe konsole Microsoftu mają sporą zaletę w postaci bardzo szybkiego startu. W trybie Instant On, konsola jest gotowa do grania w zasadzie bo 2-3 sekundach od wciśnięcia przycisku na kontrolerze. To spora wygoda, ale coraz więcej źródeł zwraca uwagę na koszt tego rozwiązania. Jeśli Xbox Series X ma być w ciągle w gotowości to jego pobór energii wynosi od 11 do 13 W. W przypadku Series S jest to około 10 W. Może się wydawać, że to niewiele, ale te niewielkie wartości pomnożone przez kolejne godziny zaczynają robić się poważne.

W Polsce nie jest jeszcze tak źle, średnia cena kWh w zależności od taryfy i operatora waha się w graniach od 0,6 PLN do 0,7 PLN. W przyszłym roku pojawią się jednak pewnie nowe taryfy, które już tak tanie nie będą. Firmy otrzymują obecnie oferty gdzie cena 1 kWh przekracza nawet 2 PLN. W rezultacie pozostawienie konsoli w trybie Instant On na całą dobę kosztuje nas miesięcznie około 6,5 PLN. Rocznie to już prawie 80 PLN, a jeśli ceny prądu wzrosną o kolejne 20-30% (w ostrożnych szacunkach) to płacenie 100 PLN rocznie tylko za to, że konsola jest gotowa do pracy w 2 sekundy, zamiast w 15 wydaje się małą fanaberią.

Jeszcze gorzej mają użytkownicy na zachodzie, w Wielkiej Brytanii gdzie cena 1 kWh energii to już około 50 pensów (2,7 PLN), czyli czterokrotnie więcej niż w Polsce, koszt pozostawienia konsoli w trybie Instant On robi się całkiem poważny. W przeliczeniu to 20-30 PLN miesięcznie co mniej więcej oznacza koszt podstawowego abonamentu dowolnej usługi VOD. Zmiana trybu pracy konsoli Xbox Series X/S na "Energy Saver" zmniejsza zużycie energii w trybie czuwania do około 0,5 W, co jest wartością marginalną. Warto to zrobić w dobie rosnących cen aby ulżyć sobie i całej sieci elektrycznej.

Posiadacze innych konsol są bezpieczni

Jeśli masz PlayStation 4 lub 5 to nie musisz się aż tak martwić, bo Sony domyślnie ustawia swoje produkty aby się całkiem wyłączały i pobierały poniżej 0,5 W w trybie czuwania. Są jednak dostępne też inne tryby pracy, jak chociażby "Rest mode", który pobiera około 2-3 W, chyba, że akurat pobiera aktualizacje albo coś instaluje, wtedy zużycie energii chwilowo może przekroczyć nawet 10 W. Posiadacze Nintendo Switcha takich problemów nie mają, ich konsola nawet podczas pracy w trybie TV nie pobiera więcej jak 7 W, więc może to ona jest optymalnym rozwiązaniem na nadchodzące czasy?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news