Felietony

Zmiany w Firefoksie 13, które planuje Mozilla, to krok w dobrą stronę

Michał Majchrzycki
Zmiany w Firefoksie 13, które planuje Mozilla, to krok w dobrą stronę
26

Mozilla nie zasypia gruszek w popiele i pracuje nad nowymi, ciekawymi zmianami, które mają pojawić się w kolejnych wydaniach Firefoksa. 13 wersja popularnej przeglądarki ma być szczęśliwa zarówno dla fundacji jak i użytkowników. Kilka zmian, które proponuje Mozilla jest wartych moim zdaniem uwagi. M...

Mozilla nie zasypia gruszek w popiele i pracuje nad nowymi, ciekawymi zmianami, które mają pojawić się w kolejnych wydaniach Firefoksa. 13 wersja popularnej przeglądarki ma być szczęśliwa zarówno dla fundacji jak i użytkowników. Kilka zmian, które proponuje Mozilla jest wartych moim zdaniem uwagi. Możemy je przetestować już teraz.

Prawdę mówiąc niespecjalnie przepadam za Firefoksem. Przyczyna jest bardzo prozaiczna. Interfejs przeglądarki nie wygląda dobrze w Mac OS X. Wygląd paska narzędziowego jest moim zdaniem zbyt kanciasty i nieintuicyjny, abym zmuszał się do korzystania z programu Mozilli. Firefoksowi dużo brakuje do prostoty Chrome czy zupełnego minimalizmu jaki oferuje Safari.

Nie oznacza to jednak, że uważam Firefoksa za słabą przeglądarkę. Wręcz przeciwnie, program oferuje sporo ciekawych rozwiązań, a wśród nich nadal mocnym punktem są dodatki rozszerzenia. Mozilla ostatnio zbyt skupiła się według mnie na dodawaniu kolejnych numerków do Firefoksa, a za mało na wprowadzaniu gruntownych zmian. Te jednak mają zacząć się wkrótce pojawiać - w 12 i 13 wydaniu przeglądarki.

Co nowego planuje fundacja? Przede wszystkim nową wersję Home Tab i New Tab Page.

Najciekawiej prezentuje się odświeżona strona domowa. U dołu strony umieszczono skróty do najczęściej używanych rozwiązań - zakładek, historii, ustawień, dodatków, aplikacji i pobranych plików. W ten sposób możemy w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do interesujących nas narzędzi.

Z kolei każda nowa strona będzie zawierać - wzorem Opery, Safari i Chrome - miniaturki witryn. W 9 mini-okienkach Firefox pokaże najczęściej odwiedzane przez nas strony, którymi będzie można łatwo zarządzać. Niby żadna rewolucja, ale chciałby się powiedzieć - wreszcie. Funkcja ta dawno obecna u konkurencji to dobre rozwiązanie ze strony Mozilli.

Co jeszcze czeka nas w Firefoksie? Podpowiadanie adresów stron WWW, lepsza integracja z aplikacjami (na przykład takimi), jeden pasek adresowy, a także koniec wsparcia dla niektórych wersji systemu Windows. Najnowsze wersje przeglądarki korzystające z Visual Studio 2010 nie będą dostępne dla Windows 2000, a także Windows XP (ale tylko bez Service Pack 2).

Część z zapowiadanych funkcji można już przetestować dzięki nocnym wydaniom Firefoksa. Mnie po zainstalowaniu wersji 12.0a1 nie udało się dodać stron do New Tab, działała natomiast Home Page ze skrótami do zakładek czy historii odwiedzonych witryn. Ciekawe, że miniaturki stron z New Tab można łatwo dezaktywować, klikając krzyżyk w prawym górnym rogu okna.

Stabilna wersja 13 Firefoksa powinna zostać wprowadzona w maju tego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxMozilla